Nivan lattia
Nivan lattia
Heips! Nivaprojekti on ulkoapäin viittä vailla valmis ja sisällä menossa verhoilujen takaisinlaittoa. Lattiat on paikattu, putsattu pellille, levitetty kaksi kerrosta Ferrexiä, kolme kerrosta kovettuvaa kiveniskusuojaa ja kaksi kerrosta Miranolia. Jos laittaisin vielä jonkun eristeen lattiamaton ja Miranolin väliin, niin onko järkeviä ehdotuksia. Itse ajattelin huovan tms sijaan samaa solumuovia kuin makuualustoissakin käytetään, ei ainakaan ime kosteutta?
Omassa nappiksessani oli edellinen omistaja tehnyt moisen viritelmän ja solumuovin alle kondensoitunut vesi oli mukavasti päässyt muhimaan ja ruostuttamaan peltiä, joten en sen kokemuksen perusteella voi suositella. Itse aion vaihtaa alkuperäisten kumimattojen tilalle hengittävää kokolattiamattoa + kumikaukalot niin tarvittaessa kosteus haihtuu eikä jää maton alle ruostuttamaan peltejä.
-
- Viestit: 533
- Liittynyt: 16.2.2004 9:55
- Paikkakunta: Itä-Suomi
Mitä mahtaa matto maksaa? Ja mitä matskua se on?Pöhö-Andrei kirjoitti:Osta minulta nivan muotoonleikattu lattiamatto. Ei läpäise vettä ja pinta muistuttaa jollaintapaa kokolattiamaton vastaavaa. En tiedä onko nivassa alkuperäisenä koko lattian peittävä kumimatto mutta tässä hieman mukavuutta siihen verrattuna. Epäilemättä vaimentaa myös ääniä.
-
- Viestit: 533
- Liittynyt: 16.2.2004 9:55
- Paikkakunta: Itä-Suomi
Pinta muistuttaa 2105-ladoissa olevaa lattiamatoa eli sellaista kangas/karva-mitälie materiaalia. Nätä on puolestaan kiinnitetty sitten vettä läpäisemättömään muovi/kumipintaan eli vaikka safarilla olessa sattuu vahinko ja energiajuomapullo kaatuu lattialle neste ei pääse peltiin saakka vaan jää kätevästi haisemaan siihen maton pinnalle.