Lintulauta

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
samuel_86

Lintulauta

Viesti Kirjoittaja samuel_86 »

En tiiä onko oikee paikka kysellä tällasta mut kertokaa jos joku tietää et minkälaiset on vaatimukset lailliselle takaspoilerille. Heitin meinaa 89-nappiksen perään tollasen aika miehekkään jaloilla seisovan alumiini siiven. No samana päivänä kartsalla sitä esitellessäni polliisi setä ja täti käski repiä sen pois.

Ei tullut yli sivuilta eikä takaa.. Vähä katkera on mieli sillä samanlaisia billettejä näkee joka toisessa teinikorollassa ja nissanissa.. ja kaveri, jolta ostin sen oli katsastanut oman nissaninsa samalla spolerilla!
Avatar
Stefa
Viestit: 2125
Liittynyt: 28.9.2003 18:32
Paikkakunta: Mäntyharju

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Minkäs antoi perusteluksi että poistaa pitäisi? Tietysti sen lisäksi että on kaiken hyvän maun vastainen :D

Voit selailla http://www.ake.fi/viewdocument.asp?ID=128

Noista billet-siivistä olen kuullut huhua että tultaisiin kieltämään koska sisältävät teräviä kulmia ja onnettomuustilanteessa toimivat aika leikkureina. Ei tuo kyllä voimassa ole tietääkseni.
Vauhdin tae - alamäki
Avatar
foma
Viestit: 493
Liittynyt: 7.3.2004 21:01
Paikkakunta: TKU
Viesti:

Re: Lintulauta

Viesti Kirjoittaja foma »

samuel_86 kirjoitti:En tiiä onko oikee paikka kysellä tällasta mut kertokaa jos joku tietää et minkälaiset on vaatimukset lailliselle takaspoilerille. Heitin meinaa 89-nappiksen perään tollasen aika miehekkään jaloilla seisovan alumiini siiven. No samana päivänä kartsalla sitä esitellessäni polliisi setä ja täti käski repiä sen pois.

Ei tullut yli sivuilta eikä takaa.. Vähä katkera on mieli sillä samanlaisia billettejä näkee joka toisessa teinikorollassa ja nissanissa.. ja kaveri, jolta ostin sen oli katsastanut oman nissaninsa samalla spolerilla!
Muistakseni ainoat rajoitteet ovat E-hyväksyntä (vain e-hyväksyttyihin autoihin ~97-> ), spoilerin rakenneosien minimipyöristysäde 5mm ja äärimitat, eli ei saa mennä yli korin mittoja.

Jossakin AKEn sivuilla on tiedote asiasta en vaa löydä.
Avatar
foma
Viestit: 493
Liittynyt: 7.3.2004 21:01
Paikkakunta: TKU
Viesti:

Viesti Kirjoittaja foma »

Nyt löytyi oikea tiedote... min. 5mm paksut ja 2,5mm pyöristys. http://www.ake.fi/pdf/Ajoneuvotekniikka ... 3-2004.pdf
Vastaa Viestiin