Onko muille käynyt näin?

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Avatar
Esto_r
Viestit: 364
Liittynyt: 16.5.2005 19:19
Paikkakunta: Lahti

Onko muille käynyt näin?

Viesti Kirjoittaja Esto_r »

Kuva

Joo siis ladalle kävi näin!
Oltii ladalla ajelemassa pellolla ja tulin suhteellisen kovaa mutkaan ja käänsin ihan rutiinilla, mut sitte rupes tapahtuu meinaa kuulu kolinaa ja yhtäkkiä rengas ajelehti siinä auton edessä ja lens ojaan ja eihän siinä muu auttanu ku auto seis ja ihmettelemään mitä oli just tapahtunut.

No onkos muille käynyt näin? Oliko liikaa vanteille vai tapahtuiko jotain muuta? Ja sitte vielä onko muille tapahtunut mitään vastaavaa??? :shock:
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Eipä toi ny mikään ihme ole, ladan peltivanteet on pehmosta matskua...ruosteellakin on saattanu olla asian kanssa jotain tekmistä, tai sitte ei :lol:
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
Esto_r
Viestit: 364
Liittynyt: 16.5.2005 19:19
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Esto_r »

Just just. Mä kans epäilin noita ladan vanteita, että jos on vähä pehmeenpiä!!! :lol: No ehkä siinä vähän ruostetta oli mutta ei mun mielestä niin paljon. Se oli niinku murtunu tai kuvastahan sen näkeeki.
Avatar
pressa
Viestit: 10479
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

epäilisin yhdeksi vaikuttimeksi liika kiristystä
nykyään kun huoltamoilla ja rengasliikkeissä paineilma-avaimella kiristellään pultteja tulevat ne monasti liian kireälle
se usein toistettuna alkaa halkaisemaan pultin reikää
Avatar
Esto_r
Viestit: 364
Liittynyt: 16.5.2005 19:19
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Esto_r »

Heh Heh kiristin pultit samana aamuna ja just ton kuskinpuolen kiristin kireemmälle ku toisen!!! :lol:
Avatar
liero
Viestit: 524
Liittynyt: 22.3.2004 10:26
Paikkakunta: jämsä

Viesti Kirjoittaja liero »

on porsinut peltokäytössä vanteita just ko. tavalla, pulttikonetta saatikka räjähtävää lihasvoimaakaan en omista, tokkopa siis paskaks kiristänyt vanteita...
normikäyttöä ja pikku riivausta kestää kyll mainiosti
Vegaani - intiaaninimi, joka muodostuu sanoista "veg", huono ja "an", metsästäjä.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Juu, toi pulttien kiristystiukkuus asemilla/rengasliikkeissä on kyllä järkyttävän tiukkaan.Tohon 1200ässään vaihdatettiin alle renkaat samalla kun laiteltiin uudet(käytetyt) kesärenkaat vanteille.

Tulipahan tossa tarvis availla yhden renkaat pultteja: ensin koitin tolla ladan omalla avaimella, annoin vaikuttaa kaiken 96 kiloni avaimeen, ei lähtenyt vaikka kuinka pompin avaimen päällä.Noh, varastosta vanhan ladan pumpun varsi..sen heitin avaimen päälle, niin johan rupes aukeamaan, silti sai helvetin kovaa hyppiä.Eli vaati reilusti yli puolen metrin jatkovarren, momenttia voi vain miettiä :D

Eli jos rengas puhkeaa tien päällä ja ne on vedetty noin tiukkaan, niin eipä oo mitään toivoa aukaista niitä, jos ei oo helvetin pitkävartista avainta mukana...

Itse kiristelen pultit tolla ladan avaimella, semmoseen reippaaseen kireyteen ihan käsivoimin vaan, eipä ole vielä auenneet kertaakaan.Eikös kiristysmomentti pulteille ollut about 70 nm?
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
Team perseauki racing
Viestit: 1441
Liittynyt: 7.11.2004 13:49
Paikkakunta: jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Team perseauki racing »

noin on käynny pari kertaa kesällä pelolla ja muutaman kerran jäällä. ja on kerran tippunut tieliikenteessäkin alu vanne väliaikasesta peltivanteen pulttien käytöstä johtuen
ei riemulla rajaa kun bensa kasilla ajaa...
Avatar
jta
Viestit: 4441
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jta »

Jokari_ kirjoitti:Eikös kiristysmomentti pulteille ollut about 70 nm?
Mä muistelisin että näin yleissääntönä vi sanoa että 110 Nm peltivanteille ja 90 Nm kevytmetallivanteille.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

jta kirjoitti:
Jokari_ kirjoitti:Eikös kiristysmomentti pulteille ollut about 70 nm?
Mä muistelisin että näin yleissääntönä vi sanoa että 110 Nm peltivanteille ja 90 Nm kevytmetallivanteille.
Tjaa, enpä lähe sanomaan mitään :?

Mistä sen eronkin sitte huomaa, vaikka välillä 60 ja 100? Ei sen puoleen että sillä jotain merkitystä olis, tasainen kiristys avaimella riittää.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Kyllä ohjekirja ton 70 Nm neuvoo!

Ihan käsikireyteen määkin kiristän ja kiinni on pysyneet. On mulla kyllä aina autossa metrinen putkenpätkä jota voi tarpeen tullen käyttää jatkovartena.
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
Rizhto
Viestit: 221
Liittynyt: 9.9.2004 8:23
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Rizhto »

Mielenkiintoista, silloin harvoin kun minä olen liikkeessä renkaat vaihdattanu, on pultit pantu ensin koneella kiinni ja sitten kiristetty käsin. Sanoivat äijät, että kone tekee herkästi romua, jos pulttaa sillä kiinni asti. tästä on siis jo kymmenkunta vuotta aikaa.
ladoholisti
Misha
Viestit: 1560
Liittynyt: 25.9.2003 16:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Misha »

Eikös tällä listalla ollu joku jonka vanne lähti tollei irti koska aurauskulmat olivat päin helvettiä?
Harry is a pothead and the sorceror is stoned!
Avatar
Esto_r
Viestit: 364
Liittynyt: 16.5.2005 19:19
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Esto_r »

No en usko että tossa mun vehkeessä aurauskulmat ois vituillaa tais olla vaa liikaa rasitusta!

Onko jotain tiettyjä oireita jos sitte ois auraukset pyllyllää??
Avatar
IL02
Viestit: 348
Liittynyt: 25.9.2003 21:16

auraus

Viesti Kirjoittaja IL02 »

Kylla sen asvaltilla ajaessa yleensa huomaa ja tuntee jos kulmat on pielessa. Ei tule ehka pellolla ajaessa yhta hyvin esille. Kylla saa olla auraukset tosi pahasti pielessa etta vanne hajoaa ja pultit korkkaa lapi, enka oikeen usko etta se sittenkaan voisi tapahtua.
Morris Minor -54
VW 1300 -73
MB 200D -83
Isuzu Bighorn 3.1 TD -93
Vespa PX200 -08
Piaggio Fly150 -09
Kawasaki KLR650 -09
Vastaa Viestiin