Tänään tuli haettua kotio sinapin värinen varsin rapea ja ruma 1200L -79. Hieman hämää tässä kun koriin on stanssattu 21011 merkintä eli onko ensimmäiset ällä mallit tehty vielä tuolla mallinumerolla? Kone kuitenkin on 1,2 litranen lohkon merkintöjen mukaan ja niin pitäisi ollakkin kun on 1200L lätkä takana. Kone on myöskin joskus vaihdettu myyjän mukaan. Autossa on myöskin muoviset listat ovissa mutta helmoissa ei ole listoja mitkä on todennäköisesti kyllä poistettu jonkun omistajan toimesta pakkelista päätellen. Tuossa on kuitenkin läpivirtaustuuletus ja pakki valokin näkyy jo olevan. Käpypuskureita ei ole vaan tavalliset puskurit. Ja se myöskin tuossa kiinnostaa että onko tämän ikäisissä alunperin ollu suomisisustaa vai onko tuo vaihdettu jälkeen päin? Ovissa on ruskea keinonahkainen verhoilu ja penkeissä tuo "nahka"osa on myöskin ruskea. Ovien aukasuvivutkin ilmeisesti muoviset eikä metalliset.
jta kirjoitti:Hieman hämää tässä kun koriin on stanssattu 21011 merkintä eli onko ensimmäiset ällä mallit tehty vielä tuolla mallinumerolla?
Luulisin että asia on juuri näin sillä pidän epätodennäköisenä että joku olisi 1300:seen vaihtanut 2101 koneen lisäksi vielä 1200L merkinnät taakse. Mistäpäin hait auton? Tuo väri sopii kyllä 70-luvun autoon kyllä kuin nokka naamaan
Mönkijän korvike Saab 900i -86
Käyttis Saab 900 S -97
Juu itekkään usko että olisi alunperinkään 1300 ollu tuo. Mutta tuosta Haurukylästä Ala-Temmekseltä tuo tarttui matkaan eli ei kovin kaukaa tarvinu hakea. Tässä miettiny että alkaisiko tuota ite kunnostaan vai myisikö suosiolla sellaiselle jolla olisi enemmän intoa alkaa laitteleen. Helppojahan nuo laitettavat olisi kunhan ensin osat hankkisi vaan alkaa oleen jo vähän liikaa projekteja kesken. Kiehtoisi tosin pitää itellä tuon iän puolesta tuo auto. Olisi jo kuitenkin museo kelpoinen tuon puolesta.
zapper kirjoitti:Ei liene alkuperäiset penkit, kun eikös tuollaiset tulleet vasta 2107:aan?
Onhan näitä nappiksissakin ollut mutta eniten tämä mietityttää että milloin on ensimmäiset suomisisustat laitettu. Jussi varmaan voisi tietää vastauksen.
ennen 1980 vuotta ja XTA alkuisia valmistenumeroita korin numero kantoi ihan oikeaa korimallin numeroa, eli 1200L oli 1300 mallin korilla, siis 21011. tyyppikilvessä sen sijaan pitäisi lukea mallin kohdalla 21013, mutta jos siinäkin lukee 21011 niin sitten täytyy olla kone ja merkki vaihdettu. 1200L on kuitenkin varustelultaan ihan sama kuin 1300 joten siinä on samat varusteet (kuten kävyttömät puskurit) kuten 1300 mallissa samaan aikaan.
Kaikenlaisia kangasverhoiluja on ollut varmaan aikojen alusta lähtien Suomessa, muistan että jossain -74 vuoden autonäyttelyssä esiteltiin erikoisverhoiltua Ladaa. Penkin malli ja verhoilumateriaali näyttäisi kyllä aikalaiseltaan, mutta ei varmasti ainakaan tehdasvarustelua.
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Kiitokset näistä tiedoista. Tuo penkkien verhoilu on jotain vakosametti tyylistä. Ja tuo tyyppikilpi häätyy käyttää irti kun on jollain silikoonilla kiinni vedetty ja tarkistaa ettei tuota ole laitettu nurin päin kun ei näyttäis olleen minkäänlaisia merkintöjä tuossa lätkässä vaan näyttää ihan blankolta. Kunhan nyt saisi nuo pari hommaa alta pois niin pääsisi tätä taas tarkemmin tutkiin.
Onhan se tietenkin jo tuo yli 30 vuotta saattanu nuo tekstit siitä syödä. Mutta tuleepahan laitettua samalla vähän siistimmin kiinni tuo kun irti käyttää.
Oliko tuon ikäisessä muuten millainen ratti? Kun tuohon on vaihdettu joku ralliratti niin sen mielellään pois vaihtaisi jos tuota alkaa kunnostaan.
Täältä löytyy ostaja sille ratille, jos pois oot heittämässä? Oisipa muuten vaihossa antaa siihen alkuperäinen ratti. Samoin kiinnostaa tuo vaihdekepin nuppi.