Hei itäautoilun ystävät!
Tässä pitäisi hankkia talvirattaat ladaani 1200 L:n (vm -89). Mulla on vaan ollut alla sellaiset erikoisvanteet kesäkumeilla. Mutta pitäis hankkia lLadan oikeat vanteet niille talvikumeksille. Siis pari kysymystä:
1) Käykö Samaran vanteet?
2) Käykö kanttilamppuisen Ladan vanteet?
3) Mitkä vanteet ei ainakaan käy?
Ajokkini on siis nappisilmälatukka. Ystävälliset vastaukset pikapuoliin. Täällä pohjoisessa alkaa tulla ens viikolla lunta.
Itse pähkäilen saman ongelman (2107:n)kanssa, samaran kumit kyllä olisi. Ymmärtääkseni vanteen ET eri etu/taka vetoisessa, jolloin parasta olisi jos saisi omat vanteet. Ei tulisi ongelmaa myöskään keskireiän kanssa, joka pitäisi olla tarpeeksi tiukka. Takavetoisten Ladojen vanne eroista en tiedä, luulisi sopivan keskenään?
audiq kirjoitti:Itse pähkäilen saman ongelman (2107:n)kanssa, samaran kumit kyllä olisi. Ymmärtääkseni vanteen ET eri etu/taka vetoisessa, jolloin parasta olisi jos saisi omat vanteet. Ei tulisi ongelmaa myöskään keskireiän kanssa, joka pitäisi olla tarpeeksi tiukka. Takavetoisten Ladojen vanne eroista en tiedä, luulisi sopivan keskenään?
Samaran vanteet käy kyllä takavetoon,joissain tapauksissa voi joutua pultin päätä lyhentämään noin 2mm.Takavedon vanteet käy kaikki kaikkiin malleihin.Itsellä on 2104 farkussa samaran vanteet niin kesä kuin talvi kumeissa ja mitään ongelmaa ei ole ollut.
2103 vanteet eli pyöreät reijät ja kyhmyt kapselia varten, sitten on orkkis
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Mulla on nappiksen talvirenkaissa Talbotin vanteet. Olisi kyllä hienompi, jos olis kunnon pyöreäreikä-orkkikset, mutta noi nykyiset on älyttömän hienossa kunnossa.
Pitänee hankkia ne orkkis valssit. Niitä ei kyllä meinaa mistään löytää. Kysellyt olen kaikki lähitienoon hajottamot. Samaran valsseja olisi tarjolla ilmaseksi vaikka kuinka paljon jollakin iskän työkaverilla. Mikä lie hamsteri se äijä? Niin, kukahan möis talbotin vanteet???
'aatee' kirjoitti:joo ja fiiatin vanteet käy esim: uunon
Taakse koitin uunon vannetta laittaa, mutta pulttien kiristäminen oli melko erikoista. Aina kun yhden pultin sai kireälle, loput olivat taas löysällä. Ilmeisesti vanne jäi jostain kohtaa kantamaan ja siten vanteen keskiosa ei tullut ilman järjetöntä kiristämistä rumpuun kiinni. Kyllähän noi vararenkaana menee, mutta ajoon en laittaisi.
ai että valta osa meinaa nyt kuitenkin että tuo Fiatin vanteeksi veikkaamani pyöreä reikäinen olisikin talbotin, tiedä sitä sitten, viime talvena oli paljon ilmanpito vaikeuksia noilla vanteilla, en aio niitä enää käyttää. mistä noista tietää, jaon puolesta käy ja jos ei välitä siitä onko niin orkkis. multa voisi inventaarion jälkeen saada edullisesti talbot/fiat vanteita, tarvii kattoo mitä tarvii ite ja osassa olisi niin hyviä talvikumejakin ettei viittis myydä.
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)