Sprong kun ajaa töyssyyn

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
Misha
Viestit: 1560
Liittynyt: 25.9.2003 16:11
Paikkakunta: Turku

Sprong kun ajaa töyssyyn

Viesti Kirjoittaja Misha »

Vasemmalta edestä kuuluu kovaääninen SPRONG kun ajaa töyssyyn.

Katsoin tosi tarkkaan mutta mitään vikaa en paljain silmin nähnyt.

Jouset toimii kyllä ihan normaalisti.

Veikkauksia?
Harry is a pothead and the sorceror is stoned!
tahko
Viestit: 704
Liittynyt: 20.5.2005 19:57

Viesti Kirjoittaja tahko »

Siellähän voisi olla jousi poikki, mutta sen kyllä olisit huomannut kun ne katsoit. Iskunvaimennin voisi myös äännellä jos sen liike on lähellä ääriasentoa. Sitten voisi olla pallonivelet ja raidetangon pää. Onkos se muuten se kallistuksenvakaajan kumipusla silläpuolen kuinka laho? Se kyllä saa mädätä aika paljon ennenkuin ääntelee. Voi se olla joku muukin kummipusla. Nostapa nurkka ylös hallitunkilla ja kuuntele äänteleekö noston aikana. TUE AUTO HYVIN! Nosta sitten toisella tunkilla tuota ilmassa roikkuvaa napaa (esim. iskarin alakiinnikkeen alle sijoitetulla tunkilla ja kuuntele. ÄLÄKÄVAAN MISSÄÄN NIMESSÄ SITTEN KAADA AUTOA PÄÄLLESI!
Avatar
noose01
Viestit: 1352
Liittynyt: 27.7.2004 10:15
Paikkakunta: Paalaamo

Viesti Kirjoittaja noose01 »

Themassa oli joskus sellanen sessio etä jousen ylätuenta oli ruostunut puhki ja jousi oli päässyt kupin kattoa vasten. käännyttäessä jousi tietenkin hieman kiertyi ja päästi kuvailemasi äänen.

Ladan tolppien yläpäästä en tiedä mutta...
.
Misha
Viestit: 1560
Liittynyt: 25.9.2003 16:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Misha »

Hmm, no pitänee tutkia tunkeilla sitten. En kaataisi autoa päälleni kun olen paranoidi sen suhteen muutenkin.

Ruoste ei autoani vaivaa niinpä se ei voi olla ongelma.

Kumpipulsat näytti kyllä ihan hyviltä eikä niiden pitäis kymmenessä vuodessa ihan totaaliseen paskakuntoon mennä.
Harry is a pothead and the sorceror is stoned!
Käkisalmen Kuattro

Viesti Kirjoittaja Käkisalmen Kuattro »

Samanlainen sprong-ääni kuuluu meikäläisenkin Ladasta edestä kun ajaa lujaa johonkin pomppuun(eli ääni kuuluu pompun jälkeen "alastulossa"). Eipä ollu kuitenkaan katsastuksessa ilmenevä vika, joten tuskin vakavaa?
Masse-setä

rakettitekniikkaa

Viesti Kirjoittaja Masse-setä »

Joku oli nojannut traktorillaan sen verran, että vasen etupelti oli painunut sisään. Kuopissa rengas vonkaisi reunaan. Sitä kun vetäisi käsivoimin ulos, niin vonkaisut loppui.
Vastaa Viestiin