Takajarrujen muuttaminen ennen katsastusta

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
wellu

Takajarrujen muuttaminen ennen katsastusta

Viesti Kirjoittaja wellu »

Nyt kun kaikki me tiedämme että tuon takajarrujen paineensäätimen joutuu lähes aina vaihtamaan katsastuksessa koska vanha on jämähtänyt, niin onko immeisillä tietoa, että onko mahdollista muuttaa koko jarrujärjestelmää siten, että poistaa tuon paineensäätimen? Ottaisi pois koko hiton systeemin säätövarsineen tuolta takapäästä ja vaikka sanoisi että tälläinen taka-akseli täällä jarruineen on aina ollut :) Hieman rälläkkää ja uutta putkea niin ei tietäisi kukaan eroa onko sitä ollut siellä koskaan vai ei.. Nyt ei haeta siis sitä saako vehkeen muutoskatsastettua vaan sitä, että saako tuon laillisesti pois ottaa mikäli homman tekee kunnolla. Taitaa vaan niin olla että jarruihin ei paljon saisi muutoksia tehdä?

Kuulostaa utopistiselta mutta koska tuo kerran aina on jumissa niin jarruttaessa ei ne perän paineet kuitenkaan laske ts. perä on yhtä herkkä lähtemään luisuun rajussa jarrutuksessa. Oikeastaan paras ratkaisu olisi se, että tuon kertakaikkiaan saisi pelaamaan mutta taitaa olla haihattelua..

Kaikissa autoissa ei tuota ole mutta näkemissäni Ladoissa tuo on ollut. (Turha) mötikkä joka on pahassa paikassa vaihtaa ja hintaa Motossa 12 egee. Hinta ei ole paha mutta kun aina..... Ja vielä sellaisessa paikassa että on rystyset veressä kun irrottelee. En edes tiedä pelaako tuo Motonetin eteläeurooppalainen tusinaosa siten kuin on tarkoitettu eli laskeeko se oikeasti sitä perän painetta kun etupää laskee. Pitääkö se helvetin mötti kertakaikkiaan jo uutena purkaa, tehdä uusi ilman sisuskaluja siten, että mäntä liikkuu ja katsastusmies on iloinen??

Kun aina tulee sanomista vaikka kuinka uittaisi kuparitahnassa ennen asennusta. Tuollainen alumiinivaluhärveli kun tuppaa Suomen teillä jämähtämään. Viimeksi kun otin irti, niin en saanut liikkumaan edes ruuvipenkissä ja vuodessa oli siihen kuntoon mennyt! Vedin rälläkällä halki koko systeemin ja laitoin uuden tilalle. Nyt sama juttu, ei liiku säädin ei..

Taitavat kaikki katsastusmiehet tietää mikä tuo mötikkä on ja että sellainen pitäisi ainakin uudemmissa Ladoissa olla? Mutta jarrutestissähän tuosta ei näe ollenkaan mikäli se puuttuu/ei toimi eli tasaista näyttää niin etu- kuin peräpää. Myöskään normaalijarrutuksessa tuo ei haittaa.. Paniikkijarrutuksessa sellainen jämähtänyt alumiinimötti antaa vain väärän turvallisuudentunteen.

Juu, angsti on hirmuinen näin yön tunteina ilman autoa ihmetellen...
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

Terve!

Takavetoisista en tiedä, mutta Samaroissa säädin pysyy helposti toimintakunnossa seuraavasti.

Silloin tällöin, ehkä parin kuukauden välein, vasen takapyörä ajetaan korokkeen päälle, niin että lähes koko taka-akselin paino lepää vasemmalla ja vasen takajousitus painuu kasaan.

Tällöin säädin käsittää, että taka-akselilla on suuri kuorma ja säädin antaa taakse suuren jarrupaineen.

Moottorin käydessä (jarrutehostimen vuoksi) painetaan jarrupoljinta useita kertoja voimakkaasti, ehkä 400...500 N voimalla (40...50 kg).

Tällöin säädin liikkuu, eikä jumitu.

menestystä

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
Avatar
pressa
Viestit: 10517
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

mitään luvallista keinoa ei säätimen poistamiseksi ole
sdelan ohjeet pätevät takavetoonkin
ja lisäksi vielä kun täyttää sen säätimen männänkumin öljyllä ei kosteus ala sitä ruostuttamaan
useiden ladojen huoltovastuu/kokemus ja vain yksi säädin pitänyt vaihtaa
Avatar
Jusu
Viestit: 2540
Liittynyt: 4.2.2004 19:49
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja Jusu »

Joku mutisi minulle joskus semmoisen ohjeen, että kun ottaa pakilla vauhtia ja runttaa jarrua niin perä painuu jarrutuksessa ja venttiili saa liikuntaa.
Väitti vielä että sillä saa muka jumittuneenkin venttiilin liikkumaan mutta se ei kyllä pidä paikkaansa, kun minä en saanut siihen vasarallakaan mitään eloa.
Tarvitsisi vaihtaa mokoma rämmäle tässä kevään kuluessa..
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

eikös jarruista tule vaarallisen takapainoiset ilman tuota säädintä, vanhaa Eliteä aikanaan moitittiin testeissä tuon puutteesta.

ite en ole koskaan tehnyt mitään erikoista paineensäädintä ajatellen, mutta koskaan ei niitä ole hajonnutkaan, onkohan minulla ollut vain hyvää tuuria, ladailua takana kuitenkin jo 12 vuotta.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

"Joku mutisi minulle joskus semmoisen ohjeen, että kun ottaa pakilla vauhtia ja runttaa jarrua niin perä painuu jarrutuksessa ja venttiili saa liikuntaa."

Yllä mainittu ei päde ainakaan etuvetoisiin Ladoihin. Niiden taka-akselisto on sellainen, joka peruutusjarrutuksessa nostaa perää ylös. Vaikutus siis jarrujen säätöventtiilin kannalta aivan väärinpäin.

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Eiköös helpointa olisi silloin tällöin ottaa pari bodaria takapenkille ja jarrutella.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3663
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AI »

Kumma kun minulla ei koskaan 20 vuoden aikana mitä Ladoja olen omistanut ole tuo paineensäädin jumittunut! Ainoastaan se tanko on kaivannut rasvausta kiinnityskohdastaan, kerran melkein paineensäätimen vaihdoin (kerkesin jo ostaa sellaisen) kunnes hoksasin että se on tanko joka ei liiku mihinkään.

Tuosta -70 Ladasta puuttuukin koko säädin tankoineen ja kelpasi katsastuksesta. Enkä huomannut että jarrut olisivat takapainoiset (lieko takajarruja ollenkaan...?).
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Kari 67

Viesti Kirjoittaja Kari 67 »

AI kirjoitti:Kumma kun minulla ei koskaan 20 vuoden aikana mitä Ladoja olen omistanut ole tuo paineensäädin jumittunut! Ainoastaan se tanko on kaivannut rasvausta kiinnityskohdastaan, kerran melkein paineensäätimen vaihdoin (kerkesin jo ostaa sellaisen) kunnes hoksasin että se on tanko joka ei liiku mihinkään.

Tuosta -70 Ladasta puuttuukin koko säädin tankoineen ja kelpasi katsastuksesta. Enkä huomannut että jarrut olisivat takapainoiset (lieko takajarruja ollenkaan...?).
Tere
Muistaisin että 76:n asti olis 1,5mm pienempi halkaisia taka sylinterissä.
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3663
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AI »

Kuitenkin tuossa -71:ssä jo on paineenrajoitin. Olisiko se sitten vientivaruste, 1970 kun on tehty Neuvostoliiton kotimarkkinoille?
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

On ollut varmaan vientivaruste.Koko takajarrupaineensäädintä ei tarvitse jos takapyörät kyntää syvällä savessa niin ei se Lada siitä mihinkään pyörähdä :lol:
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

kyl osa kataloogin ja muistikuvieni mukaan on Ladassa aina ollut jarrupaineen säädin, ei pelkästään viennissä vaan myös neukkulassa.

tuli muuten mieleen, kun täällä on paljon tuunaajia, mitenkäs vaikuttaa säätimen toimintaan jos takajousia lyhennetään, silloin akseli on aina lähempänä koria ja säädin luulee auton olevan kuormattu, jarruista tulee siten takapainoisemmat, mikä tietysti välttämättä ole huono, mutta jos jarrut haluaa pitää normaalina täytynee varmaan paineensäätimen varsi myös tuunata, kun tuunaa jousitusta?
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
rotsi4

Viesti Kirjoittaja rotsi4 »

Takajarrusylinterien elvytykseen ja elossa pitämiseen sopii jarrukumivaseliini, luulisi että se säätäjäänkin sopisi.

Ja kai nuilla säätimilläkin jokin takuu on, pitäisi sen kai kestää enempi kuin vuoden päivät.
Avatar
pressa
Viestit: 10517
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

Lada-Jussi kirjoitti: täytynee varmaan paineensäätimen varsi myös tuunata, kun tuunaa jousitusta?
ei vaadi tuunausta vaan säätämisen korjausoppaan ohjeiden mukaisesti
Avatar
Mara
Viestit: 1403
Liittynyt: 11.5.2006 17:44
Paikkakunta: Kymenlaakso™
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mara »

Lada-Jussi kirjoitti: tuli muuten mieleen, kun täällä on paljon tuunaajia, mitenkäs vaikuttaa säätimen toimintaan jos takajousia lyhennetään, silloin akseli on aina lähempänä koria ja säädin luulee auton olevan kuormattu, jarruista tulee siten takapainoisemmat, mikä tietysti välttämättä ole huono, mutta jos jarrut haluaa pitää normaalina täytynee varmaan paineensäätimen varsi myös tuunata, kun tuunaa jousitusta?
En ikinä ole enkä tule madaltamaankaan Ladaa, mutta perän korotus ei ainakaan vaikuttanut käänteisesti, hyvin pitää ja venttiili ei ole jumissa.

OT: Onkos perän korotus nyt sitte oldskool-tuninkia(bäk to 70´s), vai antituninkia? :wink:
2102 16V ex.
2103 -75
Vastaa Viestiin