16-venttiili kansi

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
larkkeni

Viesti Kirjoittaja larkkeni »

juu.. siin oli aika jännän näkösii juttui siin koneen.. turbo, vesiruiskutus ym ymym--.. . se jäbä o vissii asunu aikoinaan tääl mynämäel, ku se o yhe tutun luokkakaveri :D nii ja ´koneena siin o 2litrane ja tehoo joku 650hp :D:D siin o kyl kova tekijä
julli

Viesti Kirjoittaja julli »

André kirjoitti:
julli kirjoitti:Tuosta kannesta tuli unkarilaisen työkaverin kans puhetta niin meinas että niillä on niitä niin korkeita kasoja, että ei yli nää. Pitää koittaa puhua, että jos ja kun se liikkuu Unkarin ja Suomen väliä, niin tois muutaman, tai ainaki yhen tänne Suomenmaallekin.
Joo, mulle kans, jos ei aivan järjetöntä hintaa pidä ehjällä kannella. 8)
niitä eivät kuulemma oo siviiliin laittanu ku tuntuu sielä olevan tiukempia nuo säädökset auton virittämiseen,että ralli miehillä niitä ainuastaan on mutta hintaa se meenas että n.max800€.mulle se ainaki aiko hommata ku se joskus marras-joulukuussa käy sielä.sillä ei itellä oo kapasiteettiä kulettaa niitä,että kusti polkee/lentää.rahti maksuja kyllä kertyy.40 wepereillä tuli 50€jotka ei tosin maksanu ku 100€
USPi

Viesti Kirjoittaja USPi »

siis jos joku saa jostain 16venasia kansia lasseen niin tänne ilmootusta kiinnostusta olis :)
julli

Viesti Kirjoittaja julli »

unkaristahan niitä saa ku on suhteet kunnossa 8)
destor
Viestit: 1206
Liittynyt: 19.6.2005 19:08

Viesti Kirjoittaja destor »

Näitä kun tuot muutamaan uskoisin että menevät heti kuin kuumille kiville..
larkkeni

Viesti Kirjoittaja larkkeni »

ja hinta o suomes sen jälkeen tähtitieteellinen :)
julli

Viesti Kirjoittaja julli »

saa olla vaan aika iso tukku rahaa että niitä muutamanki tänne tois.hintaaki tulis lisää sen jälkeen ku ne suomen puolelle tulis vähintään rahti maksut+vaivan palkka.
pitää ilmotella miten asia etenee jos sitä ainaki yhen tänne sais
Avatar
mickey-69
Viestit: 560
Liittynyt: 25.7.2005 13:14
Paikkakunta: Padasjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mickey-69 »

Joo, paljonhan noita "billetti" kansia tehtiin F-ryhmän vapaampien sääntöjen aikaan.... :lol:

Mutta aiheeseen...., tuo MTX on alunperin ollut Skodan B-ryhmän "ralliohjus" joka ei tainnut koskaan ehtiä tositoimiin... Kyseisessä autossa käytettiin tuota Ladan koneesta modifioitua 16v MTX-moottoria joka oli suunniteltu nimenomaan tuohon putkirunkoiseen Skodaan... (ulkonäkö muistutti hieman coupe-mallia)
Vastaa Viestiin