Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.
Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
jess!!! ostin idän ihmeen eli laapotti 1700i sairaan mukava talviräppä!!! en myy ikuna poies!!! mitäs mieltä ootte muut? ei perk.. sehän rupee rajottaa 6500rpn kohdalla! siis oikeesti siinä on aito rajoitin! voima kyl loppuu totaalisesti 5500rpm kohilla mutta, kun jaksaa "uskaltaa" pitää lutuu auki vaan niin sieltä se rajottaja astuu peliin! motonetissa olis myynnis talvitermari. saiskohan sillä syntymään lisää lämpöä kapinettiin?
kissimissi kirjoitti:motonetissa olis myynnis talvitermari. saiskohan sillä syntymään lisää lämpöä kapinettiin?
Onnittelut loistavasta autovalinnasta, onko vieläpä Suomi-sisustalla? Noi lämmöt sitten, mitä lämpömittari näyttää ajon aikana? Nouseeko lähellekään puoliväliä?
Ei ainakaan pienillä vaihteilla omassani lopu voima 5500 kierroksen kohdalla, vaan vetää rajoittimeen saakka. Kolmosella ja isommilla ei sitten kyllä jaksa vetää rajoittimeen saakka. Mutta näin se on ollut kaikissa Ladoissani.
Kyllähän sen voiman pitääkin loppua n. viidenpuolen tonnin kohdalla, tehdas lupaa 1690 kuutioiselle tehoja 62kw (84hv)/5400r/min..vääntö 137Nm/ 3200r/min. Kyllä on orkkis lujilla jos 6500 kierrättää, siin voi jo venttiilit sanoa työsopimuksensa irti.
Ei sekoo ventiilit vaikka kierrättää tappin,ei ne seonnu kaasari pelissäkään vaikka kierrätti 8tonnia ja usein! Ota se ilman putsarin imuputki systeemi pois ja laita tilalle alumiini kurkkuputki joka menee talvella sinne pakosarjan juureen,sit kesäks kääntää sen ylös,putken koko ainaki 50mm.
Pakoputki on kans vähän liian ahdas,mut kyl tolla imu hommallakin vetää rajottimeen ihan tasaseen
KosoLa kirjoitti:Ei sekoo ventiilit vaikka kierrättää tappin,ei ne seonnu kaasari pelissäkään vaikka kierrätti 8tonnia ja usein! Ota se ilman putsarin imuputki systeemi pois ja laita tilalle alumiini kurkkuputki joka menee talvella sinne pakosarjan juureen,sit kesäks kääntää sen ylös,putken koko ainaki 50mm.
Pakoputki on kans vähän liian ahdas,mut kyl tolla imu hommallakin vetää rajottimeen ihan tasaseen
No missäs vaiheessa Sun orkkis-Ladan rajoittimet alkaa paukkua? Miksi Togliatin pojat ovat noinkin vaatimattomia kun ilmoittelevat teholukemiaan?
erkkimalinen kirjoitti:Kyllähän sen voiman pitääkin loppua n. viidenpuolen tonnin kohdalla, tehdas lupaa 1690 kuutioiselle tehoja 62kw (84hv)/5400r/min..vääntö 137Nm/ 3200r/min. Kyllä on orkkis lujilla jos 6500 kierrättää, siin voi jo venttiilit sanoa työsopimuksensa irti.
En jaksa uskoa että venttiilit mitään ongelmaa tekisivät, toki voima kyllä varmasti loppuu ennen todellista punarajaa. Ei muuta kuin kantta porttaamaan ja nokkaa kireämmäksi niin rupeaa olemaan tehoa tuon 5,5krpm ylikin
JTM kirjoitti:Itsellä oli 1700 vähän aikaa ja ihan riittävästi kulki ja vei bensaa. Vielä jos sellaisen jostain löytäisi ja saisi vaimolta luvan ostaa.
Osta salaa, kyllä ne naiset leppyy kun joulukin on tulossa, voithan sanoa että voitit arpajaisissa.