Elikkäs itsellä on 93- vuosimallinen 2105 lada. Olen katsonut sytytyksen ja se pelaa. puristukset liikkuu kaikissa pytyissä "12" kieppeillä eli hyvät. Autolla on ajettu vain 51 tkm! auto on ollut käytössä papalla ja ei ole koskaan rääkätty ja todella hyvässä kunnossa. Mutta tosiaan bensiiniä vuodattaa öljytilaan. ja kun auton starttaa auto käy suhthyvin mutta savuttaa niin perkeleesti ja kun kaasuttaa tulee "mustaa pakokaasua" varmaan saa likaa bensaa. Olisi tarkoitus purkaa kaasutin kyseisestä autosta.
Kaasuttimena on DAAZ kaksikurkkuinen alaimukaasutin 2107-1107010 todennäköisesti. Joten luultavasti vika on kaasuttimessa? koska kaverilla kävi oma lada 3 pytyllä ja se ei valuttanu männänrenkaiden välistä bensaa öljyhin. joten se ei voi olla siinä vika. Mutta ostan ensiviikolla Tulpat ja vaihdan öljyt. öljysuodatin on vasta vaihdettu. Tarvisin vähän apua ladan ongelmaan.
pressa kirjoitti:Bensapumpun kalvo vuotaa, silloin bensa valuu öljytilaan. Bensapumppuun saa kalvosarjaa muutamalla eurolla, eli ei tarvitse koko pumppua uusia. Rikkaalla käymiseen löytyy tietoa hakusanalla axtec.
Yksi villi veikkaus olisi että neulaventtiili vuotaa. Silloin saattaa pahimmillaan päästä laskettaan palotilojen kautta pikkuhiljaa bensaa öljyn sekaan. Onneksi ei autossa kuitenkaan niin voimakkaana tämä ilmiö tule kuin moottoripyörissä missä tankki on kaasarien yläpuolella. Ja tuo neulaventtiilin vuoto selittäisi tuota rikkaalla käymistäkin. Nuo venttiilivarren kumithan ei vaikuta millään tavalla tuohon bensan pääsystä öljyn sekaan.
Aivan. Pitää purkaa ja katsoa kaasutin. Kiitos vinkistä!! Mulla olisi weberin kaasutin kotona ylimääräisenä. Joka on ostettu -80 luvun Toyota carinaan ja käy camryyn. Että se voisi sopia ladaa jos tekee uuden imusarjan? pitää tutkia sitä kaasutinta että millainen se on.
Purin kaasuttimen kannen pois ja katsoin kohoa ja venttiiliä siitä niin paljon kuin mahdollista kun en irroittanu automaattiimua irti. Äkkiä katsomalla en huomannu kaasuttimen kohossa tai neulaventtiilissä jumittamista. Tosiaan nyt Lada kävi entistä huonommin ja vastasi todella hitaasti kaasuun. Neulaventtiiliä ei oikein saa mistään liikkeestä.?
Pitäisiköhän kaasutin vaihtaa vain eri axtecciin? Tai vanhemman 1500 ladan kaasuttin jossa ei ole sähköpaskoja?
Auton viat on: Pensaa öljyissä, käy huonosti, vastaa kaasuun hitaasti. Tulee tummaa kaasua ja niinkuin pensa haisisi auton sisällä kaasuttaessa. Tuntuu kuin koko ajan saisi helvetisti liikaa pensaa.
Harvoin noissa ihan näkyviä vikoja on. Tuossa vaiheessa kun kaasarin kansi on käsissä niin neulaventtiilin toiminta on helppo testata puhaltamalla. Kaasarin kansi ylösalasin käteen ja puhaltaa sisään siitä mihin bensaletku tulee. Jos puhaltamalla saat ilman kulkeen läpi niin neulaventtiili vuotaa. Ja kannattaa tänne laittaa ostoilmoitus tuosta neulaventtiilistä niin uuden saat ja kohtuu hinnalla venäjänkävijöiltä.
Näissä on myös ollu ns. kohon "vettymisiä" missä koho imee bensaa sisäänsä mikä myöskin aiheuttaa tulvimista.
Laitoin kohon ja neulaventtiilin uuden mutta tuupaa vuotamaan. Mutta vika oli luultavasti siinä että neulaventtiilistä oli lähtenyt se "sokka irti mikä pitää neulan kohossa kiinni" ja sitten "neula" jääny pohjaa ja pensaa tulvinut. Miten Axtecissa pitää olla kurkut ja sen vipu? pitääkö kurkku olla koko ajan auki? Ilma pensa seos kurku? Antakaa apuja jos vaan kehtaatte. =)