Sivu 1/1
automaatti lada?
Lähetetty: 28.3.2004 10:17
Kirjoittaja vivados
turussa pyöris taannoin automaatti lada,jollai mummolla.ja oli kuulemma alkuperänen.onkos sitä laatuskaa saaanut joskus automaattina?en ole koskaan kuullut ite, joten hiukan epäilen kyllä,,,,
eh öh
Lähetetty: 28.3.2004 10:30
Kirjoittaja Lada-Jussi
vientii jonnekin kanadaan asennettiin automaattia ja Suomessakin on ollut ainakin postin käytössä väärältäpuolelta ohjattava automaattivaihteinen Combi. Se oli kerran Mobilistissa mainittuna, oli huutokaupattu pilkkahintaan jossain.
Lähetetty: 28.3.2004 20:50
Kirjoittaja RTJN65
Mitähän maksais venäjällä automaatti laatikko. Pitääpä kysellä. Vois olla aika retee peli.
öh
Lähetetty: 28.3.2004 20:57
Kirjoittaja Lada-Jussi
nykyisellään on tarjottu venäjällä Nivoihin perinteisen moottorin yhteyteen ZF:n jotain automaattia, tarttis löytää se lootan mallinumero jostain, vois helpottaa etsintää... 110 ja Samaraan on laitettu jotain japanilaista. mutta se perinteisin aikojen alussa ollut automaatti taisi olla GM:n
Lähetetty: 30.3.2004 17:22
Kirjoittaja max40w
Joo olis kyllä tosi letkee kulmapyöritykseen! moottoritien rampissa 1200 laata tomaatilla lähtis ku dumle tukasta...

Lähetetty: 31.3.2004 12:36
Kirjoittaja Kamaz
Muistan ko. jutun Mobilistissa. Ladaan oli käsittääkseni pantu Opelin automaattilaatikko. Automaatti ei tahtonut sopia yhteen automaattiryypyn kanssa, koska kylmän moottorin suurilla tyhjäkäyntikierroksilla vaihde piti rusauttaa väkisin päälle. Moottorin lämmettyä ja tyhjäkäyntikierrosten laskettua toiminta oli kaiketi moitteetonta.
Lähetetty: 15.10.2004 16:10
Kirjoittaja sakke
Pannaanpas nyt vaikka tähän, vaikka asiaa on puitu monen otsikon alla. Löytyi Mobilisti 2/98, jossa oli
Postin automaattifarkku.
Lähetetty: 15.10.2004 23:29
Kirjoittaja Vanja-eno
Kamaz kirjoitti:Automaatti ei tahtonut sopia yhteen automaattiryypyn kanssa, koska kylmän moottorin suurilla tyhjäkäyntikierroksilla vaihde piti rusauttaa väkisin päälle. Moottorin lämmettyä ja tyhjäkäyntikierrosten laskettua toiminta oli kaiketi moitteetonta.
Yleensäkin kaikkia vähänkin vanhempia automaattivaihteisia autoja pitäisi ennen ajoon lähtöä käyttää tyhjäkäynnillä 1-2 minsaa, että laatikkoöljyt lämpeäisi tarpeeksi ja laatikko toimisi paremmin. Luonnollisesti laatikko kuluisikin vähemmän mikäli sitä ei rasitettaisi hirveästi kylmänä...
Lähetetty: 18.10.2004 9:14
Kirjoittaja Rizhto
hmm... Mulla ois tuossa lojumassa Pösöstä aikanaan deponoitu 3-vaihteinen BW:n loota... Pitäsköhän se ottaa käyttöön?
Lähetetty: 20.10.2004 4:54
Kirjoittaja Vanja-eno
Niinko ollan monasti jo täällä todettu, jotta tua TH-180 loota passais parahiten... tod. näk.
Lähetetty: 6.1.2007 16:08
Kirjoittaja katastrofv
Vanha aihe, mutta yhden kaverin isoveli osti vissiin aikanaan sen postin automaatti-Ladan laatikon, ja vielä toisenkin varaosiksi jostain. Aikomuksena oli laittaa se 2106:teen, mutta projekti tais jäädä kesken..
Täytyypä Hannulta kysyä joskus kun sen näkee.
Lähetetty: 6.1.2007 16:19
Kirjoittaja larssi21074
Fiatin automaatti käy takavetoladan koneeseen "heittämällä".
Kyse siis th-180 laatikosta.
Ei mitään järkeä laittaa kaasari autoon ja muutenkin vääntöä saisi olla enemmän kuin ladan koneissa. 1,7i on ehkä ainut mihin kannattaa laittaa. Kannattaako? Tuollasen pikku th:n kunnostus on pirun kallista. Täydellinen huolto maksaa 800-1200€ suomessa..
Niin ja th on 3 vaihteinen ja 3 on suora vaihde. Eipä kulje kovin kovaa ladan pisimmällä 3,9 perälläkään.. Kone huutaa jo 120kmh nopeudessa aika paljon. Eli perävälityksen joutuu laittamaan harvemman, mistä sellaisen löytää.. Ei mistään ladan akseliin.
Eli ei ole kovin mielekäs muutos pelkkä laatikon vaihto, en ainakaan näe monta hyvää syytä.
Lähetetty: 9.1.2007 23:42
Kirjoittaja rotsi4
Eräällä sukulaisella oli automaattilada 80-luvulla.
Enpä tiedä sen tarkemmin, mutta piti kuulemma tilata erikseen venäjältä.