tipu kysyy

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
timosavio

tipu kysyy

Viesti Kirjoittaja timosavio »

hei!
mikä on oivallisin tapa kiristää pappaLatan jakopään ketju?
ts :shock:
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Otat löysälle sen mutterin sieltä koneen kylestä ja tönäät autoa nelosvaihteella vähän matkaa tai muuten pyörität konetta. Sitten mutteri kii ja menoks ;).
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

jes

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

ja jos on sen verran pappamalli että on kampi ja aukko nokassa kammelle niin sillä pyörittäminen on helpointa.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
RTJN65
Viestit: 1617
Liittynyt: 29.9.2003 7:46
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja RTJN65 »

Nii tai jos on se kampi tallessa niin se ruuvi sieltä laturi yläpuolelta löysälle (ei irti , tyhmä minä). Voi vaikka napauttaa pari kertaa sen kylkeen että vapautuu (siis hellästi vasaralla kuin kananmunaa särkisi) , joskus jumiutuu jos on liian tarkat sovitteet. nos itten veivistä pyörittäen myötäpäivään pari kierrosta ja aivan pikkasen takaisin (noin 5-10 astetta). Sittten se ruuvi kiinni. Jos ei rallatus ketjusta lopu niin voi olla säädöt loppu=> huollon paikka ja varaosien tarvetta.
Lada rules
Avatar
jta
Viestit: 4445
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jta »

Ohje arvoa en tiedä mutta mä oon ite käyttäny tuossa kammella pyöräyttämisessä semmoista metodia kuin että kierros ja vartti... Tuo metodi on kulkeutunu jo isältä pojalle ja onhan tuo riittäny ketjun vaientaan. :D
Vastaa Viestiin