Tänään tuntui, että Nivasta lopahti akku. Pyörittää niin heikosti moottoria, eikä starttaa. Ensimmäinen kerta, kun Niva ei lähtenyt käyntiin.
Akku on vaihdettu kolmisen vuotta sitten. Voiko siinä ajassa akku hyytyä?
Lada on valmis lähtöön silloin kuin sinäkin ja lähtee aina kuin palmun alta.
Sanoisin että huono on akku, mutta monet asiat vaikuttavat välillisesti akun kestoon. Mulla itellä on ollu vaikka mitä "paskoja" akkuina, mutta kyllä niillä aina on koneet käynnistetty. Voihan olla että sulla on sytty pielelessä ja potkii takasi tai ei tuu kunnon kipiniää tms.
Mutta akuista yleensä: Mitä suuremman virran akusta joutuu starttauksen aikana ottamaan, sitä lyhempi elinikä. Eli kaikki starttia helpottavat asiat (kytkin pohjassa startatessa, lämmitys kylmällä jms) helpottavat akun elämää ja näin elinikä pitenee.
Tällaiset tiedot sähköalaa opiskelleelta. Sanokaa muutkin.
21013 1200L/1700 '87 RedBull & 2101 1200 '74 Kopeeka Classic & 21023 1500DL/1600 16V '83 Hoponderos
11x2101 2x2102 2x2103 2x2104 2x2105 7x2107 5x2108 2x2109 7x2111 4x2112 1x117 3x119
Lada on tilava perheauto, mutta kaikkien pää ei sovi sinne
Ajeletko paljon lyhkäsiä matkoja? Itsellänikin kyykkäsi akku tänään kun oli -15 astetta pakkasta. Akku on ollu pitkään kiinni tossa kilvettömässä ladassa josta sen tohon käyttöpeliin siirsin. Ilmeisesti se ei pääse kunnolla latautumaan noilla meikäläisen alle 5 kilsan matkoilla. Piuhan perässä kun on ollut pari tuntia niin ei mitään ongelmaa...
Laittelen tossa joku päivä akun akkulaturin perään vähän pitemmäksi aikaa. Eiköhän se sillä tokene (tai sitten ei)
Onkos muuten Nivassa kammenpaikkaa? Jos on niin kammella kun konetta vähän pyörittelet ennen starttia niin auttaa paljon.
Viimeksi muokannut Jokari, 18.1.2006 22:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.
Joskus on nuo halpisakut kestäneet jopa 5 v mutta joskus taas juuri ja juuri 1 v mikä on kai ollut se takuuaika. Yleensä olen hommannut sellaisen akun joka painaa paljon. Kerran oli tarjouksessa kaukoidän akkuja, jotka olivat painoltaan köykäisiä. 2 v ja kumpikin paskana.
Akun kestoikä riippii merkistä hyvin paljon. Satunnaismerkkiset akut eivät kestä edes kahta vuotta talvikäyttöä, virranvarauskyky ja antokyky laskee olemattomaksi hyvinkin nopeasti heikkolaatuisilla akuilla.
Äidin kauppa-autossa on samaa ongelmaa kanssa, ajoa tulee liian vähän jotta akku ehtisi kunnolla latautua ja siksi se pitää parin kuukauden välein lada kun puhti rupeaa loppumaan. Kesällä ongelmaa ei ole koska autolla käydään viikoittain mökillä.
Kuitenkaan se 45e mitä täällä Exide akku maksaa, ei ole paha hinta siitä varmuudesta että ainakaan akku ei lopu ennenkuin kone käynnistyy. Mm. peltosaabia sahattiin käyntiin uskomattoman kauan ennenkuin kyseinen akku rupesi edes vähän hiipumaan. Lähtihän se sitten lopulta käyntiin kun laittoi katkenneen sytytyshässäkän johdon kiinni jakajaan..
Ei akku välttmättä huono ole, jos ei näillä pakkasilla starttaa kunnolla. Varsinkin lyhyillä matkoilla tulee paljon käynnistyksiä, lämmityslaitteen puhallin on täysillä, takalasin ja mahdolliset penkinlämmittimet päällä, tietenkin pakolliset ajovalot, ts. kulutus ja lataus ovat jokseenkin yhtä suuret. Kun vielä akku ei kymänä lataudu samalla tavoin kuin lämpimänä, ei hyväkään akku ole täydessä latingissa. Kannattaa silloin tällöin latailla verkkovirtalaturilla.
Myöskin huonosti kone pyörii, jos startin hiilet lähes loppu. Aluksi kaikkien kaapeleiden liitännät ja liitokset jotka vaikuttavat starttaamiseen on syytä käydä läpi ja putsata hiekkapaperilla. Herätevirtajohto virtalukosta on aika yleinen myös miksi ei esimerkiksi starttaa. Vanha akku on laturin surma, näin minua opastettiin laturi&startti korjaamolla.
mickey-69 kirjoitti:Nyky akuille annetaan keski-iäksi n. 4 vuotta... Näin kertoo mm. Hankook akkujen maahantuojan edustaja....
Optima on sitten luku erikseen....., mutta niin on Optiman hintakin...
Niinno jos optima maksaa 2x normaalin hinnan ja kestää yli 2x niin ei se enää kallis olekaan. Mulla on pian kymmene vuotta ollu keltainen optima ja vieläkin toimii, maksoi uutena 1050mk. Kyllä siitäkin jo huomaa että on se heikentyny, mutta vielä antaa virtaa samoin kuin uudet normaali akut.
Ajan yleensä ihan reilut matkat, kun autoa käytän. Kaupungissa tulee eniten pyörittyä, mutta moottoria käytettyä reilusti.
Niva on kyllä antanut viitteitä heikosta akusta jo ennen näitä paukkupakkasia. Aina lähtenyt kylmänä "hitaasti" pyörimään. Lämpimänä yleensä pyörittää paremmin.
Jospa kaverin toitsusta heruis apuvirtaa joku lämpimämpi päivä, niin pitää katsella tilannetta... Muuten akkukauppaan vie tie!
Lada on valmis lähtöön silloin kuin sinäkin ja lähtee aina kuin palmun alta.
Mulla olis ylimääräinen akku mutta taitaa olla liian pieni nivaan.
On Ladan akkua hieman pienempi kooltaan ja tais olla 45:n.
2107:aan ostin viime talvena motonetistä Boschin 55:n 39eurolla joka nyt saa palvella käyttistä. ei se ole iso satsaus se uuden akun hankinta.
Yli 10-vuotiaissa japseissa on aika monessa alkuperäinen akku paikoillaan (Hitachi tai Panasonic).Exide näyttäis olevan romuakkujen keräyspisteiden ykkönen!.
Pessimisti ei pety, mutta optimistille ei tule iloisia yllätyksiä.