1700i Nivan laturi

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
bigbro

1700i Nivan laturi

Viesti Kirjoittaja bigbro »

Taitaapi olla laturin vaihto edessä, latauksen merkkivalo on nyt syttynyt pari kertaa ja eilen kun ajoin töihin ja työpaikan pihassa sammutin auton niin eipä enää lähtenyt käyntiin kun kokeilin startata uudestaan, ei jaksanut pyörittää. Illalla kotona mittasin auton käynnissä ollessa jännitteen akkukaapeleista ja näytti reilua 12 volttia ja kun valot laitoin päälle niin tippui alle 12 voltin. Eikös tuon pitäisi näyttää jotain 13,5-14,5 volttia auton ollessa käynnissä jos lataus pelaa?

No joka tapauksessa otin laturin irti ja ajattelin tänään käyttää sen jossain autosähköputiikissa niin voivat katsoa joutaako se romukoppaan saman tien. Tsekkasin siitä jo hiilet mutta ne on vielä ihan hyvät. Vajaa 1,5 vuotta sitten laturiin on vaihdettu diodisilta ja hiilet (edellisen omistajan toimesta). Mitenkäs sen laturin hihnan muuten saa vaihdettua, pitääkö tuulettajan ropeli ottaa irti että saa hihnan paikoilleen?
Lada-Jussi kirjoitti:sen verran olen yksipisteruiskulla ajellut että tiedän sen olevan käynniltään vakaa ja hyvin käynnistyy jos vain akussa riittää puhtia. Laturi on aika alimittainen tuollaiseen, esim. ruiskusamaraan asennettiin tehokkaampi laturi ruiskun myötä.
Ohjekirjasta katsoin niin laturi näyttäisi olevan 60A laturi, tai siis ainakin pitäisi olla. Vanhassa kaasari-Nivassa näyttäisi olevan 42A laturi. Riittääkö tuo 60A laturi vai onko tuokin vielä alimitoitettu niinkuin Lada-Jussi kirjoittaa?