Sivu 1/1
ikkunannostomekanismi ja kylkilistat, 110
Lähetetty: 13.5.2006 17:28
Kirjoittaja pena
Satakymppiä (meikäläistä paremmin) tunteville pari kysymystä:
1. Onko myynnissä sopivia kylkilistoja ja missä?
2. Toinen takaikkunan nostolaite ei toimi. Yritettäessä moottori kuumenee, mutta vaijerit eivät liiku, joten moottori kai toimii ja vaijeri on sekaantunut kelalla.
Mahdollista kai olisi irrottaa laskevan suunnan vaijeri yläpäästään (helpommin tehtävissä, koska nostavan suunnan vaijerinosa pitää lasin tiukkana ylhäällä ja alaspäin vetävä on jopa hieman löysällä) ja löysätä siten vaijeria kelalla, kunnes jokin juuttunut vaijerin kierros vapautuisi, mutta onkohan tämä järkevä ratkaisu?
Pelottaa irrottaa laitetta oven pellityksestä, kun se tuntuu olevan ovessa kiinni aika tiukalla ja kun meikäläinen on epävarma sen paikalleen saamisesta uudelleen.
Toisaalta onko vaijerin kela voinut juuttua kiinni akselistaan, jollainen siinä kai on? Silloinhan vika ei olisi itse kaapelissa.
Onko tässä asiassa hyviä neuvoja ja/ tai kokemuksia.
Lähetetty: 13.5.2006 19:18
Kirjoittaja larssi21074
Kylkilistoja saa ainakin delta-autosta eivätkä ole edes suolaisen hintaiset. Siis tuollaiset..
http://ladakerho.fi/ladagalleria/displa ... =227&pos=3
Tietysti jos sattuu käymään virossa niin sieltä saa halvemmalla.
tarpeellinenkin kapistus
Lähetetty: 13.5.2006 19:30
Kirjoittaja pena
Kiitos tiedosta, näyttää lupaavalta. Löysin sillä välin myös tamperelaisen kumiliikkeen (Korja-Kumi), joka tekee niitä. Pitääpä aloittaa kysely Deltasta.
Listan pitäisi olla vielä tarpeeksi leveä siten, että se peittäisi sopivasti ovessa olevan yli puolen metrin mittaisen sivusuuntaisen raapaisusyvennyksen.
Raapaisu opetti ainakin sen seikan, ettei kylkilista ole aina turhanpäiväinen kapistus.
Kylkilistat
Lähetetty: 17.5.2006 8:48
Kirjoittaja KALERVO 1963
Minkälaisella aineella kylkilistat tulee kiinni että pysyvät paikallansa?
Lähetetty: 17.5.2006 13:51
Kirjoittaja ff8728
Laitoin saabiin kylkilistat kiinni takavuosina. Oliskohan aine ollut liima+tiivistemassa nimeltään, n 20cm pitkä putkilo, puristetaan sillä pistoolin tyylisellä keksinnöllä. Hyvin pysyi listat.
Kylkilistat
Lähetetty: 17.5.2006 16:18
Kirjoittaja KALERVO 1963
Tampereen Deltassa ei tiedetty mitään 110 kylkilistoista, ei kuulemma kuulu valikoimiin,käskettiin kysellä jostain tarvikeliikkeestä.
Lähetetty: 17.5.2006 17:19
Kirjoittaja 'aatee'
mitä järkee laittaa listat paljon siistimipi ilman niit
Lähetetty: 17.5.2006 19:36
Kirjoittaja larssi21074
Kyllä niitä listoja pitäisi saada. Ainakin ennen sai. Se on vaan siitä kiinni viitsiikö alkaa etsimään niitä. Muistaakseni ne löytyvät varaosanumerolla hakemalla. Varaosanumerohan löytyy varaosaluettelosta.
varaosaluettelo?
Lähetetty: 18.5.2006 11:30
Kirjoittaja pena
larssi21074 kirjoitti:Muistaakseni ne löytyvät varaosanumerolla hakemalla. Varaosanumerohan löytyy varaosaluettelosta.
Mistä - mahdollisesti www:ssä - löytyisi varaosaluettelo?
Kysyin Deltalta ja siellä ei listoja olevan. En ole löytänyt muutamasta tarvikeliikkeestäkään.
Lähetetty: 25.5.2006 17:23
Kirjoittaja Jaska HKI
Tänään näin eräässä HB:ssä kylkilistat.Listojen ensinnäinen osa oli etulokasuojassa lähtien pyöräkaaren yläosan korkeudelta.Loput oli ovissa.Ei yhtään pahan näköiset:
Lähetetty: 25.5.2006 23:03
Kirjoittaja larssi21074
Jaska HKI kirjoitti:Tänään näin eräässä HB:ssä kylkilistat.Listojen ensinnäinen osa oli etulokasuojassa lähtien pyöräkaaren yläosan korkeudelta.Loput oli ovissa.Ei yhtään pahan näköiset:
Näitäkö tarkoittaa hän?
Mielestäni parantavat sivukuvaa positiivisesti. Koitan löytää varaosaluettelosta numeron, kunhan kerkeän.
Lähetetty: 29.5.2006 19:02
Kirjoittaja Festival
Tallinnan Lada Eesti -myymälässä myydään venäläisiä kylkilistoja satakymppiin
kylkilistaa metritavarana
Lähetetty: 13.6.2006 17:42
Kirjoittaja pena
Sain tiedon, että kylkilistaa löytyy metritavarana Teollisuus Etolasta, hinta 10,50 € metriltä.
Lähetetty: 13.6.2006 18:31
Kirjoittaja Jaska HKI
Hesalaisille tiedoksi,että teollisuus Etola löytyy Herttoniemen liikenneympyrän takaa vasemmalla idästä keskustaan mennessä tai ennen ympyrää oikealla keskustasta tullessa.
Lähetetty: 14.6.2006 1:44
Kirjoittaja samarai
Jaska HKI kirjoitti:Hesalaisille tiedoksi,että teollisuus Etola löytyy Herttoniemen liikenneympyrän takaa vasemmalla idästä keskustaan mennessä tai ennen ympyrää oikealla keskustasta tullessa.
mites se Suutarilan Etola? -sieltä tullut ainakin itse ostettua jotain. Monipuoliset valikoimat tuntui olevan ja vielä sai niin hyvää palvelua, että oli vähän aikaa oikein ihmeissään.
