Sivu 1/3

miksi Lada-uskollisuus?

Lähetetty: 5.12.2005 8:58
Kirjoittaja pena
Tuossa luin juuri muutaman lukijan pitkästäkin, pitkälti neljättäkymmentäkin vuotta kestäneestä yhtämittaisesta Lada-kokemuksesta.

Mikä saa autonomistajan jatkuvasti pysyttelemään Lada-kannalla? Onko se hinta, laatu, hinta/ laatu, pyrkimys kulkea omia polkujaan, halu ostaa venäläisiä tuotteita, ajatusmaailman urautuneisuus vai mikä?

Onko Ladan omistajalla muitakin venäläisiä tuotteita, vaikkapa venäläinen/ neuvostoliittolainen polkupyörä, kuten meikäläisellä? Lujaa laatua on muuten viimeksi mainittukin ollut.

Lähetetty: 5.12.2005 15:48
Kirjoittaja Jaska HKI
Ostin vuonna 1980 Radiotehnika kaiuttimet,jotka oli Neuvostoliitossa (Latvian Riiassa) rakennettu.Pärjäsi testeissä hyvin,eikä ole tarvetta vaihtaa.Lisäksi minulla on venäläinen CD-soitin.Ostin sen käytettynä 5 vuotta sitten.Sain sen halvalla kun eräät murkut eivät suostuneet käyttämään sitä kyyrillisten tekstien takia.Aikoinaan minulla oli Neuvostoliitossa tehtyjä kameroita.Niillä sai hyviä kuvia kun hieman ensin perehtyi valokuvauksen saloihin.Veljellä,joka harrastaa metsästystä oli aikoinaan venäläisiä "Baikal"-haulikoita.Niissä oli hinta/laatusuhde erinomainen....joten moni lintu ja jänis menetti niiden hauliryöpyissä henkensä.

Lähetetty: 6.12.2005 17:53
Kirjoittaja Misha
No helvetti, kun rahaa ei autoon tahdo kulua millään niin ei Ladasta voi olla tykkäämättä.

Lähetetty: 6.12.2005 19:23
Kirjoittaja erkkimalinen
Ladat on menny, mutta vieläkin valokuvataan Neuvostoliittolaisella Kamera-optiikalla. Putkissa lukee Made in USSR, on venäläisen lehtivalokuvaajan entisiä työvehkeitä.

Lähetetty: 7.12.2005 8:11
Kirjoittaja v.paasio
vajaa mielisyys ja huono lääkitys edelleen.

ai niin saatta tolla taloudellisella ajattelulla jotain tekemistä asian kanssa.
ja helppo korjata öö... kestää öö... toimii myös talvella.

mitä muuta voi hyvältä kulkuneuvolta suomessa vaatia.

paitsi ehkä neli veto NIVAN TUONTI TAKAISIN HENKIIN

Lähetetty: 7.12.2005 12:43
Kirjoittaja Nerd-O
Mielestäni on sairasta pysyä saman merkin asiakkaana koko ikänsä. Pahimpia on nuo jojotien omistajat, mitkä kuvittelee ajavansa jumalaisella autolla mikä ei ikinä ruostu ja missä ei ole koskaan mitään vikaa. Ja sitä pitää sitten muillekin niiin kehua. Jojotismi on vähän kuin uskonto.

Tosin ainakaan kukaan ladamies ei ole vielä mulle tullut tuollaista selittämään, että kait se muilla merkeillä on vähän vähäisempää. Mutta itse teen niin että pyrin välttämään samaa merkkiä. Tosin aina ei onnistu ja kyllä tuo Niva on ainakin pienen vaikutuksen tehnyt :D Halvat ylläpitokulut ja muutoinkin huokean hintainen peli ominaisuuksiin nähden. Voipi olla että kun joku päivä myyn tuon Nivan pois niin tilalle tulee tuoreempi Niva :roll:

Lähetetty: 7.12.2005 17:04
Kirjoittaja lada1200
Tuotteista puheen ollen meillä on lada merkkinen poljettava ompelukone :)

Lähetetty: 9.12.2005 10:25
Kirjoittaja noose01
Ei muuten ole enää Suomen kansalaisten mielestä. Eilenkö se oli kun telkkarissa sanottiin että Kia on ohittanut myynnissä corollan. Ei mulla muuta :D

Lähetetty: 9.12.2005 10:49
Kirjoittaja JTM
Onhan se Jojota paras, mutta kaikilla ei ole siihen varaa. :lol:

Lähetetty: 9.12.2005 10:57
Kirjoittaja Team perseauki racing
budjetti rajooti auton hankintaa ja nyt noita onki useempi.. mutta kyllä olis tarkotus jenkkeihin siirtyä. mutta ei ladailu lopu silti.

onhan tuossa omat vikansa niinkuin joka autossa mutta nitten kanssa oppii elämään

Lähetetty: 9.12.2005 10:59
Kirjoittaja noose01
Jos uutta autoa olisin ostamassa niin kyllä Mazda olisi huomattavasti houkuttelevampi vaihtoehto kuin jojjota. Ja moni muukin merkki menisi edelle. Esim Saab, Audi, Nissan (faija osti uuden xtrailin, se se on mukava peli :lol: ) Alfa, Subaru...

Lähetetty: 9.12.2005 11:14
Kirjoittaja pyreksi
Tässähän tulee mieleen eräs kerta kun olin silloisen työkaverin toijjotan kyydissä, kun oli sen aikaisesta omasta autosta (ei lada) jotain rempassa eikä ajoon päässyt. Kehui kyllä kovasti, että hyvä auto, ja kyseli että mikset jotain tämmöistä laittaisi?

Muuten olis voinut ehkä mennä jopa juttu läpikin, mutta muistin pari päivää aiemmin samaisen ihmisen kertoilleen, kuinka oli mennyt jokin isohko summa rahaa että oli saatu kyseisestä vehkeestä kone kuntoon... Tojota ihmisillä tuntuu olevan sama vika kuin monilla mersuilla ajavilla, että pistetään korjauksiin ties mitä summia rahaa, ja sitten leuhkitaan kun ei koskaan mitään hajoa, jotenkin kummasti se edellisviikkoinen laskukin on jo unohtunut... :lol:

Lada on kyllä auto siinä ihan missä joku muukin, ja varsikin talvipelinä tuntuu toi Samara olevan varsin asiallinen vehje. Joka autossa/merkissä on varmasti omat probleemansa, enkä osaa sanoa mikä on seuraava sittenkun atsteekista aika jättää. Pieni aavistus on kylläkin, että jos ei lotossa voita niin ruiskumallin Samaraa voi tulla joskus harkittua, mutta aluksi pitää yritää pitää toi avatarissakin näkyvä hienous tien päällä niin kauan kuin kohtuuhintaan mahdollista. :)

Lähetetty: 9.12.2005 17:49
Kirjoittaja Nerd-O
noose01 kirjoitti:Ei muuten ole enää Suomen kansalaisten mielestä. Eilenkö se oli kun telkkarissa sanottiin että Kia on ohittanut myynnissä corollan. Ei mulla muuta :D
Focus ohitti myös sen myynnissä :wink:

Lähetetty: 9.12.2005 20:39
Kirjoittaja JTM
Idän Ihme 1 kirjoitti:JojoTa on silti paraaaaaaassss!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D
Ehdottomasti samaa mieltä. Autotehtaanakin se on maailman ykkönen. Venäjällekin pitää rakentaa uusi JojoTa tehdas, kun kysyntä on niin kovaa.

Lähetetty: 9.12.2005 20:46
Kirjoittaja lada1200
Kyllä mää meinaan ens kesänä ostaa chevroletin joka on auto merkeistä pairhain ladan jälkeen tietenkin. :lol: