Naapurukset Elli ja Tyyne ottivat yhteen aviomiestensä kanssa. Lopulta soittelivat toisilleen ja päättivät lähteä polkupyörillä tantsuihin. Ukot jäivät kotiin mököttämään ja katsomaan iltauutisia.
Tanssien jälkeen naiset poleksivat kotia kohti. Pamahtipa pisuhätä päälle.Ei muuta kun hautuumaan aijanviereen kyykille. Elli päätti pyyhkiä kalleimpansa pikkuhousuihin, ettei olisi niin ilkeän makuinen se vempele. Tyyne puolestaan löyti paperia ja käytti sen hyväkseen.
Seuraavana päivänä aviomiehet tapasivat toisensa. Tyynen ukkeli sanoi:"Se on muuten niin ettei lasketa enää koskaan akkoja kahestaan tansseihin." Ellin mies:"Ei niin. Meitin koppelo kun tuli kotiin, niin sillä ei ollut edes pikkuhousuja jalassa." Johon toinen:"Meitin akalla oli housut, mutta housuissa oli kortti, oikein kullattu kortti ja siinä luki selvällä suomenkielellä: Jälleen näkemisen toivossa Haminan mieslaulajat."
Jyrki-boy