Sivu 1/1

Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 7.6.2009 22:44
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Olen tässä tehnyt usein paljonkin työtä noiden meidän paikalliskokoontumiskutsujen eteen. Olen lähetellyt YVtä ja mitä kaikkea. Ennen kaikkea tietysti Huudellut tuolla Kokoontumis -osiossa.

Monta kertaa on tullut mieleen, että missähän päin jokin Harrastaja puuhaa. Joskus olen kysellytkin ja tietenkin ainakin silloin kun tehdään kauppaa tai ostetaan.

Ostetaan osiossa on paljon ostoilmoituksia, joista ei käy ilmi juuri mitään. No, siitähän selviää kun kysyy, että minne päin kamaa tarvitaan. Eli eihän tuo ole ongelma.

Miten on, jätättekö Te, jotka ette laita mitään tietoa sijainnistanne tai edes viitettä siitä tämän tiedon tietoisesti ja tarkoituksella pois vai ettekö vain ole huomannut Profiilin ja Allekirjoituksen käyttömahdollisuutta? Ihan mielenkiinnosta kyselen enkä mitenkään halua tällä painostaa täyttelemään noita tietoja.

Mutta minä tietysti olen melko intohimoisena harrastajana kiinnostunut toisista Värkkäilijöistä ja heidän projektiensa sijainnista. En siksi että hyökkäisin Pällistelemään tai Potkimaan renkaita. Enkä varsinkaan ole tulossa Vhittuhuilemaan tai Naureskelemaan. Ja Opettajaksi minusta ei ole eikä Neuvojaksi.

Mutta kommentoikaa Siskot ja Veljet tätä kysymystä. Myös Te, jotka ilmoittatte AsemaPaikkanne.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 8.6.2009 10:29
Kirjoittaja Pavlovits
Tuota paikkakunnan puuttumista profiilista minäkin olen ihmetellyt. Paitsi noissa osto/myynti-ilmoituksissa voisi muutenkin tiedosta olla hyötyä. Ja jos nolottaa ilmoittaa olevansa Munapirtistä, voi ilmoittaa olevansa Pyhtäältä, vai Kotkaanko se Munapirtti nyt kuuluikaan.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 9.6.2009 16:36
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Eikös kenelläkään muulla ole tähän mitään kommenttia kuin Ystävälläni Pavlovitsilla?

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 9.6.2009 20:33
Kirjoittaja jta
Kyllähän se ois hyvä että näkyis tuo paikkakunta. Helpompi ois apuakin tarjota kun näkis suoraan että missä päin avun tarvitsija on. Näin niinkuin oikeaakin apua kuin pelkästään kirjoitettua apua.

Ja varsinkin tuossa osto ja myynti puolen ilmoituksissa ois hyvä olla näkyvillä kun varsinkin ostoilmoituksissa ei monellakaan ole esillä että missä päin tarve on.

Ja mielellään saisi olla vielä silleen se paikkakunta että sen muutkin ymmärtää eli ei millään paikallisella lempinimellä jota ei tiedä kuin sisäpiiriläiset.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 10.6.2009 0:23
Kirjoittaja Marko
Muistaaksein osto-ja myynti-ilmotuksis se pitäis olla,mut oishan se kiva muutenkii,koska osaa porukast näkee harvoin(toisii vieläkii harvemmin)ja tietää vaa nimimerkilt.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 10.6.2009 21:20
Kirjoittaja konkelo
olis kiva tietää onko täällä ladaboardilla ketään muuta täältä lounais lapin seudulta.En ainakaan muista nähneeni kenenkään muun nimimerkissä paikkakuntana torniota tai mitään muuta täältä käsin olevaa paikkakuntaa :roll:

Mielestäni kaikilla käyttäjillä voisi näkyä paikkakunta vaikka omapahan on asiansa jos sitä ei halua ilmoittaa

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 11.6.2009 15:05
Kirjoittaja jta
Muistaakseni ainakin jossain välissä oli kemistä porukkaa täällä foorumilla. Kesla (kemin seudun laatuautoilijat) nimellä kokoontuivatkin mutta ei kyllä ole näkyny pitkään aikaan enää. Ja simostakin oli jossain vaiheessa.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 13.6.2009 21:33
Kirjoittaja Teemu Kankaanpää
Etelä-Karjalasta täällä tuntuu kans porukkaa piisaavan, ja hyvä niin.. 8)

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 14.6.2009 11:24
Kirjoittaja Martigan
Eikös noi paikkatiedot sais jotenkin nätisti vaikka googleMapsiin?

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 14.6.2009 11:31
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Varmaan muuten saisi. Oleellisempaa eken ensin olisi että ne olisivat tuolla Rohviilissa. Ainakin joku viittaus johonkin kolkkaan Suomea olisi hieno.

Taisin tuolla jo laittaakin, että olen kaivannut niitä kun järjestelen noita paikallismiittinkejä eli NenänKaivuita. Lähettelen mielellään YV -kutsuja. Itse ainakin olisin todella iloinen ihan Henk.Koht. kutsun.

Voihan joku tietysti tuntea moisen häirintänä ja haluaa pysyä Puskassa ja se on todellakin hyväksyttävä homma.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 14.6.2009 11:40
Kirjoittaja Martigan
Juu profiilissa sais olla. Itsekin tuohon jo kai laitoin, kun foorumille ensikertaa rekisteröidyin. Allekirjoituksestakin löytyy puh.no, eikä tuo ole yhtään ylimääräistä soittoa kai tuonut.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 14.6.2009 22:00
Kirjoittaja Lada-Jussi
eikös Martiganilla ole väärä kunta mainittuna, eikös se ole nyt Hämeenlinna ;) hyviä nää kuntaliitokset, kun tultiin sitä Volvoa hakee, nii esitin naapurille, että lähetään hakee auto Hämeenlinnasta... vasta myöhemmin paljastin, että sieltä 40 km kantakaupungista, eli käytännössä matka olikin kaksinkertainen :lol:

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 14.6.2009 22:08
Kirjoittaja Martigan
Kappas niinpä onkin. pitänee korjata, kunhan jaksaa

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 14.6.2009 22:14
Kirjoittaja Pavlovits
En kyllä Kouvolaa asuinpaikakseni tunnusta, vaikka siihen pakolla liitettiinkin.

Re: Harrastajien sijaninti Maailmassa?

Lähetetty: 15.6.2009 0:28
Kirjoittaja Joen musikka
Martigan kirjoitti:Eikös noi paikkatiedot sais jotenkin nätisti vaikka googleMapsiin?
Joo,tämä Martiganin viimeisin(kin) osoitetieto Ilmoila saa vanhan karelianistin heräämään:Karjalan tasavallan alue jonne tänäänkin voi luottavaisesti ajaa varsinkin Ladalla,on täynnään "Seppy Ilmoillistu".
Siis remonttimiehiä jotka Sammon takojan perinnettä toteuttavat ladamekaanikkoina.