Ulkohommia ei voinut vielä oikein aloittaa ja sisälläkään ei keksiny mitään pientä remontoitavaa. Käyttöautokin oli siinä kunnossa että väen vängällä piti jarruja avata ja rasvata ihan vain huvin vuoksi kun oli niin tylsää.
Siinä sitten illalla paskalla istuessani avasin tuttuun tapaan nettiauton ja katselin mitä kivaa sitä löytyisi kotikunnan alueelta. Hetken siinä selailtua päätin katsoa että saisiko jostakin läheltä purkukuntoisen auton muutamaan sataseen jonka voisi myydä osina ja tehdä pientä voittoa. Samalla saisi itsekkin jotakin tekemistä.
Siellä se komeili. 200e Lada samara. Myydään korjattavaksi/pellolle. Muuta ei myyntiilmoituksesta selvinnyt paitsi kilometrit 56tkm ja 2002vm.
Kuvia kun katselin niin silmiin pisti että eihän siinä ole edes ruostetta. sisusta on pirun siisti ja kahdet renkaat.
Auto on 5v seissyt katsastus hylkäyksen johdosta joka oli auten ensimmäinen hylky. Soittelin myyjälle joka oli ostanut auton syksyllä jäärata autoksi ajo-opetusta varten. Keskisuomen jäätilanne oli kumminkin niin heikko että auto seisoi venerannassa kokotalven.
Myyjällä ei ollut mitään hajua autosta tai sen historiasta, mutta hansikas lokerosta löytyi katsastus todistus ja hylkäyksen syy.
OBD järjästelmäss ävikakoodeja. Koodinlkijana käytin ELM327 ja puhelimen torque pro sovellusta. Vikaa oli satunnaisia sytytyskatkoksia 4 pytyssä ja kaasuläpän- ja nokkaakselin asentotunnistin herjasi vikaa. Auto kumminkin lähti kuin hauki rannasta käyntiin ladatulla akulla. Käynti oli aluksi pientä pätkimistä, mutta ei mitään vakavaa. Siitä sitten heitin hinnan hatusta että lähtiskö 100e. että meinaan kokeilla laittaa auton kuntoon ja ukkohan suostui. Tästä alkoi siirtokilvillä 85km ajomatka autolla joka ei ole liikkunut 5v omin voimin mihinkään.
Koko matkan auto toimi oikein hyvin 100e samaraksi

Seuraava päivä valkeni aurinkoisena ja lämpöisenä joten pääsin tutkailemaan uutta ostosta. Ajanpatinaa ei juurikaan ollut joten päätin pesasta vaahdottimella suurimmat paskat auton päältä pois sekä irroittaa akun ja pestä konehuoneen painepesurilla (öljyä oli hiukan mennyt yli useammankin kerran)
Konehuoneen kuivuessa tarkistin jarrut että missä kunnossa mahtavat olla. Yllätyksenä oli että ne olivat tuliterät. Sekä taka kengät että etu palat kiilsivät uutuuttaan. Etupaloissa paistoi vielä leima josta sain selville että palat on vaihdettu 2015 ennen leimaa. Satulat liikkuivat hyvin, mutta uusin liukutappeihin uudet silikone rasvat. muuta ei jarruille tarvinnu tehdä.
Apukuskin puoleinen vaimennin on päästänyt hieman nesteitä läpi, mutta ei toistaiseksi aiheuta toimenpiteitä. katsotaan mitä leimamies tuumaa ensin koko autosta.
Koneen kuivattua kuivailin sitä vielä hieman paineilmalla ja lopuksi laitoin auton käymään hetkeksi ja nollailin vikakoodeja ja tutkin toimivatko nokkaakelin ja kaasuläpän anturit. Koodit jäivät joten ostoslistalle päätyi ainakin anturit.
Tämän jälkeen huomasin että koneen lämmöt nousi mutta flekti ei lähtenyt pyörimään. Sulake oli ok ja suoralla sähköllä flekti pelasi. Vikaa ei ole paikannettu vieläkään, mutta suunnitelmissa on vetää uudet piuhat ja manuaali ohjaus flektille.
Myös auton mittaristoon ei voi luottaa pätkääkään, mutta se korvataan jatkossa puhelimen torque pro sovelluksella. ainakin alkuun.
Jäähdytysjärjästelmä oli täynnä ruoste nestettä joten päätin laskea nesteet pihalle ja puutarharuiskulla huuhtoa kaiken. Paisuntasäiliö tuli samalla puhdistettua ruskeasta mömmöstä. Laitoin tilalle uudet vedet ta ostin motoxin jäähdytysjärjästelmän pesuainetta ja heitin koneeseen ja annoin käydä noin vartin jonka jälkeen laskin nesteet pois ja taas tuli ruskeaa nestettä urakalla. Ei muuta kun puutarhaletkulla uudestaan huuhtelu niin kauan kun väri oli kirkasta ja tälläkertaa jätin vedet sisälle siksi aikaa kunnes saan vesipumpun vaihdettua.
Öljyt olivat myös sen verran paksut ja mustat että päätin ostaa kokeeksi motoxin moottorin sisäpesu aineen joka heitetään moottorin sekaan ja annetaan käydä 15min kone korotetuilla kierroksilla. Ihan 15min ei kumminkaan konetta viitsinyt pitää sillä torque ilmoitteli nesteen lämpötilaksi 95 joten päätin että eiköhän suurin paska ole jo liuennu.
VAnhat öljyt ja suodatin pois ja uudet teboilin 5w40 diamondit tiallle ja oem suodatin. Jos parituhatta ajelis ja vaihtais uudestaan nii saa paskan pois.
Sitten löytyikin yllätys joka löi takapakkia...
Tulppien vaihdon yhteydessä löytyi 4 pytyn tulpasta ylläri. oli meinaa "hitsattu" tulppa kiinni ilmeisesti kemiallisella metallilla. Siinä jokusen tuntia ährättyäni sain tulpan ehjänä irti ja huomasin että kierteistä ei ollut jäljellä enää mitään. Tästä ei kumminkaan lannistuttu vaan soitettiin kaverille joka korjaa mitä vaan mistä vaan. Vinkkinä tuli että IKH sytytystulpan korjaussarja tai motonetista kalliimpi procoil kierre sarja ja teen itse uudet kierteet ja sovittimen tulpalle. Isot pojat kuulmea käyttävät Procoil/helicoil kierteitä kilpavehkeissä hyvinkin paljon ja kestävät vähintään sen mitä alkuperäis kierteet. SArjalle olisi tullut 79e hintaa joten tyydyin 15e maksavaan kierteen korjaussarjaan ja toivoin parasta. Käsin pikkuhiljaa tein uudet kierteet reikään ja magneetilla ja imuriin viritetyllä pienellä letkulla sitten paskat pois männän päältä.
Laitoin kemiallista metallia lohkon ja holkin kierteisiin ja kierritin uuden tulpan avulla holkin paikalleen niin kireälle kuin uskalsin ettei korkkaa.
Seuraavana päivänä irroitin tulpan ja laitoin bilteman kierretiivistettä joka kestää 35nm kunnes aukeaa tulpan kierteisiin ja katkasin tulpasta sen oman prikan, sillä holkissa itsessään on pieni huuli joka muutti tulpan asennus syvyyttä noin 1mm. näin sain sen 1mm takaisin ja momenttiavaimella laitoin kaikki tulpat 35nm. Uudet tulpanjohdot ja odottelin suosiolla taas seuraavaan päivään ja ei muuta kun kone käyntiin.
Ei herjannut enää sytytyskatkoksista. Tulevaisuus näyttää onko pitkäikäinen viritys.
Rahaa oli auton oston jälkeen palanut kaikkiin öljyihin ja osiin noin 150e (sisältää postimaksut tilattuihin antureihin).
Paripäivää meni ja anturit saapui kotia ja lykkäsin paikoilleen ja katsomaan mitä se nyt sanoo. Koodien nollauksen jälkeen moottorivalo lakkasi palamasta ja koodeja ei enää ollut. Pieni koeajo kierros tonttia ympäri kun yleiselle tielle ei kehdannu mennä vielä ja koodit ei syttynyt.
Leimalle vähän jännittää päästöt ja mitä inssi on mieltä kytkimestä joka ottaa aika ylhäältä.

Leimalle voisi autoa kokeilla mutta sitä ennen pitää hankkia vielä kahdet kesärenkaat, korjata päälle jäänyt käsijarrun merkki valo sekä vetää uudet sähköt flektille/korjata vanha. Muuten auto toimii hienosti. Pohja oli ruosteettomampi mitä pihassa seisova 2011vm subaru forester

Autoon on uusittu pakoputki, jarrut, korjattu vasen takavalo ja vaihdettu jakopää+vesipumppu juuri ennen katsastusta. Mysteeriksi jäi miksi näitä antureita ei oltu korjattu vaan oli kokeiltua autoa leimalta vaikka koodit paloivat eikä yksi piuhoista ollut edes kiinni.