VAZ-21013 - 1980 - 1200L - Entisöintiprojekti

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Alueen säännöt
Otsikoi postauksesi muotoon:

TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)

Huom! Ketjun nimeämisessä saa ja on toivottavaa käyttää hieman mielikuvista sääntöjen puitteissa jotta autosi erottuisi muiden joukosta. Jos autoillasi on esimerkiksi nimi tai joku muu kuvaus projektista olisi suotavaa pelkän mallinumeron ja vuosiluvun lisäksi.
JPM
Lada kerhon jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: 11.6.2011 21:24

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja JPM »

Nyt tuli Kameraan otettu patterit mukaan, tässä tilannetta, kaikki kuvat kuskin puolelta.

Helman etupää korjattuna:
Kuva
Tuo on hieman lontolla, kohta mihin on kirjoitettu ulos pitää ottaa ulospäin noin 5mm. Ei kehtaa pakkelia laittaa millitolkulla.

Tässä takapää. Kuva otettu kun koti melkein katollaan, siitä ihme asento:
Kuva

Tältä näyttää vararenkaan kaivo paikoilleen hitsattuna:
Kuva
Tämä alue oli työläs. Tietenkin itse pohja, mutta myös pintapellit kirkkaana näkyvä alue on vaihdettu.

Ja tässä parin viimeisen illan tulosta. Jarruputken kiinnike pitää vielä hitsata takaisin kiinni. Kuva on näköjään aika
tumma mutta taitaa tuosta erottaa vaihdetun kohdat. Runkopalkkia vasten 3mm ja 1mm levyt paikasta riippuen, tuo
iskaritolpan jatkeen alakolmio tuli 2mm levystä. Nyt ei ruostepeikko enää tuolla kulmalla asu. Ruiskutin saman tien hitsauksen jälkeen
kotelosuojat sisään kun pinnat olivat vielä reilun lämpöisenä. Toivottavasti imeytyi joka paikkaan.
Kuva

Ajatus on että ne saumat mitkä eivät näy autoa päältä päin tarkasteltaessa, en ala hiomaan sileäksi. Menee muuten liikaa aikaan.
Pintapellit tietenkin eri juttu. Nyt alkaa tosiaan olemaan se tilanne että kuskin puoli on C-pilarin alasaumaa lukuunottamatta ruostekorjattu.
sergei 1200L
Viestit: 431
Liittynyt: 14.11.2005 22:29
Paikkakunta: tampere

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja sergei 1200L »

Hienoa työtä kertakaikkiaan!!!.. Olisipa oma talli!. Pääsisi kans harrastaan tuollain.

Olisiko noissa hitsatuissa kohdissa sinkitys paikallaan, kun on tyypillisesti ruostunut?
JPM
Lada kerhon jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: 11.6.2011 21:24

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja JPM »

Olen paikkojen nurjalle puolella maalannut joko sinkkimaalilla tai sitten happopohjamaalilla. Lähes kaikki ruostepaikat on sellaisia että vedenpoistoreiät eivät
ole toimineet, eli moskaa täynnä. Siihen olen koittanut kiinnittää huomiota että ko aukot tulevat myös korjauksessa uudestaan tehtyä.

Ensin kuva lauantailta, kun poistin vasemman takapilarin mätäpesäkkeet. Tuosta kohdasta olisi mennyt ruuvimeisselillä tökkäämällä läpi.
Tässä kuvassa on jo hattuhyllyn puoleinen korjaus tehty, pintapelti odottelee vuoroaan. Tuonne sisään suihkin sinkkimaalia ennen pintapellin hitsausta. Joskus kun maalaustyöt valmiit
niin kotelosuojaa perään. Soikea pikkureikä on antennin reikä avarrettuna, sekin oli ruostunut reunoiltaan.
Kuva

Tänään päätin sitten korjata vielä loputkin tuosta pilarin juuresta. Ruostunut kattopellin alareuna pois ja uutta tilalle. Koristelistan kiinnitysreikiä ei enää tule.
Alkuperäinen tiivistemassa oli pettänyt ja rei'istä oli päässys vettä sisään. Teen uutta kiinnitystä varten jonkin "tartuntanystyn" ja liimalla lista kiinni maalauksien jälkeen.
Orggishan on sellaisilla rautalankavirityksillä ja massalla.

Kuva
Hiomista ja viimeistelyähän tämä vielä kaipaa mutta ryskävaihe on tämän kohdan osalta ohitse.
reijoolavi

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja reijoolavi »

Hei JPM ja muut !

Minulla on punainen Lada 2101, vm 1979. Hankin sen vasta vuosi sitten, enkä tunne automallia aikaisemmilta ajoilta. Ryhdyin kunnostamaan koria ruosteesta.

Olisiko kellään antaa neuvoa, miten koristelistat saa rikkomatta irti ?
Lähinnä ikkunoiden ulkopuoliset listat ? Ovat tiukassa ainakin ulkopuolelta yrittämällä nostaen kammeta. Miten ne ovat kiinni ? Onko purettava ovi ja lasi ja sisäkautta ?

....ja miten katon vesikourun lista ?

liityin tänään 25.2.2013 tähän kerhoon ja jos punaisen Ladan omistaja JPM vastailee, niin olisin kiinnostunut pintavärisävystä

reijo
JPM
Lada kerhon jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: 11.6.2011 21:24

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja JPM »

Tervehdys Reijo-Olavi!

Ikkunoiden kromilistojen irrotus ehjänä vaatii mielestäni ovien purkamisen kokonaan.
Eli ovipahvit pois, ja lasit alakautta pois. Myös tuuletusikkunan irroitus helpottaa koristelistan irroittamista.
Sen jälkeenkin vaatii varovaista kampeamista ja hellävaraista vääntelyä että irtoavat. Yhden oven kun purkaa niin
kolme seuraavaa menee rutiinilla.

Kattokourun listan irrotin ovien irrotuksen jälkeen sisäpuolelta alaviistosta puusta vuollulla "taltalla" naputtelemalla
peräpäästä aloittaen. Lista ikäänkuin kääntyy pois peltireunan ylitse.

Suosittelen listojen irrotuksen. Saat kaikki ruostevauriot korjattua ja myös koristelistojen sisään kotelosuojat ennen takaisin asentamista.
Takapilarin lista on muuten niillä väkäsillä kiinni. Rei'istä oli päässyt vesi sisään ja pilarin sisällä oleva vaahtomuovi oli edesauttanut muhimista.
Käytä siis nekin irti.

Tämän auton värisävy on rubiinin punainen, ei pidä sekoittaa tulenpunaiseen. Värikoodi löytyy muistaakseni Ladainfosta.
Avaahan oma projekti"säie" ja laita kuvia projektistasi.
Avatar
pressa
Viestit: 10446
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja pressa »

reijoolavi kirjoitti:liityin tänään 25.2.2013 tähän kerhoon...
Tarkennetaan vähän, liityitkö Ladakerhoon (ohjeet tässä: http://www.ladakerho.fi/ladaboard/viewt ... 13&t=31996 ) vai rekisteröidyitkö foorumin käyttäjäksi?? Liittymällä kerhon jäseneksi saa kerholehden neljästi vuodessa kotiin ja osallistumisoikeuden kaikkiin kerhon järjestämiin tapahtumiin. Toki 23e ensimmäisenä vuotena maksaa... Jäsenmaksu rahoilla ylläpidetään myös tätä foorumia.
JPM
Lada kerhon jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: 11.6.2011 21:24

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja JPM »

Jotain taas. Poljinasetelma eli pedalbox purettu, runko ja polkimet hiekkapuhallettu ja maalattu, ja kasattu läjään.
Akkuteline jonka jo aikoja sitten esivalmistelin on kiinnitetty paikoilleen. Samoin piti käyttää irti konepellin hakasen taustaosa. Konepelti avattiin
aikoinaan väkivaltaa käyttäen vaijerin katkettua, ja se sai aikaan mm. sen että tuo taustaosa repesi irti alareunansa pistehitsauksista.
Oli hankala irroitella oikaisua varten, mutta onneksi sisäpuhaltimen aukon kautta pääsi hitsaamaan myös takapuolelta kiinni.
Kuvia seuraa kunhan joskus muistaisin ottaa kameran mukaan tallista.

Autokatos alkaa olemaan sulana, pitää ostaa hiekkapuhallushiekat ja muutama pressu jo valmiiksi odottamaan hiekkapuhallusurakkaa.
En puhalla joka paikkaa peltipuhtaaksi, ainoastaan ruostepaikat ja tietyt ongelma-alueet, esim takapyöräkoteloiden saumaurat.
t tulppu
Viestit: 4042
Liittynyt: 16.1.2013 7:58

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja t tulppu »

Oikein hyviä hitsauksia ja korjaus juttuja.... Jonkun paikan joskus ennen itekkin tehnyt.. Eesapin liimuria käyttänyt..isä ukko yli 30 vuotta TVH.lla hitsarina ollut. Mutta ei milloinkaan autoja hitsaillut... Joten ne hommat minä yrittänyt tyriä kasaan.. Joillekkin ihan kunnolla tehty paikkoja niin kohta kaveri myönyt hyvällä hinnalla auton pois....
JPM
Lada kerhon jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: 11.6.2011 21:24

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja JPM »

Nyt niitä kuvia:

Tässä akkuteline paikoillaan. Maalasin happopohjalla jo ennen paikoilleen asentamista. Asento mietitytti, mutta kyllä se ilmeisesti tuolleen
hieman kierossa kuuluu olla verrattuna auton pystyakseliin. Asento ei erotu tästä kuvasta, pitäisi olla suoraan ylhäältä päin.
Kuva

Tässä tämä konepellin lukon salpamekanismin taustaosa. Oli ratkennut molemmista reunoista irti ja vääntynyt ylöspäin.
Taustapuolen hitsaukset on järkyttävän näköiset mutta onneksi ne ei näy mihinkään. Pensselillä maalit päälle niin ei happane.
Kuva

Tänä iltana sitten pitkän jahkailun jälkeen aloin irrottamaan kuskin lattiaa. Jahkailua siksi koska altapäin pelti on priimakunnossa maaleja myöten.
Totuus on kuitenkin sisäpuolelta se, että syvimmät pistekorroosiokuopat ovat jo lähes läpi. Puolenkymmentä läpireikää löytyi, osa merkattu kuvaan punaisella
rinkulalla. Leikkasin puolet urakasta ensin, helpompi pokkailla ja muotoilla korjauspala pienemmässä osassa.

Aikoinaan tehtyä kotelosuojauksen tehoa ei voi taas kuin ihailla. Kuvan oikeassa reunassa
näkyy irtilaikattu lattiapelti altapäin. Pellin tukipalkkia vasten tuleva osa on tahmeassa kotelosuojassa. Samoin on kotelosuoja imeytynyt peltien saumoihin ja ruostetta ei ole.
Myös itse tukipalkki on sisältä täysin terve. Muuta ei tarvita kuin uuden lattiapellin hitsauksen jälkeen hyvä uusinta käsittely reilusti kotelosuojaa käyttäen.
Kuva
t tulppu
Viestit: 4042
Liittynyt: 16.1.2013 7:58

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja t tulppu »

Ei näytä ihan Ford Mustangin remontilta nuo paikkaukset. Jotka tehtiin pimp my ridessä.. Tulee 100%parempi... Etuläppien käyttö vähentää sisään tulevan veden määrää. Jos ei kunnon läppiä edessä niin kynnys kotelon teipatun reijjän kautta tulee vesi sisään ja lisää noita lattia oireita. Tämä muille pieneksi. Vihjeeksi. Helmakotelossa edessä joku ihmeen tuuletus reikä läpän takana. Tai ainakin mulla olleissa ladoissa oli.ei ruostereikä jos sitä ajattelette. Siis pieni reikä ulkopuolellla ja teipattu suuri reikä sisäpuolella. Kun ajoin vesikelillä ilman läppää niin kuskin lattia kastui.....kaikissa ehkä ei ole,,mutta missä reikä on niin ongelmia tiedossa ja se ei ole ladan vika. Vaan läppien poistajan vika.
JPM
Lada kerhon jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: 11.6.2011 21:24

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja JPM »

Eli pitääpäs laittaa eteenkin kuraläpät. Lattiassahan on muuten niitä U-kirjaimen muotoisia vedenpoistoaukkoja matalimmissa kohdissa. Liekko sekin suunniteltu juttu
että vesi niistä valuisi pois. Ei vaan oikein istu ajatukseen 1,5 sentin eristeen kanssa joka imee vettä kuin sieni.. :lol:
t tulppu
Viestit: 4042
Liittynyt: 16.1.2013 7:58

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja t tulppu »

Kannattaa urkkia siitä helmakotelon etupäästä niitä reikiä ne ei todellakaan ole isot ne reijjät .79 1200 oli ja 1300 79 oli ja muistaakseni myös 88 kantti lamppu farmarissa oli en muista tarkkaan mutta luulen että oli... Reikä ei näy sivusta katsoissa vaan on enenpi kaaren takana piilossa... Kaikki sisäloka suojatkaan ei peitä reikää.... Sinä päivänä kun läpät poistettiin luvallisesti alkoi ongelmat niin toyota corolloissa taka hiekkapellit alkoi märkiintymään kun kaikki pas.a jää kynnyksen päälle märkää multa ja hiekka kakkua keräämään.
t tulppu
Viestit: 4042
Liittynyt: 16.1.2013 7:58

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja t tulppu »

Yleensa jos apukuskin kumimatto kastuu ylapuolelta se on ikkunavuoto tai lampparin hana jos taas alapuoli niin kotelo vuoto.
riippuu kylla matonmuodosta. jos pitkanmallinen. silloin tuo teoria voi toimia. tai sitten vain lumi sulanut kun ei ole kenkia putsattu.....
JPM
Lada kerhon jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: 11.6.2011 21:24

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja JPM »

Kuskin lattia alkaa olla hyvällä mallilla. Vielä saumat lopullisesti umpeen, hionta ja tarkistus taskulampulla ettei näy valo mistään kohtaa läpi.

Kuva
Avatar
Flaiman
Moderaattori
Viestit: 2009
Liittynyt: 14.8.2006 19:08
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: 1200L 1980 entisöinti

Viesti Kirjoittaja Flaiman »

Tuo taskulamppukonsti on kyllä hyvä. Paljastaa pienimmätkin reiät.
Lada Vesta -17
Lada 1500 Combi deluxe -84
Uaz 3741 -87
Vastaa Viestiin