Sivu 1/2
lohko
Lähetetty: 26.1.2008 14:19
Kirjoittaja säätänä
eli kysytäänpä taas. tuleeko 1700 lohkossa männät lohkon tasalle? tarkoitus olisi ottaa lohkosta siivua pois jos on mahdollista
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 17:36
Kirjoittaja khonkonen
Et sitte jaksanu hakua käyttää?
Ei tule tasalle. Kärsii ottaa ainaki 2 mm pois.
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 18:21
Kirjoittaja säätänä
jos ei jaksa niin pitää nukkua ja en kyllä löytäny mitään aiheeseen liittyvää vaikka etsin ja olin kysyny parissa muussaki topikissa enkä oo saanu vastausta. eli saa ottaa 2mm niin ettei venat ota mäntään?
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 19:38
Kirjoittaja START
sehän riippuu monesta asiasta että ottaako kiinni
en satu muistamaan että tuliko lohkon tasalle männät mutta ylemmmäksi ne tulee kuin muissa takavedon koneissa
omakohtasta kokemusta ei ole mutta semmonen kutina on että tuo 2mm rupeaa kyllä oleen ihan maksimi lukemia tossa 1700 lohkossa
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 19:42
Kirjoittaja pressa
säätänä kirjoitti:tarkoitus olisi ottaa lohkosta siivua pois jos on mahdollista, olin kysyny parissa muussaki topikissa enkä oo saanu vastausta
jos kuitenkin nyt meinaat saiivua ottaa pois niin onko mahdotonta itse ottaa kanta pois ja katsoa? tämänhän voit tehdä ennen kuin madallat.
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 19:50
Kirjoittaja RTJN65
Itse kyllä olisin lisämässä siihen lohkoon tavaraa. Muutenkin liian matala.
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 21:45
Kirjoittaja khonkonen
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 22:08
Kirjoittaja pressa
säätänä kirjoitti:j en kyllä löytäny mitään aiheeseen liittyvää vaikka etsin
männän ja lohkonpinnan välinen matka eli 1.5 koneessa se on 1.8mm kun taas 1.7 padassa enää milli (1mm).
Re: lohko
Lähetetty: 26.1.2008 22:17
Kirjoittaja ATS 8x13
Paljonko meinasit puristussuhteeksi? Ihan tuhaa miettiä et ottaako venttiilit mäntiin yms. Jos moottoria virittää pitää kaikki asiat ottaa huomioon ja tehtävä sitten sen mukaan. Kolot on tehtävä mäntiin joka tapauksessa jos lohkosta otat sen verran pois että männät tulee tasan lohkon pinnan kanssa ja vaikka jos jonkun virinokan sinne laitat. Sitte kun on lohko ja männät valmiit, niin muokkaat lopuksi palotilan sopivan kokoiseksi / muotoiseksi ja madallat tarvittaessa myös kantta. Vakoi kansitiiviste kestää vaparissa 10,7:1 puristuksen hyvin.
Re: lohko
Lähetetty: 27.1.2008 16:21
Kirjoittaja säätänä
ajattelin pamauttaa litistykset 11 pintaan ja laitaa lievän virinokan. kolojen teko mäntiin oli mulla muutenkin mielessä ja kysyisin että miten ootte tehny koloja mäntiin? miten oottee mitoittanu kolojen paikat?
Re: lohko
Lähetetty: 27.1.2008 16:36
Kirjoittaja pressa
koitappa säätänä jo lukea foorumia ja käyttää tuota etsi toiminnetta.
Jokainen asia mitä olet kysynyt on käsitelty jo aiemmissa kirjoituksissa.
Re: lohko
Lähetetty: 27.1.2008 17:42
Kirjoittaja ATS 8x13
Kolojen paikkoja ei tarvitse mitata. Tyhjä kansi missä on ohjurit paikallaan ja venttiileistä tehdään terät. 2mm isommat terät kun mitä on moottoriin tulevat venttiilit. Ja kolojen max. syvyys 5mm. Ja kun tekee ilman kannentiivistettä niin kolo tulee vielä hitusen kauemmaksi venttiilin lautasen reunasta. Kannattaa tehdä ne terät sellaisista venttiileistä missä on pitempi varsi kun Ladan omissa. Helpottaa hommaa kun porakone jää kauemmaksi kannesta. Ja terän varteen joku säädettävä toppari, niin tulee koloista oikean syvyiset. Muulla konstilla ei kannata edes yrittää.
Re: lohko
Lähetetty: 27.1.2008 20:23
Kirjoittaja START
eikös niissä käytetä jotain kovametalli terä paloja jotka juotetaan siihen venaan kiinni?
Re: lohko
Lähetetty: 27.1.2008 20:32
Kirjoittaja säätänä
koetetaan
pressa kirjoitti:koitappa säätänä jo lukea foorumia ja käyttää tuota etsi toiminnetta.
Jokainen asia mitä olet kysynyt on käsitelty jo aiemmissa kirjoituksissa.
Re: lohko
Lähetetty: 27.1.2008 20:33
Kirjoittaja säätänä
ja kysyn tässä tyhmyyksissäni käyttämättä HAKUA onko kellään myynnissä kyseistä työkalua?