Älkää ostako...

Sekalaiset Ladailuun ja laajemmin autoiluun liittyvät asiat. Keskustelua katsastuksesta, työkaluista, varaosista, maahantuonnista yms.
kinnkisa

Älkää ostako...

Viesti Kirjoittaja kinnkisa »

... jos joku Teille tarjoaa 5 hv:n Yamaha perämoottoria ( -80 luvun alkupuolen mallia) jossa Bilteman bensatankki vaan ilmoittakaa minulle vaikka täällä tai YV:nä. Joku onneton tunarirosvo meni minulta ko. yhdistelmän varastamaan - markkinoilla yhdistelmän hinta korkeintaan 40 euroa - jos hakemalla hakee jotain posiviivistä niin kyllä rosvoa varmasti vit...aa eikun ihmetyttää kun ei saa moottorista edes hakupalkkaa.
Laduri
Viestit: 123
Liittynyt: 1.5.2005 15:13

Viesti Kirjoittaja Laduri »

Multa vietiin 4 vuotta takaperin 425 Yamarin + Yamaha 10 hv moottori. Kone oli just huollettu ja vene muutenkin tosi hyvä kuntonen. hitsit vieläki vaikka vakuutuksista saatiin kaikki takas. Ei menny ees omavastuuta
Keep on truckin'
tahko
Viestit: 704
Liittynyt: 20.5.2005 19:57

Viesti Kirjoittaja tahko »

Olihan sarjanumero ylhäällä ja moottorin valokuvat tallessa. Vinkki: kiertele kirppiksiä ja pistä kauppojen seinille tms ilmoituksia että halpa perärutku ostetaan, ei kovia vaatimuksia tai yksilöintejä ilmoituksessa. Eihän sitten samassa rytäkässä muuta kadonnut (työkaluja tms.), joita voisi tavata ja tunnistaa myöhemmin vaikkapa kirppiksillä tai jossain. Tilastollisesti perärutkuvarkaudet eivät ole hetken mielijohteesta tehtyjä, vaan kohde on tiedossa jo etukäteen. Multa keikattiin takavuosina kämppä. Asustelin tuohon aikaan Pirkanmaalla ja niin se vaan poliisi sanoi, että kannattaa seurailla jos varastettua kampetta alkaa ilmaantua näköpiiriin. Sen reitti voidaan jäljittää.

Jos on ostajana ja kaupanteko alkaa arveluttamaan, kannattaa kaivaa hanskalokerosta kamera (ilman filmiäkin oleva käy) ja alkaa kuvailemaan kaupan kohdetta. Jos myyjä hermostuu, niin jätä kaupat väliin. Myyjän kuvaamisessa kannattaa olla varovainen ja harkita kahteen kertaan ettei mene painiksi. Muista myös, että harva myy kotoaan käsin varastettua tavaraa ja jo kämpän olemuksesta voi päätellä myyjän mahdollisia vaikuttimia.
Avatar
Yogi
Ylläpito
Viestit: 2928
Liittynyt: 2.2.2005 8:38
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Yogi »

Työkaveri kertoi, että hänen isänsä tai kaverinsa (en muista, kun siitä on aikaa) meni laiturille veneelleensä ja ihmetteli outoa teippinpalaa perämoottorissa ja repi sen pois. Katsoi, että joissakin muissa prutkuissa oli sellainen teipinpala myös, muttei sitten ajatellut asiaa sen enempää. Seuraavana yönä oli laiturista viety perämoottorit kaikista niistä veneistä missä se teipinpala oli, paitsi hänen veneestään, koska oli repinyt sen irti...pieni tuuri.
21013 -88, 21023 -84, Dodge Coronet 440 -66 & Chrysler 300 -62
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Puskuri ohjelmassa oli perämoottorivarkauksiin yksi konsti.Maalaa sen vihreäksi ja punatähti kylkeen :lol:
Avatar
liero
Viestit: 524
Liittynyt: 22.3.2004 10:26
Paikkakunta: jämsä

Viesti Kirjoittaja liero »

ollut käytössä joskus vastaava esto...
ihmettelin joskus pikku naskina kun isäukko maalasi jamahan vihreäksi ja teippasi valkoiset TERHI tekstit koppaan ,hekotteli vaan jotta tämä toimii kriminaaleihin varmemmin kuin lukot :D eikä kyllä kukaan sitä pihistänny, nyt lakattu olemasta valheellisia ja 2kpl aitoja vihreitä terhi merkkisiä omistuksessa ja varkauden esto pelaa yhä... kunnes mokomille tulee museoarvoa :(
Vegaani - intiaaninimi, joka muodostuu sanoista "veg", huono ja "an", metsästäjä.
kinnkisa

Viesti Kirjoittaja kinnkisa »

liero kirjoitti:ollut käytössä joskus vastaava esto...
ihmettelin joskus pikku naskina kun isäukko maalasi jamahan vihreäksi ja teippasi valkoiset TERHI tekstit koppaan ,hekotteli vaan jotta tämä toimii kriminaaleihin varmemmin kuin lukot :D eikä kyllä kukaan sitä pihistänny, nyt lakattu olemasta valheellisia ja 2kpl aitoja vihreitä terhi merkkisiä omistuksessa ja varkauden esto pelaa yhä... kunnes mokomille tulee museoarvoa :(
Niin se aika muuttuu - niin Ladojen kuin Terhienkin osalta - ennen olivat molemmat kirosanoja. Mulla on autotallissa alkuperäinen, alkuperäisellä tavalla toimiva valkoinen Terhi jolla ei juurikaan ole käyttöarvoa mutta tunne- ja historiallista arvoa huomattavasti enemmän kuin jollain tusinajampulla.
Avatar
pressa
Viestit: 10530
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

minulta löytyy 15hv terhi missä on musta koppa kultaisella mercury tekstillä

myin hiljattain valkokoppaisen 20hv terhin lähes sadalla eurolla
toki yritin ensin myydä viidelläkympillä eikä ketään kiinostanut joten pistin keltaiseen pyynniksi 150e niin heti rupesi puhelin soimaan

eli ei sitä halpaa halua kukaan
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Viesti Kirjoittaja samarai »

tässä on myös autovarkauksia vastaan vähän samanlainen hämäyskonsti:

http://www.aegmaha.com/f892847/2/b/2005 ... 92-271.WMV
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Vastaa Viestiin