samaran kulutusta nyt kateltiin oikein, ja kyllähän se oli paskaa mitä puhuttiin, eli ei se noilla ajotavoilla alle 7 mene, todellinen kulutus siis oli tällä kertaa 7.2 litraa satkulle.
siis ne ajotavat
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)Ja tästä päästäänkin suosikkiaiheeseeni..Ei, nyt ei puhuta Weberistä, vaan suuttimista!mikko853 kirjoitti:8.7l, eli ihan lahjakkaastiTosin ryyppyä tuo tahtoo aika pitkään jos ei nykimisestä pidä, muutenkin vaikuttaa hieman tukkoiselta, kaipa se siitä asettuu kuhan tutkii ja säätelee
No mutta hei, ne suuttimien koot on sinne neukkuinsinööri laskenut, eli niiden täytyy olla parhaan kokoiset ikinä!!Mara kirjoitti:Ja tästä päästäänkin suosikkiaiheeseeni..Ei, nyt ei puhuta Weberistä, vaan suuttimista!mikko853 kirjoitti:8.7l, eli ihan lahjakkaastiTosin ryyppyä tuo tahtoo aika pitkään jos ei nykimisestä pidä, muutenkin vaikuttaa hieman tukkoiselta, kaipa se siitä asettuu kuhan tutkii ja säätelee
![]()
Toi Mikon ajokki on malliesimerkki siitä, että liian pienillä suuttimilla ei säästetä bensaa.
Kyllä pienempi-vähempi suhde johonkin asti pätee, mutta liika on liikaa.
Varmasti ykköskurkun pääsuutinta suurentamalla saisi ton nykimisen pois ja todennäköisesti kulutuskin putoaisi!
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)Jos enempi haluaa seurata kulutustilastoja niin kannattaa rekisteröityä tankkaus.com:iin.horus kirjoitti:Ihan laskennallisesti on mitattu - tankki täyteen -> ajoa kunnes tankki tyhjä ja kilometrimäärä mittarista -> tankki täyteen ja laskutoimitus ajetut kilometrit/bensalitrat.... ööh, kai se menee noin ?