
Neuvostokomedian kruunamaton helmi - sisältää kolme osaa vuodelta 1965. Filmin sankari on silmalasipäinen nuorimies "Shurik".
Youtubesta englanniksi tekstitettynä pätkissä (3 pätkää/osa):
Kaveri
Bussitappelussa Shurikin kanssa "huligaani" Fedja joutuu työrangaistukselle rakennustyömaalle 15 päiväksi, jossa myös Shurik työskentelee osa-aikaisesti. Fedja yrittää kostaa työmaalla Shurikille!
pätkä 1
pätkä 2
pätkä 3
Harhakuvitelma
On loppukokeiden aika yliopistossa. Shurik etsii epätoivoisesti luentomateriaalia ja lopulta näkee sen eräällä tytöllä raitiovaunussa - Lidalla joka opiskelee samassa yliopistossa..
pätkä 4
pätkä 5
pätkä 6
Operaatio Y
Torilla olevan varaston johtaja yrittää peittää kavalluksensa ja palkkaa rikolliset (Vanha, Pelkuri ja Hölmö) tekemään lavastuksen murrosta. Pahaksi onneksi kuitenkin yöllä vartijana ei olekaan Shurikin vuokraemäntä vaan sijaisena on Shurik.
pätkä 7
pätkä 8
pätkä 9
Koko elokuvaversio venäjäksi
Tässä linkissä on vielä selvitetty runsain kuvaotoksin paikat missä elokuvaa filmattiin ja yksityiskohtaisesti automerkit mitä siinä käytettiin.