samara 1500 vm94 käynnistys?

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
mahannus

samara 1500 vm94 käynnistys?

Viesti Kirjoittaja mahannus »

Morjens Toverit!
Sain tuossa juuri vastikään "perinnöksi" 40tkm ajetun 94samaran, auto on kuin pakasta vedetty ja muuten toimii kuin unelma, kunhan se sais jokakerta käyntiin.
Elikkäs kun auto on kylmänä tallissa, jos vääntää vain virta-avainta niin ei startta, mutta kun käyttää kaasun pohjassa ja starttaa niin hörähtää hienosti käyntiin, MUTTA sammuu saman tien ja kun painaa uudestaan kaasua ja starttaa niin välillä lähtee käyntiin mutta välillä ei, kasteleeko lie tulpat vai mitä kun sitten kun käy kahvilla välillä ja koitta uusiksi niin starttaa..
Ois kiva jos jollain ois jotain vinkkejä, onneksi on tallissa kuuskytluvun mossekin niin sen saa kyllä aina käyntiin, tänäänkin piti sillä töihin kurauttaa kun muuten ois tullut kävelyreissu tuon samaran kanssa.
Avatar
THI-900
Viestit: 1717
Liittynyt: 22.11.2005 14:04
Paikkakunta: Лаиxиa - SF (Soviet Finland)

Viesti Kirjoittaja THI-900 »

Jos nyt olen käsittänyt oikein, niin kyseessä on Axtec-Samara... :(

Eli UKK ja Axtec + haku ja Axtec! Löytyy paljon juttua... 8)

En tiedä mistäpäin olet, mutta ainakin Vaasan Delta-autosta sain ihan kysymällä viisi kultaakin arvokkaampaa sivua tietoa em. laitteistosta. Eikä siis maksanut senttiäkään... :D
21013 1200L/1700 '87 RedBull &
2101 1200 '74 Kopeeka Classic &
21023 1500DL/1600 16V '83 Hoponderos
11x2101 2x2102 2x2103 2x2104 2x2105 7x2107 5x2108 2x2109 7x2111 4x2112 1x117 3x119
Lada on tilava perheauto, mutta kaikkien pää ei sovi sinne
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Puoliautomaattiryyppy ainakin menee päälle kaasupoljinta pohjassa käyttämällä (näin ainakin axtec-takavedossa).
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
mahannus

Viesti Kirjoittaja mahannus »

persetti ku harmittaa, muuten ois auto ku niin hieno, ja ruosteeton mutta tuo asteekki helekutti vie, tänäänkin piti elite ottaa tallista että pääsi töihin.
painoin samarasta aamulla kaasun ensin pohjaan ja starttasin, hienosti lähti käyntiin, muutaman sekuntin kävi hyvin mutta sitten sammu, koitin muutaman kerran starta uudestaan niin kaasu pohjassa ja ilman mutta ei mitään.
Harmittaa ku käytännössä ois uus auto ja ruosteeton mutta tuollainen paska kaasarisysteemi pilaa koko hoidon, kyllä oikea entinen ällä mallin lada oli sitten luotettava kampe lähteen käyntiin.
Avatar
Vanja-eno
Viestit: 1984
Liittynyt: 25.9.2003 2:31
Paikkakunta: Bönde
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Vanja-eno »

Veikkaan että sun Asteekin ryyppykoneisto on hieman jumissa (käyttämättömyyttä?). Mulla oli samaa vikaa mun sedan asteekissa, älä koske siihen kaasupolkimeen sammumisen jälkeen vaan starttaa uudestaan, kyllä sen siitä pitäis lähteä hiljalleen käyntiin ja lisäät sitten hieman kierroksia. Kaasari irti ja koneiston herkistys, kyllä se siitä.
* ORIGINAL IS BEAUTIFUL *
"Natseilla oli järjestys. Junat kulki aikataulussa. Kahdeksalta asemalla. Oli natseilla juna. Aina tasalta siinä. Raiteilla kulki natsi." - Rauno Repomies -
Avatar
pressa
Viestit: 10515
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

vivustoon reilusti jarrukliineriä että puhdistuu
tämän jälkeen crc-tyyppistä ohutta voiteluöljyä vivustoon
moneen axteekkiin auttanut kun on vivusto jumitellut
mahannus

Viesti Kirjoittaja mahannus »

NO niin nyt toimii.
kaverille soitin joka on delta-auton asentaja, sanoi että ajappas kylässä joku ilta, noh tuntui tietävän mitä teki.
puhdisti sen vivuston ja rasvas, sitten yks letku oli huonosti kiinni.
tänään pärähti aamulla ilman ongelmia.
Vastaa Viestiin