Xenon valot 110

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Xenon valot 110

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

Onko kellä kokemusta xenonrakennussarjoista?? Biltema mainostaa rakennussarjaa hintaan 299€. Pitäisi olla ilmeisesti helppo homma, eli pikemminkin muutossarja. Sisältää kaiken tarpeellisen. Mainoksen mukaan sarjoja löytyy autoihin joissa on vakiona H1 tai H7 valot, eli välitettavasti takavetoiseen ei ole ainakaan helppo homma laittaa..
Nämähän tietenkin ovat laittomat koska ei ole automaattista korkeudensäätöä.. En kuitenkaan usko että kukaan sitä huomaa, etenkään satakympin linssi valoissa. Uskon että valoteho voi olla merkittävästi parempi!!? Ainakin lähivaloihin voisi olla ihan pätevä laite.

..itse en tietenkään tuollaisia kalliita itsestään himmeneviä valoja autooni laittaisi!! 8)
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
Avatar
pressa
Viestit: 10517
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

larssi
kererotko mitä tarkoitat itsestään himmenevillä
jos tarkoitat hidasta valotehon pienenemistä niin sitä tapahtuu kaikissa lampuissa mutta xenoneissa on kuitenkin vanhanakin enemmän valotehoa kuin halogeeneissä uutena
Misha
Viestit: 1560
Liittynyt: 25.9.2003 16:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Misha »

Xenoneita ei saa laittaa autoon ellei siinä ole itsestään säätyvää valojen korkeussäädintä. Sittenkin se pitäisi kai muutoskatsastaa tms.

Xenoneissa on se tyhmä, että laki sallii niiden olla kirkkaampia kuin halogeenit. Ilmankos ne valasee paremmin. Hirveetä huijausta.
Harry is a pothead and the sorceror is stoned!
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

Just sitä tarkotan että valoteho laskee ajanmyötä.. Toki tuollaset lähivalo xenonit olis kätevät, kaukovalojahan saa parannettua esim. laittamalla lisävalot.
Sit vaan tulee suru jos poliisi saa kiinni tuollasista laittomista xenoneista.
Eivätkä muuten ole mitkään halvat, jos haluaa kaksoisxenonit ni pitää vissiin ostaa 2 sarjaa!! Eli kustannukset 600jewroa!!
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
destor
Viestit: 1206
Liittynyt: 19.6.2005 19:08

Viesti Kirjoittaja destor »

Mutta eikös lähivaloja voi parantaa liian tehokkailla polttimoilla? Mites noi lisälähivalot, onko kielletty jostain vm. eteenpäin vai kaikissa laittomat? Kaupungilla on joskus ajellut vanhempi auto jossa isot lisävalot keskellä ja palavat lähivalojen kanssa "puoliteholla".
Avatar
Jaakkima
Ylläpito
Viestit: 2700
Liittynyt: 24.9.2003 17:08
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jaakkima »

Voihan sinne laittaa laittomat tehokkaammat polttimot ajovaloihin, mutta syövät myös nopeasti heijastinpinnat käyttökelvottomaksi ja näin on edessä umpioiden/heijastimien vaihto.

Nuo kahdennetut valot saa olla muistaakseni 1.1.1980 aikaisemmin ensirekisteröidyissä autoissa ja myös muistaakseni lisäpitkät sai kahdentaa kunhan pysyy referenssiluku alle 100:n.
Kalusto:
Lempi

КОПЕЙКА
Connecting People
Avatar
pressa
Viestit: 10517
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

paras tapa valotehon parantamiseksi on
lampuille tulevien johtojen paksuntaminen
kun johdot on ohkaiset niin lamppu ei jännitehäviön takia pala täydellä teholla
ja nythän on saannissa kaikkia luvallisia valkoisia +30% valotehoa lamppuja
maksavat muutamia euroja enemmän mutta kuitenkin lisää hieman näkyvyyttä
olavi2101
Viestit: 165
Liittynyt: 6.5.2004 11:18
Paikkakunta: Eura

Viesti Kirjoittaja olavi2101 »

:wink: 110 on hyvät valot kun vertaa moneen muuhun länsi autoon
myös2105 korimallissa neliskanttiset valkeet hyvät
:idea: voi laittaa 100w jos ei näe tarpeeksi
Avatar
pressa
Viestit: 10517
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

100w ei hyödytä mitään ellei vaihda paksumpia johtoja ja myös sitä maajohtoa
R-J
Viestit: 1691
Liittynyt: 24.7.2004 3:44
Paikkakunta: Näläkämoan peäkaupunki

Viesti Kirjoittaja R-J »

Ihan asialliset nuo satakympin valot kyllä on, mutta silti tulin ruuvanneeksi keulalle vielä lisäpitkät. Kohta taas syyspimeillä kaikki saatavilla oleva valo tulee tarpeeseen.
R-J
Voihan vee, Sussulla on Pösö... (onneksi ilmastoitu)
Vastaa Viestiin