Jos sulla on neukku weberi kaasutin,mikä siä todennäköisesti on,tarkista että ykköskurkulla on isompi suutin.Sit laitat kaasarin yläosan,sen missä koho on kii,ruuvipenkkiin tms. pystyasentoon,koho roikkuu alaspäin..Neulaventttiilin kuula ei saa painua sisään,vaan kohon vipu koskettaa kuulaa juuri ja juuri.Nyt mittaat kohon ja tiivistepinnan välin.Se pitää olla 6,5mm / +-0,25mm.Jos näin ei ole,säädät välin,taivuttamalla sitä vipua joka koskettaa venttiilin kuulaa.
Ja kohon liike säädetään 8 milliin / +-0,25mm.Sen säädät taivuttamalla edellämainitun vivun yläpuolella olevaa vähän isompaa vipua,joka rajottaa kohon liikettä.
Yksinkertainen homma,vaikka voi näin selostaen tuntua monimutkaiselta.Mut kun on kaasari auki ja ihmettelee,niin kyl sesiitä selviää
Sit ei ainakaan saa liikaa/liian vähän,vaan juuri sopivasti.Toi säätö pitää tehdä aina jos kaasariin vaihdetaan esim. korjaussarja tai jotain muita kohoon liittyviä osia.
Ja bensa puolen vialta toi kuulostaa,sun autos vika..