1.6l ongelmat

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
stalin

1.6l ongelmat

Viesti Kirjoittaja stalin »

mikähän mahtaa olla ku mulla on 1.6l kone joka käytiin perusteellisesti läpi tos kesällä ja nytte toimii muten iha hyvin mutta ei ota kierroksia muuta kun joku 4500rpm. mitkä suuttimet kaasaris kuuluis olla ja paljo sytkäennakkoo tarttee olla ja ku auto ei tykkää oikee käydä ton alipainen homman kans ni tarttisko letkun ku sen ottaa pois ni tukkia vai jätetäänkö iha auki..
Lada_VFTS
Viestit: 209
Liittynyt: 22.1.2004 12:15
Paikkakunta: Korpilahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lada_VFTS »

Onko alkuperäinen kaasari? Onko käynyt remontin jälkeen kunnolla tai ennen remonttia? Auttais hieman tuohon vian selvittämiseen, jos tietäis nämä asiat.
Rahalla saa ja Nivalla pääsee
Avatar
Stefa
Viestit: 2125
Liittynyt: 28.9.2003 18:32
Paikkakunta: Mäntyharju

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Ettei olisi sytkän alipainekellosta mennyt kalvo puhki? Eli imuvuotoa.

Jos sen letkun ottaa pois niin se pitää ehdottomasti tukkia, siis imusarjan päästä. Tuon kalvon eheyden voi kokeilla puhaltamalla siihen virranjakajaan menevään letkuun, ilmaa ei saisi mennä suuntaan eikä toiseen.

Voit kokeilla sytkään siten, että pitää koneessa hieman kierroksia (ota kaveri apuun), jotain 2000-3000 tasakaasulla. Sitten alat kääntää sytkää, siinä missä ottaa eniten kierroksia on sytkä suurinpiirtein kohdallaan. Tuolla pitäisi jo toimia rötäämättä.
Vauhdin tae - alamäki
stalin

Viesti Kirjoittaja stalin »

kaasari pitäisi olla iha alkuperänen (semmonen misä on sähkösolenoidi) ja enne remppaamista toimimista en tie ku on seissy yhen tallissa 10v.. ku avattiin oli joku keisari laittunu nokan jaon sillain että joka männäs oli imuventtiilin kuva, mutta laitettiin uudet venttiilit..
Vastaa Viestiin