Sivu 1/1
Kondensaattori ja kärjet palaa
Lähetetty: 4.11.2003 9:16
Kirjoittaja AI
Onko kellään mitään hajua mistä johtui edesmenneen talvi-Ladani, 1600SL -88, kondensaattorin rikkoutuminen ja kärkien palaminen 3-4 tuhannen kilometrin välein? Ensimmäisen kerran luulin vian johtuneen huonolaatuisesta venäläisestä kondensaattorista, sen tilalle vaihdoin Lucas-merkkisen kondensaattorin, sen jälkeen autossa on ollut lisäksi italialaisia ja saksalaisia kondensaattoreita ja kolme eri virranjakajaa. Ja aina reilun 3000 km jälkeen kärjet ovat palaneet ja iskevät kunnon kipinää. Autosta on poistettu käytöstä saasteenalennuksen kierrostunnistin, puolalta kirroslukumittarille menevä johto, puola on vaihdettu sellaisesta Ladasta jossa kärjet kestivät yli 20 tkm. Mikään ei auta. Välillä harkitsin jopa kärjettömän sytytyksen asentamista mutta sitten olisi tietysti sytytysboksi pamahtanut, sitä ei tien päällä viilailla kepulikonsteilla kuntoon.
Onko moottorin lohko tehty jostain säteilevästä Tshernobylin ydinreaktorin jämästä vai mistä on kyse? Oma käsityskykyni ei tähän riitä. Tarkoitus olisi moottori ottaa kierrätyskäyttöön toiseen autoon, toivottavasti vika ei periydy!
Kondensaattorin tarkoitus..
Lähetetty: 4.11.2003 18:03
Kirjoittaja Jaska HKI
...on estää kipinöinti virranjakajan kärkien välissä ja lisätä puolan suurjännitettä aiheuttamalla magneettikentän nopean häviämisen sytytyspuolasta.Pienjännitekäämiin saattaa indusoitua jopa 200-250 voltin jännite kärkien avautuessa.Kondensaattori sammuttaa kipinän kärkien avautuessa.Virta ei kuitenkaan kulje kondensaattorin läpi,vaan kondensaattorissa oleva vastakkainen jännite laskee puolalla olevan jännitteen niin nopeasti,että saadaan vahva kipinä.
Vika viittaa kondensaattorin väärään kapasitansiin tai sarjavastukseen kondensaattorissa.Sarjavastusta voi esiintyä joko kondensaattorin sisä- tai ulkopuolella syöpymisen tai huonon kontaktin johdosta.Koska indusoitunut pienjännitevirta ei pääse helposti kondensaattoriin,eikä sieltä pois,aiheuttaa tämä katkojankärkien palamista ja kipinöintiä.Puhdista aina kondensaattorin johdin ja kuori ja virranjakajan levy tai virranjakajan kotelo,johon kondensaattori kiinnitetään.Väärä kapasiteetti aiheuttaa kärkien syöpymisen kuoppaiseksi.
Kondensaattoria asennettaessa on ehdottomasti varmistettava,että kiinnitysruuvi on tiukka ja kondensaattori lujasti paikallaan.Johtimen oltava tiukasti liittimessä ilman oikosulun vaaraa.
Edellämainittu teksti oli lainaus Autokäsikirjasta3.1 vuodelta 1954
kärjet kipinöi...
Lähetetty: 5.11.2003 12:29
Kirjoittaja sergei
Itselläni oli samantapaisia ongelmia 1200L:ssä. Ensin kokeilin vaihtaa vanhan konkan toiseen vanhaan, mutta kipinöinti kärkien välillä ei loppunut. Ostin sitten uuden konkan, jonka asensin muka huolellisesti paikalleen-kärjet kipinöivät edelleen kirkkaasti. Sitten päätin ruiskutella CRX:tä johtimiin ja tais sitä vähän virranjakajan sisällekkin mennä. Temppu toimi!
Nyt ei oo muuta vikaa enää jäljellä, mitä nyt auto elää jatkuvasti tyhjäkäynnillä. Eli välillä hurisee nopeammin sitten taas meinaa sammua...Oiskohan kellään tähän vinkkejä?
Lähetetty: 7.11.2003 21:58
Kirjoittaja AI
Siis tuossa minun tapauksessani kondensaattorin vaihto auttaa, eli kipinöinti lakkaa, mutta 3-4 tkm:n jälkeen alkaa taas uudelleen ja kärjet palaa. Tällöin jos vaihdan uudet kärjet kondensaattoria vaihtamatta niin kärjet palaa samantien.
kondensaattori
Lähetetty: 10.11.2003 18:46
Kirjoittaja 99
Tarkistakaa puolan johdot oikein päin eli ne 2 pientä johtoo + ja - omille
paikoilleen
T:99
Lähetetty: 11.11.2003 9:08
Kirjoittaja AI
Kyllä johdot oikein päin on, mahtaako toimiakaan väärin päin? Pitääkin testata (jos ne vaikka ovatkin väärinpäin...).
kondensaattori
Lähetetty: 11.11.2003 18:49
Kirjoittaja 99
Kyllä toimii vaikka onkin väärinpäin, mutta tekee tuon laatuisen
vian. virta kulkee järjestelmässä väärinpäin.siksi kärjet palaa.
T:99
Lähetetty: 15.11.2003 22:18
Kirjoittaja AI
Johdot olivat oikein päin, eli puolan +:lta lähtee johto virtalukon suuntaan. Eli mysteeri odottaa edelleen ratkaisuaan.