Tähän mennessä autoon on vaihdettu toinen:
- kardaani
- taka-askelisto (koko roska perineen)
- kokeiltu erilaisia renkaita/ vanteita
Mikään temppu ei ole kuitenkaan lopettanut tärinää pysyvästi, ei edes taka-akselin vaihto. Pirullisin piirre on, että tärinä tulee ja menee! Esimerkiksi taka-akselirempan jälkeen auto käyttäytyi normaalisti noin 1000 km. Sitten kirottu ongelma taas ilmestyi maantieajossa. Kun auto oli parkissa pari tuntia ja lähdin uudelleen ajamaan, vikaa ei enää ollutkaan! Sitten se taas tuli viikon päästä uudelleen kun lähdin kiihdyttämään maantiellä ohituksessa.
Erityisen kovaa tärisee (koko kori) ja meluaa yli 80 km/h nopeuksilla. Alamäissä hieman vähemmän, erityisen kovaa mekkala on ylämäissä.
Nyt tärinä taas on ollut päällä putkeen sellaiset 400km eikä loppua näy. Turha edes sanoa, että olen erittäin kyllästynyt koko aiheeseen ja autoon, mutta en halua antaa periksi vielä(kään).
Nyt on haarukassa tärinän aiheuttajaksi kuluneet/ liiallisen liikkeen sallivat vaihteiston tukikumit tai muu vastaava ylimääräinen liike/ väljyys moottori/ vaiheisto -akselilla. Onko jollakin kokemuksia aiheesta? Onko iso juttu vaihtaa em. liittyvät kumit tai muut osat?
Voiko vaihteistossa olla joku laakeri lopussa? Vaiheiston seudulta on tullut öljyä oikeastaan koko ajan kun auto on ollut mulla.
T: Riku



