Samara 1500i v.2001 kanssa on ongelma: Tyhjäkäynti ei toimi sillon tällöin. Tätä tapahtuu noin joka 5. ajokerralla. Eli starttaa, mutta sammuu, jollei kaasua paina. Huomasin, että tyhjäkäynti alkaa toimia, kun antaa kaasua ja koittaa pitää siinä 1000 kierroksen paikkeilla jonkun aikaa, kunnes kone lämpiää.
Olisiko vika tuossa tyhjäkäyntimoottorissa? Eikö kyseinen härpäke sijaitse siinä kaasuläpän asentotunnistimen alla? Toisaalta, jos itse moottori olisi rikki, niin eikö vika olisi koko ajan, eli tyhjäkäynti ei toimisi ollenkaan?
Tämmöstä tällä kertaa.
Ongelma Samaran tyhjäkäynnin kanssa
Re: Ongelma Samaran tyhjäkäynnin kanssa
Tyhjäkäynninsäätömottorin kara ja sen varsi kun on likainen niin ei liiku kunnolla, eli puhdistamalla paranee ( ja kannattaa se karan pesäkin sieltä läppäkotelosta puhdistaa kunnolla). www.mansemotors.fi myy uusia moottoreita, koska vanha pesty ei välttämättä toimi pitkään.
Re: Ongelma Samaran tyhjäkäynnin kanssa
Uskoisin, että vanha pesty kestää aika pitkään, jos sen puhdistaa kunnolla. Onko jollain muka puhdistamisen jälkeen hajonnut?
☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭
Lada Samara 1500i -96
Tunturi Tiger Aqua -89
+ muita hienoja vehkeitä
Lada Samara 1500i -96
Tunturi Tiger Aqua -89
+ muita hienoja vehkeitä
Re: Ongelma Samaran tyhjäkäynnin kanssa
Monasti kun näitä puhdistetaan menee "sittaa" sinne moottorin sisään, eli jossain vaiheessa kara jumittuu sisällä olevan lian johdosta. Toki jos puhdistuksen saa suoritettua niin hyvin ettei sisälle jää yhtään likaa, niin toimii varmasti pitkään.