Bensa mittari?

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
Ju5u

Bensa mittari?

Viesti Kirjoittaja Ju5u »

Onko kellään ollu ongelmia ladan bensa mittarin kanssa..? itellani ei toimi niin oisko kellään minkään näköstä tietoa että kummassa päässä vika vois olla..?
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

minkä mallinen Lada? itellä oli 2107:ssa ongelmia mm. lämpömittarin kanssa ja näyttäisi että tossa mittaristossa karkaa mittarin kiinnitysmutterit aika helpolla ja sit ei ota kontaktia ja mittari on pimeenä.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
jta
Viestit: 4445
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jta »

Mä ainakin lähtisin ensin ettiin vikaa tankin päästä eli anturin tarkistuksilla että onko se kunnossa.
Ju5u

Viesti Kirjoittaja Ju5u »

Se on 2105 -94.. onko millanen homma vaihtaa se anturi koska veikkasin vian olevan siellä päässä koska muut mittarit toimivat hyvin ja pensa valo palaa..
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

noissa malleissa ei kai mittarit hajoo koskaan, eli eiköhän tankin päässä sitten vika. harvemmin kai ne polttoaineanturit hajoilee, mutta kerta se on ensimmäinenki
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
jartsa

Viesti Kirjoittaja jartsa »

Mulla on myös pientä vikaa bensa mittarissa "yllätys, yllätys", näyttää koko ajan täyttä. Ajattelin että vika olisi anturissa, joten vaihdoin koko tankin antureineen varaosa-autosta jossa mittari toimii. Mutta mitä vielä, mittari näyttää edelleen täyttä. Sitten loppui jo mielenkiinto kyseiseen asiaan. Elikkä tulin siihen tulokseen että vika on ehkä mittarissa. Tai sitten se ei oo vika vaan ominaisuus. :lol:
Kimmo86
Viestit: 1429
Liittynyt: 12.10.2005 19:06

Viesti Kirjoittaja Kimmo86 »

Minulla 2105:n mittari näytti täsmälleen oikein, 2107:ssa taas ihan puutaheinää. Taitaa olla paskana, koska neula jää asteikon puoliväliin vaikka akku on irti.. :roll:
Pave

Viesti Kirjoittaja Pave »

Onkohan lavamossessa ja kanttiladassa samanmoinen bensa-anturi? Mossessani ei meinaten myöskään toiminut mittari. Lopulta vika paikallistui tuohon anturiin, jonka avasin. Siellä oli vastuskela täysin hapertunut pois, jolloin kohon liikuttama siiveke, jonka pitäisi sivellä tämän kelan pintaa, haroi tyhjää. Koska arvelin Mossen varaosasaannin heikoksi, värkkäsin kelan tilalle palikan piirilevystä ja muutamien ohmien vastuksista. Nyt mittarissa on selvät pykälät, mutta kyllä siitä käsityksen saa.

Kytkentäkaavion mukaan kanttiksen tankilta pitäisi lähteä kaksi piuhaa. Näistä toinen (näin arvaan) menee mittarille ja toinen bensavalolle. Mossen logiikan mukaan pitäisi mittaristoon tulla eloa, kun ottaa nämä johdot irti ja maattaa niitä runkoon (tankin pitää olla kanssa yhteydessä runkoon). Jos eloa ei tule, on vika johdotuksissa tai mittarissa.
Ju5u

Viesti Kirjoittaja Ju5u »

mittari näyttää että tankki olisi tyhjä vaikka tankki olisi täynnä.. :lol:
Vastaa Viestiin