mulla välähti lamppu
onko lada tehnyt 16venttiilisiä koneita?
kun eikö 1200l ole 8venttiilinen?
eli olisko jossain ladan kannessa 16venttiiliä ketju jakopäällä?
tulis varmaan tehoa kiitettävästi.
No minulla on yksi vuosimallia 2003 110 HB 16V.No kulkeehan tuo ihan riittävästi.Unkarilaisella Barati Kör-Lada sivustoilla on näytetty kuinka entisessä Tsekkoslovakiassa oli tehty 16-venttiilinen kansi.
no miten ois saisinko vaihdettua ladaani hihna pyörät? jois sattuisen löytään 2akselisen kannen????????
kannattaako. joutuuko teettään jotain osia,kun tarkotuksena olis saada myös tehokas että kestävä.
mistä mä tollasia kansia löydän?
pitäiskö semmoseen sit hankkia säädettävät nokkapyörät?
Mitä ihme järkee on yrittää tehdä 16v konetta takavetosen koneesta??? Ei mitään. En usko että ketjukoneisen tekeminen hihnakoneeks kannattaa, saattaa aiheuttaa lievää luistamista hihnassa kun se pyörii öljypohjassa!!
Kannattaa mielummin soveltaa koko 2112 moottori sinne keulalle.
..sitäpaitsi takavetosen kannen saa virtaamaan riittävästi, ETENKIN 1200 KONEESSA!!!
Perus 1600:sta saa jo 150 kieppeille vaparina, turbon kanssa reilusti enemmän. Laillisesti saa olla 100, joten potentiaalia riittää kyllä ihan perusmalleissa. Aika pitkälle saa mennä ennenkuin se 8-tappisuus rupeaa rajoittamaan.
eikös 16 venaset ole luonteeltaan aina hirveitä kierroskoneita, tehot ja väännöt nousee vasta kunnon kierroksilla... onko sellanen sitte kivaa??
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
no jos jotain kotivirittäjää kiinnostaa niin nurkista löytyy yksi a-ryhmän kansi ja jotain virinokkia muistaakseni lash 4 parikin kappaletta.
myös imusarjoja ja 5-vaihteisia vakio laatikoita
Lada-Jussi kirjoitti:eikös 16 venaset ole luonteeltaan aina hirveitä kierroskoneita, tehot ja väännöt nousee vasta kunnon kierroksilla... onko sellanen sitte kivaa??
Ei läheskään. Suurin osa todella asiallisia ajettavia. Nykyäänhän on sitten näitä muuttuvia imusarjoja ja ventiilinajoituksia. Löytyypä jopa systeemejä jotka lepuuttavat alakierroksilla toista venttiiliparia, vasta kierrosten myötä moottori muuttuu moniventtiiliseksi.
Saabin SVC:stä ei ole kuulunut aikoihin mitään. Olisi mielenkiintoista tietää mitä tuolle konseptille kuuluu. Lupaavalta vaikutti joskus.