Heh, jaa että monellakin sitten loppunut Ladasta bensa? Itse kans jäin yksi aamu työmatkalla Nivalla tien poskeen bensan loppumisen takia. Oli toi Niva sillon ollut vasta vähän aikaa, ja en huomannut että bensavalo ei toimi. Bensavalo on ollut muissa autoissani se muistuttaja, että käypäs tankilla. Nyt sitten unohtui, kun ei se valo toiminut.
Mitä siihen avun saamiseen tulee, niin nykymailmanaikaan ainoastaan moottoripyörällä liikkuessa saa apua heti. Joskus olen ollut lukemassa karttaa tien sivussa, niin heti on joku motoristi pysähtynyt kysymään, että onko kaikki kunnossa.
Näin se yhteishenki toimii!
Voitais ottaa Ladistienkin kesken sellainen tavaksi, että jos toverin Lada on hyytynyt, niin pysähdytään kysymään, eikä mennä vain ohi! Sehän on kai suhteellisen turvallistakin, kun Ladalla ei juurikaan liiku mustalaiset eikä muut rikolliset. (joo, on niitä kunnollisiakin mustalaisia, että anteeksi jo tässä vaiheessa tuo kommentti)
Puliukkojen takuuvarma neuvo: Ole varma ja vapaa. Osta tenaa.