Kivoja Paketteja

Hauskoja kaskuja, anekdootteja ja Lada-vitsejä yms.
Avatar
PöyhöinKuusaalt
Viestit: 7252
Liittynyt: 12.3.2007 0:05
Paikkakunta: MarkankyläKuusaa (KouvostoLiitto), KännykkätieKanervala

Kivoja Paketteja

Viesti Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt »

On tässä tullut harjoteltua tuota postittamista. Kivahan on paketteja saada kuten kirjeitäkin. No, kirjeet ovat jo katoava luonnonvara.

Pakkasin juuri yhden termarin Tropic -appelsiinimehupurkkiin. Aivan loistavan kokoinen termarille.

Kerran taisin lähettää vahingossa jotakin PoliisiViranOmaisten vastalähetyskuoressa. Niin ja tietenkin Verohallinnon kuoria on hyvä käyttää.

Pitsalaatikossa en vielä ole mitään lähettänyt, mutta tulee tehtäväksi sellainenkin.

Kaupoistahan minä pääasiassa lootat haen ja pyydän aina Venäjältä kaman pahvilaatikkoon. Kulkevat mukavammin autossa ja saahan niistä sitten lähetyslootia.

Minkäslaisia hauskoja paketteja olette muut rakennelleet?
Ottaa pataan kun Lataan
Mis Min Lapain?
Avatar
Jusu
Viestit: 2540
Liittynyt: 4.2.2004 19:49
Paikkakunta: Jämsä

Re: Kivoja Paketteja

Viesti Kirjoittaja Jusu »

Käytetyssä pakkausmateriaalissa kyllä löytyy kun sisko tilaa nettikaupoista ja postimyynnistä kaikenlaista rojua. Lootia ja kirjekuoria on niin että välillä saa roviolla polttaa. Niitä on tullut käytettyä jos on jotain pitänyt paketoida johonkin. Täytyy vain aina muistaa repiä ja töhriä omat osoitetiedot pois.

Kerran lähetin bensatankin ja kääräisin sen ensin jätesäkkiin ja tungin sitten jostain löytämääni kotistereoiden pahvilaatikkoon. Liekö vastaanottaja ihmetellyt että mikäs vilipsi se tämmöinen...
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: Kivoja Paketteja

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Tuosta bensatankista tuli mieleen, että isompaa tavaraa, jolla ei ole rikkoutumisen pelkoa, näkee paljon lähetettävän Matkahuollon kautta ilman minkäänlaisia kääreitä. Ainoastaan osoitelappu varusteena.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
veljes

Re: Kivoja Paketteja

Viesti Kirjoittaja veljes »

Jos tuo Tropic termari on tulossa mulle, niin toivottavasti nimi on enne!
Aikoinaan olin töissä yhdessä lasikuitu firmassa, ja tehtiin muummoassa auton kattoboxeja.
Perusmallin koko oli n. 2m x 1m ja korkeus n.35 cm,ja tästä pitempiä tehtiin mäkihyppääjille.
Tavaraa lähetettin postin kautta osittain.Joskus oli vääntöä postiautokuskien kanssa,että eivät ota
kattoboxilaatikoita ollenkaan kyytiin.
80/90 luvun taitteessa täällä oli jollakin linjoilla postiautoja, jossa oli tavaraosastoa n.30% auton pituudesta.
M.S.H

Re: Kivoja Paketteja

Viesti Kirjoittaja M.S.H »

Jokin aika sitten täällä joku halusi ostaa ladan kellon. Kelloharrastaja kokoelmiinsa. Pyysin vaimoa paketoimaan kellon. Hän päätti kietaista sen muumivaippa paketinkääreisiin ja siinä se sitten lähetettiin.
Vastaa Viestiin