Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
Jonir

Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Jonir »

Tervehdys.

Pistinpä tuossa syksyllä ladan talviseisontaan ja nykäisin sitten kaukaa viisaana käkkärin päälle. Nyt on sitten vasen takajarru niin jumissa ettei ole ennen nähty. En tiedä mikä mielenhäiriö iski kun vedin tuon käsijarrun päälle, olisihan tämä pitänyt arvata.

Helvetillisellä kytkimellä rynkyttämisellä lähti toisen puolen jarru liikkumaan, mutta vasen ei lähde noilla tehoilla ja pidoilla. Pystyinpä jopa melkoisen jyrkässä alamäessä sudittamaan ykkösellä toisen puolen pyörää :D

Mitäs tuolle kannattaisi tehdä? Rumpua kun on hivelen hankala avata, kun jarru kerran on jumissa. Itsellä ei ole parempia ideoita tähän hätään kuin lämmittää jollain mystisellä keinolla tuota rumpua ja yrittää sitä jollan naputella. Korjausopas sanoo ettei ole syytä pahemmin rumpua mätkiä kun se on alumiinia ja menee särki. Perkeles. Vaijeri liikkuu siis kyllä, mutta jarru ei aukea.

Oi tietäjät, jakakaa viisauttanne.

-Joni
Avatar
Lada1500SL
Viestit: 121
Liittynyt: 28.12.2005 12:22
Paikkakunta: Kangasala

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Lada1500SL »

Nosta tunkilla ilmaan ja laita pukiti taka-akselin alle silleen että molemman takapyörät on ilmassa. Ota sen puolen pyörä pois mikä on ryytynyt. Irrota ne jarrurummun kiinnitys tapit ja lämmitä sitä jarrurumpua esimerkiks kaasupillillä mutta älä liikaa ettei se ala sulaa. Sen jälkeen auto käyntiin, pakki päälle ja kytkin ylös. Luultavasti se ei vielä pyöri muuta älä hätäile, toinen pyörä pyörii. Sen jälkeen nykäiset käsijarrusta jolloin se toinen pyörä lakkaa pyörimästä ja se mikä on ryytynyt niin irtoaa se rumpu siitä vetarista. Tämän jälkeen kokeilet että jos vaikka jo rumpu irtoais, jos ei niin puupalikka väliin ja koitat varovasti naputella siihen rummun reunaan. Lämmittäminen tässäkin vaiheessa auttaa kummasti. Noilla konsteilla se on ainakin tähän mennessä irronnu.
Jonir

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Jonir »

Tuotapa pitää kokeilla. Perhana kun on vaan sellaisessa mäessä tuo parkkipaikka että hankala nostaa kun pelottaa että lähtee valumaan. Pitää tunkea vaan romua etupyörien eteen sitten kun vaan sulais hiukan maa.

Kiitoksia vinkistä ja muitakin saa ehdottaa.
Avatar
Mara
Viestit: 1403
Liittynyt: 11.5.2006 17:44
Paikkakunta: Kymenlaakso™
Viesti:

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Mara »

Parin kilon lekalla vaan iskua rummun kehälle, siellä on rautaa takana. Järkeä toki pitää käyttää voiman säätelyn kanssa. Kuulee äänestä kun vapautuu.
2102 16V ex.
2103 -75
Jonir

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Jonir »

Jaa että tuonne kehälle uskaltaa lyödä? Eli reunalle, eli säteen suunnassa kohti keskustaa :D Näissä asioissa on välillä yllättävän vaikea ymmärtää mitä toinen tarkoittaa. Pystyykö joku vahvistamaan tämän tiedon, että siellä on rautaa takana? Jos näin niin pitääpä vaikka heti huomenissa ottaa taas työn alle.

-Joni
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Ei siellä takana mikään hajoa, rummun saa kyllä halki jos aivan reikä päässä hakkaa. Järki käteen siis kuten sanottua.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
Ukki
Viestit: 1876
Liittynyt: 3.2.2007 9:00
Paikkakunta: Kajaani

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Ukki »

Tervehdykset toivottelen.
Onko tietoa kumpi on jumettunut kengät rumpuun vai onko käsijarru vaijerin sen puolen vaijeri jumeutunut. Jos vaijeri on lukossa ei rumpujen hakkaus paljon auta. Yksi konsti on mutjutella käsin sen puolen vaijeria joka on jumissa. Ei se kovin kummasti mene rikki vaikka käyttää voimaakin reilusti, kun vaan ei väännä jyrkille mutkille eikä solmuun. Kovempi konsti on pulttipihdit tai lankaleikkuri, hätätilassa isohkot sivuleikkurit. Jopahan rupesi jumetus hellittämään. Jos johtuu vaijerista.
Meijän Ukki tietää vanhasta Ladasta melkein kaiken, kun sen velipoika on nähnyt jälet :-)
Jonir

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Jonir »

Vaijeri liikkuu, eli kengät on ryytynyt rumpuuun. Kun vähän säät muuttuu kivemmiksi niin menen parin kilon hienosäätölekan kanssa neuvottelemaan sen kanssa. Ei kiinnosta tuolla loskassa nyt tetsata.
Jonir

Re: Takavedon käkkä ryytynyt eikä lähde itkemälläkään.

Viesti Kirjoittaja Jonir »

Noniin, tämäkin muuttui lopulta iloksi. Nyt oli sen verran sulaa maata auton alla, että uskalsin nostaa sen ylös huolellisten etupyörienkiilaustoimenpiteiden jälkeen. Takapyörä irti, pari hyvin kevyttä iskua lekalla rummun kehälle ja alkoi pyöriä. Nyt taas kelpaa. Kiitoksia kaikille viisaille.

-Joni
Vastaa Viestiin