kova lada mies

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: kova lada mies

Viesti Kirjoittaja samarai »

Asiaa oli varmasti.

Tuosta linkistä löytyi myös lähihistoriaan liittyvä mielenkiintoinen "Ladoja Viroon"-pätkä. Eletään viimeisiä Neuvostoliiton aikoja ja kuvassa on juuri vilkkaan Lada-viennin seurauksena Helsinki-Tallinna linjalle tullut Suomi-ENSV yhteisyritys Eesti Merelaevanduse ja Palkkiyhtymä Oyn laiva "Suurlaid". Tuosta yhteisyrityksestä tuli Viron itsenäistyttyä "Tallink".

http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/l ... edia=80164

Pätkästä voi bongata myös Lada Rally Servicen Avia 31 huoltoauton:

Kuva
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Vastaa Viestiin