Onneksi olin kilometrin päässä kotoa, niin ei mennyt kauaa, kun hain toisen boksin kotoa.
Sekin on se aikaisemmin hajonnut, mutta sillä pystyy ajamaan, kunhan ei käytä liippareita ja vilkkuja

Ajattelin kysyä vahvistusta epäilyilleni.
Minulla nuo boksit ovat olleet hieman epämääräisesti kiinni, tyyliin että laitetaan paremmin kun ehditään. Nivasta on nimittäin vähän vaikea löytää tasaista kiinnityspintaa tuolle.
Nyt pidän todennäköisenä, että nuo boksit kuolevat ylikuumenemiseen, koska lämpö ei siirry riittävän tehokkaasti auton koriin siitä alumiinilevystä.
Onko tälle teorialle tukijoita
Tuo tänään possahtanut boksi oli aika kuuma hajottuaan.
Puola on Ladan oma kärjettömän puola, joten sekään ei voi olla syypää. En myöskään usko, että niitä ihan tällaista tahtia posahtelisi muuten vaan.
Piuhat vaikuttaa kuoriltaan ehjiltä jne.
Ladani kylläkin lataa lähestulkoon 15V jännitteellä, mutta ei kai tuonkaan nyt pitäisi vielä olla liikaa?
Boksi on vakiona 1500 S ladan kattimallissa, niin tietäisikö joku, että miten boksi on siinä kiinni? Ilmeisesti suoraa peltiä vasten, ja onko siellä vielä lämmönjohtotahnaa välissä?
Kannattaa varmaan jokaisen jälkiasentelijan varmistaa, että boksi jäähtyy kunnolla!!!