Tervehdys arvon ladatietäjät.
Olisi tarkoitus säätää 110:n aurausta illalla, joka harittaa. Miten homma käytännössä hoidetaan?
Raidetangonpäässä on ruuvi lukitus, jos sen avaa, voiko aurausta säätää pyörittämällä ohjauksen tankoa kireämmälle / löysemmällä ja homman päätteeksi lukita se raidetangonpäällä? Vai joutuuko raidetangonpään kokonaan irroittamaan ja säätämään siitä?
Kiitos
Rakensin latta-alumiinista mitan ja siihen suorakulman vinka puristimella kiinni. Tarkoitus olisi saada renkaiden kulmiksi 0 astetta ;D
Kun vaan tietäs miten säätää..
Eikös lie se ole se yleinen vanttiruuvi-periaate siinä raidetangossa. Eli siteiden löysäys ja kierrä raidetankoa, siteet kiinni. Näin se on ollut minulla kaikissa vehkeissä. Korjatkaa 110 expertit jos siinä on joku uusi keksintö.
siinä ei ole sellaisia varsinaisia siteitä vaan lukitusmutterit sen "säätökappaleen" molemmin puolin. Ne lukitusmutterit auki ja kääntää sitä väliholkkia "tarvittavaan suuntaan". Tämäkään homma ei välttämättä käy "heittämällä" sillä esim. tossa veljen autossa jota säädin, niin Keravan TB-huollossa eivät saaneet niitä väliholkkeja liikkumaan mihinkään vaan kehottivat panemaan crc:tä ja varamaan uuden ajan. No kyllä mä sain ne isolla jakarilla kuitenkin pyörimään ihan kylmiltään. Kannattaa säätäessä huomioida, että ratti tulee "suoraan". Samarassa on muuten sama systeemi, raidetangon päät on kuitenkin toiset.
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Nyt on säädetty. Eli Auton etupää pukille ja lukkomutterit auki sitten kiintoavaimella säädetään "säätötangosta" kumpikin rengas suoraksi. Mittasin 0 asteen aurauksen renkaiden ulkopinnasta ja hjyvä tuli. Säästy taas n. 50 €.
Jankos kirjoitti:Ööö sääditkö siis etupyörät ilmassa vai mitä tuo pukille laittaminen tarkoitti?
Auraus pitää säätää aina pyörät maassa ja jos tarkkoja ollaan niin pitäisi olla normaali kuormituskin autossa.
Ja jos ratin haluaa pysyvän suorassa pitää kumpaakin puolta säätää samanverran.
Renkaat oli "maassa". Nostin hallinosturilla renkaista keulaa 20 cm ylemmäksi että pääsin vääntämään kierretankoa joka oli muuten tosi tiukassa. Samalla sain aikaan kuormitustilanteenkin.
Jankos kirjoitti:Joo eli ihan normaalissa ajokorkeudessa oli renkaat mutta en kyllä ymmärrä miten oli kuormitustilanne??
Aivan totta, ylimääräistä kuormitusta ei syntynyt. Jos olisin halunnut kuormitusta, niin perä olisi pitänyt nostaa keulaa ylemmäksi tai laittaa autoon painoa sisään.