
ja sitten 10s jälkeen pamahtaa putkessa...
Oisko ideoita?
-nokka pitäis olla monen katsomis kerran jälkeen oikeessa asennossa.
-virranjakaja pelaa tulee kipinät komeesti.
-bensaa saa kyllä.
Juurikin näin eli jos nokan ja kampuran ajoitusmerkit on kohdallaan, paukku on nelosessa - eikä suinkaan ykkösessä.lada combi kirjoitti:Eikös silloin kun kampiakselinhihnapyörän merkki osoittaa YKK:ta ja nokka-akselinketjupyörän merkki nokka-akselin laakerirungonmerkkiä, niin silloin Nelossylinterissä on puristustahti lopussa.
No olishan ne venttiilit kannattanu saman tien säätää. Kone ei kuitenkaan pelaa kunnolla jos ei venttiilien säädöt ole kohdallaan. Ja vakio nokalla takapotkussa välyksiä tarttee olla 015. Päästöjä pystyy tietysti pelaamaan jonkun verran myös venttiilin välyksillä. Hieman isompi välys = venttiili auki aavistuksen myöhemmin / kiinni aavistuksen aikaisemmin ja sitä rataa... tämä vaikuttaa tietysti hieman myös nostoihin. Ainakin kireämmällä nokalla voi tällä tavoin pelata overlap-aikaa hieman pienemmäksi.Jonsson kirjoitti:Juu sen sain tehtyä ja rupes pelaan ihan hyvin,se on nyt ihan diisseli kun ei oo säädetty venoja vielä mutta huomenissa.
Sytkä kannattaa säätää kohdalleen strobolla (vakikoneessa ennakko öbaut 7 astetta yleensä ollu aika passeli, kireemmässä menee ihan vaan kokeilemalla). Jos sytkä on pielessä - se näkyy heti päästöissä. Varmista myös että jakajan alipainekellolle tulee kaasarilta alipaine (letku ehjä, alipainekello kunnossa, jne). Kuluneet sytkäosat vaikuttavat merkittävästi päästöihin. Etenkin jos kynttilät (tulpat) on vanhat niin eivät välttämäti kipunoi kunnolla.Jonsson kirjoitti: Lievä kun painaa polkimen pohjaan niin viive löytyy mutta eipä se haittaa.
Milläs laihennetaan seosta jos katsastukseen hakis paperit niin täytys saada luultavasti pinemmäks? mitäs se sinol vai masinol mitä sinne lykätään että menee helpommin läpi?
Jospas ei kuitenkaan muisteta kun sinulla näkyy männeen nokka ja kampura sekaisinCastrol kirjoitti:Muistetaan kuitenkin että kuitenkin se nokan merkki on joka toisella kierroksella paukku ykkösessä ja joka toisella nelosessa....kampiakselin yhen kieroksen aikana kun nokka pyörähtää pariin otteeseen. Totta on se että jommassa kummassa se sytkä on joka tapauksessa kun merkit on kohillaan.
Eikös kuitenkin kampiakseli pyörähdä kaksi kertaa useammin kuin nokka-akseli???Castrol kirjoitti:kampiakselin yhen kieroksen aikana kun nokka pyörähtää pariin otteeseen.