Sivu 1/2
vaihteet ei mene liikkeessä päälle / startti sökö
Lähetetty: 13.8.2005 0:01
Kirjoittaja soikke
Heipähei, kaverin kanssa naapurin papalta ostettiin kuleksimasta latuska vuodelta 81.
Hinaamalla se liikkuu mutta vaihteita ei saa päälle mitenkään. Pysähdyksissä kun ollaan niin silloin kyllä menevät vaihteetkin silmään.
Mistä mahtaa johtua. Muuan mies sanoi että vika olisi kytkimessä. Vai sitten voisiko moottori olla jumissa kun auto on seisonut useita vuosia. Tosin kyllähän silloin vaihteiden pitäisi mennä päälle joten epäilykseni kohdistuu laatikkoon.
Mitä mieltä täällä ollaan, mitä paikkaa ruvetaan ensiksi aukomaan?

Korjausopaskin on lainattu kirjastosta.
Re: vaihteet ei mene liikkeessä päälle
Lähetetty: 13.8.2005 1:19
Kirjoittaja soikke
ohops.
itse pääsen katsomaan autoa huomenna vasta mutta kaverin jutuista päätellen ilmeisesti kytkin ei irroita vai miten se sanotaan eli koko ajan on veto päällä.
pitääpä tosiaan tuo kytkin kattoa eka että se toimii oikein ja sitten koittaa avata tuota pakettia hinaamalla

Lähetetty: 13.8.2005 1:54
Kirjoittaja Kaukaasi
Koitittakaa semmosta että kolmonen silmään ja kytkin pohjaan sitten hinatkaa vähän matkaa.
Jos auto käy ykkönen päälle ja kytkin pohjaan startilla käymään kytkin pohjassa sitten vedättää jarrua laahaten..
Nuo yleensä toimii edellyttäen että kytkimessä on nesteet tallella..
Usein kauan seisseissä autoissa kytkin levy ja asetelma jämähtää pakettiin, mutta yllämainitut keinot avaa paketin..
palvelus
Lähetetty: 13.8.2005 2:55
Kirjoittaja Martigan
Jos Lada on vuodelta -73 ja meinaatte sitä peltorassiksi, niin suosittelen vaihtamaan sen johonkin uudempaan peltorassiin. Lada-Jussilta voi saada lisätietoa...
Re: vaihteet ei mene liikkeessä päälle
Lähetetty: 13.8.2005 5:25
Kirjoittaja soikke
Auto onkin vuosimallia 81, en tiedä mistä kaveri sen 73 tempasi, varmaan siltä papalta. Peltorassiksi meinattiin mutta taidan maksaa kaverin osuuden pois ja ottaa auton omiin hoiviin on se pelleiltään niin hyvässä kunnossa, ainoastaan kolme pientä ruostelaikkua. Täytyy vielä pohjatarkastaa onko se mätä ja alkaa remppaamaan
Entisellä omistajalla auto oli varaosa-autona mutta ei siitä mitään puuttunut, tosin osat oli irti mitkä sitten laitettiin paikalleen

Tosin tämä omistaja sanoi että sen pitäisi toimia ihan ok. Ollut hänellä käyttöautona kunnes pari vuotta sitten osti uudemman ladan ja tämä jäi seisomaan. Perästä kuulemma kuuluu jotain ääntä että sekin varmaan pitää kattoa.
Pitää päivällä tutkia vähän tarkemmin josko sen saisi suht helpolla laitolla leimalle asti.
näinkin hieno

Lähetetty: 13.8.2005 12:45
Kirjoittaja Team perseauki racing
joo ei tuota kannata pelolla raiskata.... mutta jos pellolle auton haluatte niin eiköhän tuon joku vaihda uudenmpaan.
Lähetetty: 13.8.2005 17:31
Kirjoittaja soikke
Tuli testattua tuota kytkintä nyt taas, kyllähän se pelaa ihan ok paitsi vaihteet ei mene päälle vauhdissa.
Koitettiin myös vetää auto käyntiin mutta ei lähtenyt, tuntui kuitenkin käyvän jotenkin tai sitten ei käynyt ollenkaan, itse olin vetoautossa.
Jos se kävi sittenkin mutta huonosti, olisiko syy siihen autossa kiinni oleva täysin tyhjä akku? muistan kun vanhassa nissanissa oli myös tyhjä akku, niin auto kävi hyvin mutta kun pisti valot päälle niin sammu samantien.
Otettiin sitten virtaa toisesta autosta, valot palaa mittaritaulussa ja vilkut jne toimii mutta kun koittaa startata niin mitään ei tapahdu, eikös pitäisi edes se naksahdus kuulua? Eli onko meillä nyt joku solenoidi vai mikä rikki.
Tälläinen irtonainen johto löyty laturin suunnalta, onkohan tärkeä?

ilmeisesti johto menee tänne
Ei tätä kyllä särkeä viitsi, täytyy koittaa puhua kaverille että suosiolla myy osuutensa minulle

Lähetetty: 13.8.2005 17:52
Kirjoittaja ladaracing pori
Nopeesti kattottuna johto olisi startin heräte johto jonka pitäis olla kiinni startissa.
Pistäs se kiinni(on paskassa paikassa) niin eiköhän ainakin starttaa.
Jos akku on ihan tyhjä niin ei lähe käyntiin kun laturi ei saa heräte virtaa ja ei lähe tuottamaan sähköä joka taas antaa laturille sitä herätevirtaa. Tulipa vaikeasti selitettyä

Lähetetty: 13.8.2005 19:05
Kirjoittaja soikke
ladaracing pori kirjoitti:Nopeesti kattottuna johto olisi startin heräte johto jonka pitäis olla kiinni startissa.
Pistäs se kiinni(on paskassa paikassa) niin eiköhän ainakin starttaa.
Jos akku on ihan tyhjä niin ei lähe käyntiin kun laturi ei saa heräte virtaa ja ei lähe tuottamaan sähköä joka taas antaa laturille sitä herätevirtaa. Tulipa vaikeasti selitettyä

herätevirrat on kyllä tuttu käsite mutta enpä ikinä ajatellut et semmosta autoissaki.
Johdon pistin kiinni, oli kyllä kivassa paikassa mutta onneksi olen näin pieni kaveri että sain molemmat kädet ujutettua sinne ja päänki niin ei ollut mitään ongelmaa
Starttimoottori pyörii nyt iloisesti, mutta tyhjää eli siellä ei ilmeisesti rattaat osu yhteen? Starttimoottori oli autosta irti ja sen kaveri pisti kiinni joten voisi veikata ettei siinä starttimoottorissa ole mitään hampaita jäljellä vai onko tuossa mitään muuta vaihtoehtoa miksi se tyhjää pyörii
mitään naksausta ei kylläkään myöskään kuulu mutta onko sillä väliä kun startti pyörii..
Lähetetty: 13.8.2005 19:22
Kirjoittaja ladaracing pori
Starttimoottori pyörii nyt iloisesti, mutta tyhjää eli siellä ei ilmeisesti rattaat osu yhteen? Starttimoottori oli autosta irti ja sen kaveri pisti kiinni joten voisi veikata ettei siinä starttimoottorissa ole mitään hampaita jäljellä vai onko tuossa mitään muuta vaihtoehtoa miksi se tyhjää pyörii[/quote]
Vielä oisi muutama mahdollisuus:
- starttikehä irti vauhtipyörältä
- starttimoottori sökö
- ja kaikkein epätodellisin vauhtipyörän pultit poikki,kokemusta on kilpureista tuostakin useamman kerran.

Lähetetty: 13.8.2005 19:33
Kirjoittaja soikke
soikke kirjoitti:Starttimoottori pyörii nyt iloisesti, mutta tyhjää eli siellä ei ilmeisesti rattaat osu yhteen? Starttimoottori oli autosta irti ja sen kaveri pisti kiinni joten voisi veikata ettei siinä starttimoottorissa ole mitään hampaita jäljellä vai onko tuossa mitään muuta vaihtoehtoa miksi se tyhjää pyörii
ladaracing pori kirjoitti:
Vielä oisi muutama mahdollisuus:
- starttikehä irti vauhtipyörältä
- starttimoottori sökö
- ja kaikkein epätodellisin vauhtipyörän pultit poikki,kokemusta on kilpureista tuostakin useamman kerran.

Entinen omistaja oli kuulemma sanonu että startti toimii mutta heikosti. Kyllähän se pyörii niin ei se niin rikki voi olla

Missäs tuo starttikehä, jossain siellä sisälläkö piilossa, muutenhan tuo startti näyttää olevan jämäkästi kiinni tuossa.
Haulla etin startista ja oli puhetta solenoidista ja bendix:stä olisiko sillä jotain tekoa tämän kanssa, että se hammasratas ei siirry sinne tietäs vaan sen nimen nyt sille isolle rattaalle
Mulla olisi aavistus että oisko se solenoidi rikki.
jaa eli solenoidi on se värkki siinä startin kyljessä, mistä tuo puuttuva sininen johtokin oli irti, luulisi sen siis toimivan kun startti alkoi pyöriä johdon kiinnittämisen jälkeen, täytyy metsästää kai sitten tuo rele jostain.
edittiä:
ei sieltä mitään relettä löytynyt, tuo sininen johto meni suoraan sulakeboksiin ja sielt ties minne. Elikkä tuon solenoidin tehtävä on siirtää se startin ratas sinne isommalle rattaalle mutta se ei tee sitä kun se ei edes napsahda. Tuon solenoidin kauttako se starttimoottorikin ottaa virtansa?
Lähetetty: 13.8.2005 23:32
Kirjoittaja jta
Solenoidin kyllä pitäis toimia ainakin kun kerta startti pyörii... Lähinnä voisin veikata että on joko se bendix menny rikki tai sitten siirtohaarukka poikki tai irti. Noilla ainakin itse lähtisin vikaa metästään.
Ja nappiksessahan ei sitä startin apurelettä ole. Eli tulee startinheräte virta suoraan virtalukolta.
Lähetetty: 14.8.2005 0:13
Kirjoittaja soikke
jta kirjoitti:Solenoidin kyllä pitäis toimia ainakin kun kerta startti pyörii... Lähinnä voisin veikata että on joko se bendix menny rikki tai sitten siirtohaarukka poikki tai irti. Noilla ainakin itse lähtisin vikaa metästään.
noin minäkin sen päättelin mutta miksei se naksahda. Starttia kun pyörittää niin kuuluu välillä sellaista rahinaa mikä kuulostaa ihan siltä kuin startin ratas olisi melkein oikeassa paikassa.
Onkos tämä bendix ja siirtohaarukka siellä solenoidissa/startissa tai sielläpäin eli onko huomisen projekti irroittaa startti?
Täytyy kaverilta pyytää se korjausopas kun ilmeisesti tässä käy nyt niin että se olen minä joka sitä laittaa

Lähetetty: 14.8.2005 1:51
Kirjoittaja LENNY
Ota startti irti ja sille virtaa suoraan akusta.Sit näet toimiiko solenoidi.Joskus sain solenoidin toimiin,kun rasvasin sen akselin.Oli päässyt ruostuun.
Lähetetty: 14.8.2005 9:14
Kirjoittaja jasu35
Vika on ihan normaali seisseessä autossa eli solenoidi on jumissa,virta menee kyllä läpi ja startti pyörii mutta solenoidi ei työnnä ratasta,kokeile jollain kopauttaa solenoidia samalla kun joku starttaa,se saattaa irroittaa solenoidin ja rupeaa toimimaan.
