SAMARA BALTIC

Sekalaiset Ladailuun ja laajemmin autoiluun liittyvät asiat. Keskustelua katsastuksesta, työkaluista, varaosista, maahantuonnista yms.
Avatar
jasu35
Viestit: 582
Liittynyt: 3.10.2003 14:35
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja jasu35 »

[quote="ladamaster"]
Kun autoa myytiin silloisessa Konelassa, oli hinta siellä noin 70 000 FIM; venäläinen samara noin vähän yli 50 000 FIM.
Sitten kun koko homma lopahti, jobbarit myivät uusia eurosamaroita hintaan vähän yli 50 000 FIM.

Muistaakseni konelan hinta oli yli 80000mk, ja esim.rintajouppi myi hiukan yli 40000mk. Kaikki loput eurosamarat ei menny jobbareille vaan jopa ooppelin maahantuojalla oli myynnissä pari uutta eurosamaraa hintaan 48tmk. :shock:
FIAT Stilo 115 JTD, VW LT -83.
R-J
Viestit: 1691
Liittynyt: 24.7.2004 3:44
Paikkakunta: Näläkämoan peäkaupunki

Viesti Kirjoittaja R-J »

Joo, niinpä olikin. Opelin piirimyyjä niitä täällä korvessakin kauppasi ison läjän, etten sanois, pilkkahintaan.
R-J
Voihan vee, Sussulla on Pösö... (onneksi ilmastoitu)
Ladakeho
Viestit: 153
Liittynyt: 29.12.2003 12:59
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Ladakeho »

jasu35 kirjoitti:
Muistaakseni konelan hinta oli yli 80000mk, ja esim.rintajouppi myi hiukan yli 40000mk. Kaikki loput eurosamarat ei menny jobbareille vaan jopa ooppelin maahantuojalla oli myynnissä pari uutta eurosamaraa hintaan 48tmk. :shock:
Hinta lienee riippunut/roikkunut varustetasostakin. Eurosamppuun sai alumiinivantaat , kajarit, airbagin, ellipsoidit lisävalot yms. varusteita.

Jos Samara oli ja on "ei enää mopo, muttei vielä auto", ni kyl EuroS. oli tuosta harppaus auton suuntaan. Harmi vaan, et tuotanto jäi nuon lyhyeksi. Se kai johtuu siitä seikasta, että ihmisille ei vielä riitä pelkkä "auto" -kaan/kään?

Olen muutamat koikkarit ks. "autolla" ajellut, hieman jäi ihmetyttämään kuskin jalkatilan pienuus, tuntuma oli sellanen, että kanttiladassakin mahtuu paremmin polkemaan.
Vastaa Viestiin