Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.
Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Vanhempi tyttäreni asuu todella hyvällä paikalla Turun keskustassa Käsityöläiskadulla. Iäkkään auton omistajana se on taas huono asia. Ainoa auton säilytyspaikka on parkkiruutu kadun varressa.
Tyttäreni Lada lakkasi keväällä käymästä. Hänellä ei oikein ole omia valmiuksia korjailla eikä siis paikkaakkaan. Lisäksi hänellä ei ole ollut aikaakaan, kun on koko kesän ollut Kustavissa takomassa rautaa, taideseppä kun on. Lisäksi hänellä on koko kesän ollut vaimoni auto käytettävissä vaimon käsivamman takia. Lada on siis siitä asti seissyt aivan lailliseseti ostetulla pysäköintiluvalla parkkiruudussa.
Jo kesällä joku potkaisi sen kylkeen lommon. Sitten myöhemmin keväällä joku on kävellyt sen yli konepellin - katon - takapaksin kautta. Nyt tänä viikonloppuna on sitten Pinnoiteurakointi Mäkisen auto tehnyt itselleen tilaa isomman oikeudella. http://ladakerho.fi/ladagalleria/displa ... 0026&pos=1
Mac mini, iMac, MacBook Pro, Time Capsule, AirPort Express, iPhone
Juu teidän tytär asuukin huonolla alueella, juuri käsityöläiskadulla ja viereisellä Ursininkadulla kaikenmaailman haahuilijat kävelevät.
Olipa lehdessä kerran juttua, kun joku mätäaivo oli tuhonnut autoja ihan urakalla, Ursinikadulla.
Parempi olisi asua hiukan syrjemmällä tai sitten ilman autoa kokonaan.
1500i kirjoitti:No tässä tapauksessa ei ole. Tuliko pahoja vaurioita puskuriin ja maskiin? Maksajahan on selvä?
Ilmeisesti ei kovin pahoja, potkijat ovat saaneet paljon ikävämpiä lommoja. Itseasiassa sekä minä että tyttärenikin ovat nähneet vasta nuo kuvat. Nuorempi tyttömme oli käynyt eilen ruokkimassa siskonsa iguaania ja oli huomannut tilanteen. Joku ohikulkenut mies oli ystävällisesti ottanut kuvat kamerakännykällä ja lähettänyt ne nuoremman sähköpostiin. Nuoremmalta ne tulivat meille multimediaviestinä. Auton omistaja eli vanhempi on edelleen Kustavissa ja saimme häneen yhteyden vasta eilen illalla.
Mac mini, iMac, MacBook Pro, Time Capsule, AirPort Express, iPhone
Nukuin Hotelli "mikä sen nimi nyt onkaan" yön 30.-31.8. Sen osoite oli käsityöläiskatu 11. Aamulla oli Poloni kattoon ilmestynyt kaksi SYVÄÄ viiltoa. Molemmat ovat apumiehen puolella siten, että ne ovat pituussuunnassa auton poikkisuuntaan. Toinen on 15 cm tuulilasista taaksepäin, toinen etu ja takaoven kohdalla. molemmat 20cm pitkiä... Kiitos vain kovasti. Olisi edes potkinut koko auton lommoille niin olis saanu vakuutuksen 150€:n osamallu jotain katetta. Noita viiltoja kun ei 150€:hen kannata korjata
EDIT: Siinä on oikeasti muuten pitänyt haluta tehdä pahaa... Auto kun oli parkkeerattu vinottain katuun nähden. Eli oikeisti on pitänyt kävellä auton viereen raaputtamaan. Kadulta kun ei uletu. P3RS3!
21013 1200L/1700 '87 RedBull & 2101 1200 '74 Kopeeka Classic & 21023 1500DL/1600 16V '83 Hoponderos
11x2101 2x2102 2x2103 2x2104 2x2105 7x2107 5x2108 2x2109 7x2111 4x2112 1x117 3x119
Lada on tilava perheauto, mutta kaikkien pää ei sovi sinne