Sivu 1/2
Tipon kone ladaan ???
Lähetetty: 5.10.2004 15:54
Kirjoittaja nomercy2
..juu eli on jo ehkä aiemminkin kyselty,mutta mahtaako Fiat Tipon 1.6tc kone sopia laatokkaan ? Siis vastaavasti kuin esim. Croman kone käsittääkseni sopii Ladan lootaan pulttijaoltaan??

Pitää kai kallistaa tota Croma versiota,mutta mites se Tipon kone onko vastaava???
Lähetetty: 6.10.2004 15:34
Kirjoittaja nomercy2
..tä tä hä,eikö kukaan tiedä ????

Lähetetty: 6.10.2004 16:11
Kirjoittaja arpati

Jos kone on tc pohjainen niin ei ongelmia...
Lähetetty: 6.10.2004 20:28
Kirjoittaja Stefa
Noita tc-tipoja ei taida hirveästi olla, ei näy myynnissäkään juurikaan. Tuossahan on se perinteinen pystyyn kääntö, ei muita ihmeitä.
Lähetetty: 7.10.2004 12:00
Kirjoittaja nomercy2
Lähetetty: 7.10.2004 18:31
Kirjoittaja nomercy2
..joo näin koneen ja ei käy ellei muuta radikaalisti auton rintapeltiä,tipossa on virranjakaja ja vesiletkut moottorin takaosassa ja ne ei sovi ladaan paikoilleen ellei rinta peltiä syvennä vähintään 20cm !! Voi kakka sentään !!
Lähetetty: 7.10.2004 19:56
Kirjoittaja Kamrat
Mäkin olen miettinyt ruisku TC:ä laatokkaan. Onko kohtuu vaivalla ja tietty halvalla mahdollista modifioida virranjakaja ja vesiletkut muualle?
Lähetetty: 8.10.2004 21:08
Kirjoittaja Stefa
Missäspäin moinen tipo myynnissä? Osta pois ja laita kone myyntiin

Voin ostaa jos edullinen...
Tuossa vinokoneessa on tosiaan jakaja nokan päässä, senkin saisi lohkoon mutta en tarkkaan muista mitä vaatii. Nuo vesiletkuthan ei ole ongelma, korkeintaan tekee uuden lähdön eri suuntaan.
Lähetetty: 15.10.2004 13:11
Kirjoittaja nomercy2
Toi Tipo on mun duunikaverin ja asustaa Turun suunnalla hintaa about 150e ??? puh.0440665064 Lauri vastaa !
Älkää ny viittikö..
Lähetetty: 15.10.2004 14:22
Kirjoittaja Valko
Hohhoijaa..Hiivatti..(haukotus)
Laapottimessa on kyllä ihan omakin, alkuperäinen itämainen ihmemoottori josta kyllä löytyy löylyä koto ja vähän naapurikin tarpeiks
Eli miks helevettissä ollaan aina tunkemassa jotai puolivillasta viatin, volvon jne ompelukoneyksikköjä LADAan.
Ryhdistäytykää nuoret.
Lähetetty: 15.10.2004 15:36
Kirjoittaja ip98
Kas siinäpä taas kommentti... Eipäs pitäis pätkän vertaa kuulua sulle millasia tekniikoita porukat ladoihinsa laittelee. Tollasta "nalkutusta" saa itsekin kuulla vähän väliä. Ei millään pahalla

Lähetetty: 15.10.2004 16:56
Kirjoittaja Stefa
Itse näen asian niin että ainakin tuon tc:n tapauksessa että moottorihan oikeastaan "kuuluu" sinne pellin alle. Lada on 124:n lisenssikopio ja 124:ssa tuo kone on niin en näe sitä raiskauksena. Mitä muihin vierasmoottoreihin tulee niin melkein aina nuo kopat ovat paperittomia pelloilla kiertäneitä raatoja malliin: "Huolitko? Vai pannaanko paaliin?" Niin myös tuo oma 2107, puun alta pelastettu ja sadoilla tunneilla uudelleenrakennettu leikkikaluksi. Vaikka noita autoja tulee tehtyä jos jonkin näköisillä yhdistelmillä niin teen aina siten että tarvittaessa alkuperäisyys palautettavissa enkä edes ota aihioiksi sellaisia jotka olisivat jotenkin historiallisesti arvokkaita alkuperäiskunnossa. Mobiilit pitää toki säilyttää mutta jos vaihtoehtoina on paaliin tai hyvin pidettynä jäälle niin ehdottomasti tuo jälkimmäinen.
Tässä asiassa on kyllä aina ne kaksi eri näkökantaa...
Toiset tykkää äidistä, toiset tyttärestä. jotkut sekaantuvat jopa veljeenkin, mutta olkoot ne omassa arvossaan.
On tuo turku kohtuuttoman kaukana kun tuli tällä viikolla yksi ladakin ostettua. Mutta osta tuo pois ja myy mulle kone, saat 100e? Peltiosista, laatikosta jne saat komeasti omat jo pois. esim
http://fiatforum.ath.cx
Lähetetty: 16.10.2004 18:39
Kirjoittaja Valko
Croma
Lähetetty: 16.10.2004 18:55
Kirjoittaja Martigan
Täällä Hämeenlinnassa Tuomelankadulla on seisonut yksi Fiat Croma tai vastaava jo muistaakseni toista vuotta. Seisonnan syystä ei ole tietoa, mutta sen saattaisi saada edullisesti. Eli siitä tekniikan siirto. Auton tiedot saa siis käymällä paikan päällä ja ottamalla rekkarin ylös:-)
Lähetetty: 18.10.2004 10:10
Kirjoittaja nomercy2
..edelliseen "väitöstelyyn" en kommentoi,mutta toi Tipo on jo kuulema myyty,että ei siitä ainakaan enää tarviin kinastella!!
