1600. ihme valo konsolissa

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
USPi

1600. ihme valo konsolissa

Viesti Kirjoittaja USPi »

jeps mulla on 1600L lada siis se nelilamppunen vuos malli 86 tai jotain. siinä on keskikonsolissa(siinä rimpulassa mis radion pitäs olla kiinni) hätävilkut ja mittarivalojan valaistuksen sädin ja myöskin punanen valo. se ei ole aikasemmin askarruttanut mutta muutama kuukausi sitten se alkoi sillon tällön vilahdella ja nyt se palaa miltei koko ajan. mikähän kyseinen valo on??

olen katsonut ettei ole öljun paine eikä hätävalojan merkki eikä myöskään puutu jarru/kytkin nestettä , pissapoika OK samoin syylärin neste.

kertokaahan joku viisaampi.
solikka89

Viesti Kirjoittaja solikka89 »

mulla on ainaki siinä kohtaa käsijarruvalo.
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Käsijarruvalon katkaisija saa välillä maita ja sytytyttää merkkivalon.
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

Se voi olla turvavöiden muistutusvalo. Sen kuuluisi palaa n. 15s kun laittaa virrat päälle. Lienee reistailee..?
Itselläni on sen keskikonsolin valot vasemmalta lukien: ryyppy, turvavöiden valo ja perseenlämmittimet.
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10250
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

larssi21074 kirjoitti:Se voi olla turvavöiden muistutusvalo. Sen kuuluisi palaa n. 15s kun laittaa virrat päälle. Lienee reistailee..?
Itselläni on sen keskikonsolin valot vasemmalta lukien: ryyppy, turvavöiden valo ja perseenlämmittimet.
ei mut kyseessä on kai tuplalamppuinen malli (nelilamppuinen) eli 1600 eikä 1600SL tosin vuosimalli arvio viittaa kanttilamppuiseen malliin. 2106:ssa on toi hätävilkkku konsolissa. se punainen valo on jarrujärjestelmän merkkivalo, minusta sen pitäisi näyttää jos neste on vähissä, talvellahan toi nesteanturi voi sekoilla.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

Joo. pitää opetella lukemaan. Tuon vuosmallin mukaan vaan ajattelin sen olevan 2107 sl. En tosiaan ajatellut tuota nelivalojuttua..
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
USPi

Viesti Kirjoittaja USPi »

jeps pitkästä aikaa pääsin koneelle joo kyllä kyseessä on tupla valo 1600.

epäilin itsekkin jarru nesteen pintaa ja tarkistin että nestettä on mutta ei tullut mieleen että anturissa vikaa pitääkin tarkistaa.
kiitos vinkeistä :D
Vastaa Viestiin