Mitä tuoda Venäjältä?

Sekalaiset Ladailuun ja laajemmin autoiluun liittyvät asiat. Keskustelua katsastuksesta, työkaluista, varaosista, maahantuonnista yms.
Jargon

Mitä tuoda Venäjältä?

Viesti Kirjoittaja Jargon »

Heinäkuun alussa olisi tarkoitus lähteä käymään Venäjällä ja aloin miettimään että mitä sieltä kannattaisi tuoda Ladaan ja muutenkin?
Reissu suuntautuu ilmeisesti Aunus nimiseen kaupunkiin ja mahdollisesti myös Petroskoihin.
Joku venäjänkielentaitoinen voisi myös kirjoitella osien nimiä venäjäksi että ostaminen olisi helpompaa.

Niin ja jos joku sattuu tietämään hyviä Ladan osia ja muitakin liikkeitä, niin voisi kertoa osoitteita yms.
ladamaster
Viestit: 1384
Liittynyt: 23.9.2003 20:41
Paikkakunta: Tervakoski / Janakkala

Viesti Kirjoittaja ladamaster »

Pietarissa hintataso on osasta riippuen noin puolet Motonetin hinnoista.; jos nyt edes sitäkään. Mitä kalliimpi osa, sitä enemmän katetta. No joo: virranjakaja Motonet 45.50; venäjä 10.
Ota jokin Ladanhajoituskirja mukaan, mistä voit esitellä kuvia....
430 000 km Ladailua tuota autoilua jalointa
NivaTimppa

Venäjän osista..

Viesti Kirjoittaja NivaTimppa »

...Venäjällä osat "ihastuttavan edullisia"..Joka kaupungissa joku puoti joka myy latukan osia..Varmaan Aunuksessakin (ven. Olonets) on kauppa joka myy osia.Korjausopas verraton opas kun osia hankit.Rohkeasti vaan tiskille selittämään ja kuvia esittämään.Paremmissa kaupoissa osat vitriinissä ja hinnat esillä.(Ainakin Sortavalassa).Pikkanen taskulaskin kanssa kiva varuste että saat miellettyä hinnat euroiks..
Petroskoi (ven. Petrozavodsk) on sitten semmonen kaupunki et siel on sit kaikkee..Kuulema kannattas käydä kuolaamassa siellä autokaupassa esim. Niva tarjontaa ja hintoja..Muuten asukkaita on Petroskoissa n. 300000..kuulema.. :lol:
Sabelli

Viesti Kirjoittaja Sabelli »

No nyt käy melkein naurattamaan.. Ei ole kauaa siitä kun ryssät kävivät Konelasta hakemassa osia Ladaan ja Anttilasta silityslaudan, ja nyt Suomalaiset hakee Ladan osia Venäjältä !
Heh, niin se maailma muuttuu :lol:
Pöhö-Andrei
Viestit: 533
Liittynyt: 16.2.2004 9:55
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Pöhö-Andrei »

Kopio rekisteriotteesta, sopivat autokuvastot, valokuvat ja tietenkin korjausopas on verrattomia apuvälineitä asioidessa venäläisessä varaosakaupassa. Hyvällä onnella aunuksesta löytyy myös suomenkielentaitoisia myyjiä mutta heidänkin tekniikan sanaston ymmärtäminen voi olla niin ja näin. Varsin usein yleisimmät varaosat on näkyvillä lasipäydän alla tai myyjän selän takana olevassa hyllyssä, ja aina hintalaputettuna eli hintojen vertailu on helppoa. 1 euro on noin 34 ruplaa.

Hinnat tosiaan varsin kohtuullisia suomen hintoihin verrattuna mutta silti vielä kannattaa hieman kierrellä ja vertailla jos tarjolla on useampia kauppoja, yleensä tällä säästää kaljarahat.
ihaasi

Viesti Kirjoittaja ihaasi »

Mitäkö kannattaa tuoda?
No ainakaan renkaita EI kannata sieltä ostaa. Ladan osia on joskus ihan tavallisissa kyläruokakaupoissakin (magasin=kauppa). Minulla olis muuten Petroskoin kaupungin karttaan merkitynä kaikki kaupungin ase- ja erätarvikeliikkeet. Sinähän voisit merkata kartalle petroskoin varaosaliikkeet ja laittaa kuvan tänne. ?.
NivaTimppa

Liikkeiden osoitteet..

Viesti Kirjoittaja NivaTimppa »

Kuules IHAASI...Laitatko osoitteet tänne ni käyn kattomassa kun kylillä liikun..
ihaasi

Re: Liikkeiden osoitteet..

Viesti Kirjoittaja ihaasi »

NivaTimppa kirjoitti:Kuules IHAASI...Laitatko osoitteet tänne ni käyn kattomassa kun kylillä liikun..
Tuota ei taida olla ihan noin helppoa. Kartassani ei taida olla katujen nimiä ja numeroita. Skannaamista voisi yrittää jos olis skanneri. Kartta on kyllä varmaan tallessa jossain vintillä. Tuon sen töihin kun muistan. Kai sitä jostain saa kaivettua sähköisen petroskoin kartan. ?.
samurai

Viesti Kirjoittaja samurai »

hei.. jos voisit katoo että kuinka paljon joutuu maksaa
samaran suorasytytysjärjestelmästä.....
RTJN65
Viestit: 1617
Liittynyt: 29.9.2003 7:46
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja RTJN65 »

Petroskoissa varmasti on joku tori jossa osia myydään. No sieltä varmasti löydät myös korjausoppaan ladaasi. Osta se ensin (n 100 rub) ja sitten vaan hakemaan ossa näyttelemällä kuvia. Merkkaa hinnat siihen kirjaan lyijykynällä. Helpottaa tinkimistä.

Älä mene helppoon eli ostat siltä joka on hövelin kauppias. Yleensä hinta nousee mitä enemmän osaa ostat. Pää kylmänä ja kierrä tori kysellen hintoja.

Varaa aikaa vähintään 2-3 tuntia.

Jos lopulta löytyy luotettava kaveri voit jo silloin sopia könttäalennuksesta (jotain 10% luokkaa).

Jotensakin näin.
Lada rules
Avatar
Lada110
Viestit: 648
Liittynyt: 28.9.2003 16:33
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lada110 »

Ladakerholle vois tuoda Ladan tehtaalta pari edullista asentajaa!!!
Nyt:Lada 112 1.5i -02~Mazda 121 -91~Mazda MPV 2.0i -00~Exät-->~Lada 2101 JM~Volvo V40 1.9TD -98~VW Jetta -91~Lada 2105 1.5 -95 ~Suzuki Baleno 4WD -01 ~Mitsu Colt -92~Lada 112 1.5i 16V -03 ~Suzuki Swift 1.3i -01 ~Lada 2107 1500 -88 "PMR"~
ladamaster
Viestit: 1384
Liittynyt: 23.9.2003 20:41
Paikkakunta: Tervakoski / Janakkala

Viesti Kirjoittaja ladamaster »

Tehdas työllistää noin 150 000 ihmistä, eiköhän joku heistä lähtisi tännepäin :D
430 000 km Ladailua tuota autoilua jalointa
Aapo

Viesti Kirjoittaja Aapo »

Lada110 kirjoitti:Ladakerholle vois tuoda Ladan tehtaalta pari edullista asentajaa!!!
No ei yksi asentaja välttämättä osaa tehdä muuta, kuin kiristää pyöränmutterit liukuhihnan varrella.

Nimimerkillä: Autotehtaassa töissä ollut
Vastaa Viestiin