Ajotietokoneen vikailmoitus 0325

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
Sepi
Viestit: 230
Liittynyt: 13.10.2004 12:15
Paikkakunta: Äänekoski

Ajotietokoneen vikailmoitus 0325

Viesti Kirjoittaja Sepi »

Joskus huollossa Deltassa selvitettiin CHECK ENGINE-valon syytä autostani ja siellä mainittiin jotain nakutustunnistimesta. He sanoivat, ettei ainakaan moottorin äänessä ole mitään poikkeavaa, joten asiaan ei sen enempää puututtu. Moottorin tarkastusvalo kuitenkin jatkoi palamistaan siihen asti, kunnes irrotin kyseisen polttimon. Nyt uusi ajotietokoneenikin näyttää tuota detonaatiotunnistimeen liittyvää vikaa. Missäköhän tämä tunnistin mahtaa tarkalleen ottaen sijaita, jotta voisin tarkastaa, että onko siinä kyse vain jostain irtonaisesta johdosta tai muusta vastaavasta? Laite näyttää joskus myös matalatason sytytyksen koodia, joten oliskohan näillä yhteyttä toisiinsa? Nyttemmin bensan menekki on ehkä vähän kasvanut ja mietinkin, että oisiko vika sittenkin todellinen.
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Yleisten auto-ohjekirjojen mukaan tunnistin on jossakin lohkon kyljessä.Bensan kulutuksen nousu voi johtua siitä että sytytys siirtyy myöhäisemmälle varmuuden vuoksi ja moottorin hyötysuhde laskee.
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10250
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

oheisessa kuvassa on detonaatiotunnistin, osa 2112-3855010, lohkon kylkeen asettuu tuohon keskelle ylös.

http://www.autodealer.ru/acat-online/?s ... %3D12_9604
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Vastaa Viestiin