Katalysaattorilla viritysvapautta?

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
Avatar
NesteHukka
Viestit: 722
Liittynyt: 4.10.2003 12:37
Paikkakunta: Tampere

Katalysaattorilla viritysvapautta?

Viesti Kirjoittaja NesteHukka »

-90 Niva, ei katalysaattoria.
Muistaakseni homma meni niin, että jos vaikka aikoisi turbottaa, niin joutuu sen ihmeen ajonaikaisen kalliin päästötestin teettämään, mutta jos asentaa katalysaattorin, niin ei?
Minkähänlainen homma tuo byrokratian suhteen olisi, ja onko auto mahdollista muuttaa takaisin katittomaksi myöhemmin, jos virityksetkin poistaa?
Katin kanssa täytyisi tietysti olla mielellään ruisku.
Puliukkojen takuuvarma neuvo: Ole varma ja vapaa. Osta tenaa.
Avatar
Lada ukko
Viestit: 129
Liittynyt: 26.6.2004 9:00
Paikkakunta: Urjala

Viesti Kirjoittaja Lada ukko »

Eiks sen vois tehä ihan vaan tälleen (ei välttämättä kaikista laillisin) Eli viritettyyn autoon jossa päästöt nousis yli sallitun laitettais pakoputkeen ihan normaali katti (halvalla jostain rekkaan tormänneestä :lol: ) ja konttorille. Mahdollisen leiman jälkeen auto talliin ja katti nurkkaan, sopiva putkenpätkä letkuklemmareilla katin paikalle ja ajeleen 8) Sitten suraavaa leimaamiskertaa ennen (viimesenä yönä) etitään se katti ja laitetaan sen putkenpätkän tilalle jälleen letkuklemmareilla.
Siperia opettaa...
Avatar
NesteHukka
Viestit: 722
Liittynyt: 4.10.2003 12:37
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja NesteHukka »

Lada ukko kirjoitti:Eiks sen vois tehä ihan vaan tälleen (ei välttämättä kaikista laillisin) Eli viritettyyn autoon jossa päästöt nousis yli sallitun laitettais pakoputkeen ihan normaali katti (halvalla jostain rekkaan tormänneestä :lol: ) ja konttorille. Mahdollisen leiman jälkeen auto talliin ja katti nurkkaan, sopiva putkenpätkä letkuklemmareilla katin paikalle ja ajeleen 8) Sitten suraavaa leimaamiskertaa ennen (viimesenä yönä) etitään se katti ja laitetaan sen putkenpätkän tilalle jälleen letkuklemmareilla.
No sitä mää just ajattelin, kun noi Motonetin yleiskatit ei maksa paljon normaalia vaimenninta enempää.
Puliukkojen takuuvarma neuvo: Ole varma ja vapaa. Osta tenaa.
Vastaa Viestiin