Kiertokanget

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
kepu

Kiertokanget

Viesti Kirjoittaja kepu »

Elikkäs mitäkä kankia rupeis sovittelemaan turbo 1500 mottiin,kun tais just katketa kanki tuosta entisestä mosasta,ainaskin öljyt nakkas pihalle.
Ja uutta ei viittis kasata samanlaisilla rojuilla jos nuo vakiokanget ei sit kestä jotain 0.8-1bar paineita....mitenkä lie sit mäntien kanssa myös???kestääkö vakiot miten vai mitä sinne??
kiitän vinkeistä jo näin etukäteen
Avatar
START
Lada kerhon jäsen
Viestit: 2542
Liittynyt: 20.7.2006 12:54
Paikkakunta: JÄMSÄ kehityksen keskipiste

Re: Kiertokanget

Viesti Kirjoittaja START »

aika pitkälle vakioilla on tehty, kiillotettuna kylläkin. mäntiä saa tako-mallisia venäjältä. sit kun mennään oikeen korkeelle vetäviin tai arviolta sinne +300heppaan niin jotain teräs veivejä kannattas katella. venäjältä taitaa saada niitäkin, mut ei taida olla venäläis valmisteisia, eli ei mitään kovin halpoja.
21013 1500 16vTIC projekti
21013 2300 16vTIC projekti
jaketech racinteam
Viestit: 585
Liittynyt: 28.9.2010 0:14
Paikkakunta: Ii

Re: Kiertokanget

Viesti Kirjoittaja jaketech racinteam »

veivi voi mennä poikki muustakin ku tehosta. esim laakerin kiinnileikaaminen tai liian isot kierokset tai kangenpultit katkee tai löysää irti.
kansien kairauksia, megasquirteja ja autojen tehonmittausta.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Kiertokanget

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Jaketech puhuu asiaa, käytännössä veivin hajoaminen johtuu hyvin usein muusta syystä kuin itse veivin keston ylittymisestä.
Taotun ja sinkopuhalletun kangen kiillottaminen on kyllä aikalailla hölmöläisen hommia minun mielestä, ainakin KESTON lisäämismielessä.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
pressa
Viestit: 10561
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Kiertokanget

Viesti Kirjoittaja pressa »

Onhan kiillotettu kanki komeampi katsella kasaus vaiheessa.
Mikäli et tiedä autosi vetotapaa voit kokeilla sen seuraavasti. Aja auto jollekin hiekka kentälle ja pysähdy. Sitten paina kytkin pohjaan ja laita vaihde ykköselle, nosta kierrokset kolmeentonniin ja päästä kytkin nopeasti. Mikäli auton etupyöristä toinen tai molemmat kuopii on se etuvetoinen. Mikäli takapyörät tai vain toinen kuopii on autosi takavetoinen. Saattaa olla mahdollista että toinen etu ja toinen takapyörä kuopii jolloin kyseessä on nelivetoinen. Testin voit suorittaa myös talvella jäällä tai polkeentuneella lumella.
Toivotaan että näillä ohjeilla osaisitte laittaa kysymykset oikeisiin osioihin....
Avatar
START
Lada kerhon jäsen
Viestit: 2542
Liittynyt: 20.7.2006 12:54
Paikkakunta: JÄMSÄ kehityksen keskipiste

Re: Kiertokanget

Viesti Kirjoittaja START »

mut tuskin tommonen ladan valupaska veivi huononee, vaikka sen kiillottaa. on meinaan aika huokosta se pinta ja ainakin kevenee pari grammaa taas jos ei muuta
21013 1500 16vTIC projekti
21013 2300 16vTIC projekti
Vastaa Viestiin