Samaran sähköhommaa

Etuvetoiset Ladat: Samara, 110 ja 117/119 eli Kalina ja muut uudet Ladat.
Vastaa Viestiin
buenofin

Samaran sähköhommaa

Viesti Kirjoittaja buenofin »

Samarassa (1500i -vm 2002) on välillä sellaista pulmaa, että täysin satunnaisesti autoa käynnistettäessä eivät etuvalot syty, kun valot painaa päälle (takavalot, vilkut yms. toimivat aina ja normaalisti). Vastaavasti joskus pissapojan pumppu (edessä sekä takana) ja pyyhkijät tekevät saman eli eivät käynnisty.

Nämä pulmat tapahtuvat n. joka 20 kerralla käynnistettäessä ja ihan satunnaisesti. Sekä etuvalot että pyyhkijät palautuvat normaaleiksi yleensä heti, kun virran sammuttaa ja käynnistää uudelleen. Sitten ne taas toimivat moitteetta.

Voiko kyse olla jotenkin virtalukon pohjasta, tai mitä ehdotuksia olisi sille, että mistä pitäisi alkaa hommaa korjaamaan?
Avatar
pressa
Viestit: 10475
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Samaran sähköhommaa

Viesti Kirjoittaja pressa »

Ilman että etsin sähkökaaviota epäilisin jonkun releen koskettimien "pikeentymistä" eli ei joka kerta ala yhdistämään vaikka vetää.
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: Samaran sähköhommaa

Viesti Kirjoittaja samarai »

Itsellä oli Samarassa joskus monia vuosia sitten satunnaisesti hieman vastaava valovika "käänteisesti" eli joskus autoa sammuttaessa etuvalot jäivät päälle mutta takavalot kuitenkin sammuivat katkaisijasta.

Vika oli siellä sulakerasiassa olevassa valoreleessä, jotkut kärjet jäivät siellä välillä jumiin. Releen vaihdon jälkeen ei ole enää jääneet etuvalot päälle.
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Avatar
Jouska
Viestit: 3007
Liittynyt: 24.9.2003 10:33
Paikkakunta: Esboo

Re: Samaran sähköhommaa

Viesti Kirjoittaja Jouska »

Moi,

Lisäksi vanhat metallipinnoiltaan hapettuneet putkisulakkeet aiheuttavat tuollaista. Putkisulakkeet pitää joskus uusia tai puhdistella kontaktipintoja.
***************************************************************
EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.
Vastaa Viestiin